ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گزارشی درباره منابع بانک‌ها برای پرداخت وام 10میلیونی ازدواج

گزارشی درباره منابع بانک‌ها برای پرداخت وام 10میلیونی ازدواج

شبکه خبر/ بانک ها و مسئولان بانک مرکزی در شرایطی از دادن وام ۳ میلیون تومانی به زوج های جوان می نالند و از نداری دم می زنند که میزان پولی که مردم بدون سود و بصورت قرض الحسنه به بانک ها داده اند چندین برابر تمام وام های ازدواج است.

از زمانی که مجلس قانون افزایش وام ازدواج به 10 میلیون تومان را تصویب کرد، گله و اعتراض بانک ها و مسئولان بانکی هم افزایش یافت اما به دلیل نداشتن بهانه های کافی برای پرداخت نکردن این تسهیلات نمی توانند قاطعانه از ندادن وام سخن بگویند و ناچارند تاکید کنند که با هر زحمتی شده سعی می کنیم منابع لازم برای پرداخت این وام را تامین کنیم.
تداوم ناله و گلایه بانک ها در شرایطی است که مصباحی مقدم، کارشناس اقتصادی و پیشنهاد دهنده افزایش وام ازدواج به 10 میلیون تومان معتقد است که بانک ها 107 هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه مردم را در اختیار دارند و حتی حدود 10 هزار میلیارد تومان از پول های قرض الحسنه مردم را به مدیران خود قرض داده اند در صورتی که اگر به همه 450 هزار نفری که در صف وام 3 میلیون تومانی اند و 800 هزار نفری که قرار است امسال به آنها اضافه شوند، وام 10 میلیون تومانی داده شود 12 هزار و 500 میلیارد تومان لازم است. یعنی اینکه همه وام های ازدواج امسال و سال آینده روی هم رفته یک دهم پولی است که مردم بدون سود به بانک ها داده اند.
یکی دیگر از نمایندگان مجلس معتقد است این وام را بانک ها از دارایی خودشان نمی دهند و از دولت هم نمی گیرند، بلکه این پول مردم است که بصورت قرض الحسنه در اختیار بانک ها گذاشته اند.
سیف، رئیس کل بانک مرکزی که چندان از این قانون راضی نیست در پاسخ به این سوال که چرا بانک ها برای وام 3 میلیون تومانی پول ندارند اما برای وام 25 میلیون تومانی خودرو مشکلی ندارند، گفت: وام ازدواج قرض الحسنه است و سودی برای بانک ها ندارد اما وام خودرو برای بانک ها سود دارد.
قانون وام ازدواج 10 میلیون تومانی:
روز 25 فروردین ماه نمایندگان مجلس در پایان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه 95 با پیشنهاد الحاقی حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم به این لایحه موافقت کردند. بر این اساس به منظور حمایت از ازدواج جوانان ، بانک مرکزی موظف است کلیه بانک ها و موسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع سپرده های قرض الحسنه پس انداز و جاری در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه مشارکت کرده و تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهد.
تبصره یک: تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوجین از 3 میلیون تومان به 10 میلیون تومان با دوره بازپرداخت 4 ساله افزایش می یابد.
تبصره دو: بانک مرکزی موظف است اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج را به نحوی مدیریت کند که تعداد جوانان در صف وام ازدواج در پایان هر ماه کمتر از 50 هزار نفر باشد.
تبصره سه: بانک مرکزی وظیفه نظارت بر اجرای این قانون و جریمه بانک های متخلف در این زمینه را بر عهده دارد.
غلامرضا مصباحی مقدم به عنوان طراح این پیشنهاد گفت: در سال 89 تعداد 900 هزار ازدواج به ثبت رسیده که این رقم در سال 94 به 680 هزار مورد کاهش یافته است.
وی ادامه داد: در حال حاضر 12 میلیون نفر جوان مجرد و در سن ازدواج در کشور وجود دارد که 4 میلیون نفر آنها بالای 28 سال سن دارند.
حجت الاسلام مصباحی مقدم تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران برای ازدواج جوانان تقدس قائل است.
وی در ادامه به محل پرداخت وام پیش بینی شده اشاره کرد و افزود: طبق آمار بانک مرکزی ، 102 هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه موجود است که 36 هزار میلیارد تومان آن پس انداز و 62 هزار میلیارد تومان آن نیز جاری است.
حجت الاسلام مصباحی مقدم گفت: بنابر این می توان از این محل وام ازدواج جوانان را از 3 میلیون تومان به 10 میلیون تومان ارتقاء داد.
پیشنهاد افزایش وام ازدواج جوانان به رأی گذاشته شد و وکلای ملت با 144 رأی موافق ، 16 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 194 نماینده حاضر در صحن علنی با بخش درآمدی این پیشنهاد موافقت کردند و بخش هزینه ای مجدداً در هنگام بررسی بخش هزینه ای لایحه بودجه بررسی خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نامه نیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.