ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سازمان محیط زیست حقابه دریاچه ارومیه را بگیرد/ 630 دریاچه زیرزمینی درحال خشک شدن

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، عیسی کلانتری امروز سه شنبه در بخش پرسش و پاسخ گردهمایی ستاد احیای دریاچه ارومیه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات افزود:یکی از مشکلات جدی ما در 2 سال گذشته تغییر مسیرحرکت دستگاه های اجرایی بود؛ یعنی وزارت نیرو به جای عرضه محور، تقاضا محور باشد و وزارت جهاد کشاورزی هم دست از سیاست های توسعه ای خود بردارد.
کلانتری با بیان اینکه در زمینه وضعیت آب و دریاچه ارومیه مردم مقصر نیستند، گفت:درمرحله اول عامل خشک شدن دریاچه ارومیه دستگاه های اجرایی وحاکمیتی هستند.
وی تاکید کرد:الان 88 میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیرداریم، درحالی که 97 میلیارد مترمکعب آب مصرف می کنیم؛ یعنی نزدیک 110 درصد از منابع آبی کشور به جای 40 درصد استفاده می شود.
رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه اکنون مردم آگاه شده اند و بسیاری داوطلبانه وارد کار می شوند، گفت: فشار خون مردم حوضه دریاچه ارومیه 15 صدم درصد بالا رفته است چون نمک تنفس می کنند.
وی تاکید کرد:دریاچه ازنظرحق وحقوق، دولتی و برداشت برای حکومت و سازمان محیط زیست به عنوان نماینده حکومت است؛ محیط زیست باید فعال باقی بماند تا وزارت نیرو حق نداشته باشد بیش از 40 درصد آب را بفروشد.
کلانتری ادامه داد: با بررسی های انجام شده با 2 هزار و 400 متر مکعب آب در هکتار با سیستم های غیرسنتی می توان 2 برابر سیب موجود را تولید کرد؛ سیستم قطره ای 9 هزار متر مکعب آب مصرف می کند اما غرقابی 17 هزار متر مکعب آب مصرف می کند.تمام این اقدامات نیاز به سرمایه گذاری زیر بنایی دارد که وظیفه دولت است.
وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یکی ازدریاچه های درحال خشک شدن است، تصریح کرد:اکنون 630 دریاچه زیرزمینی در حال خشک شدن داریم و آبخوان های زیر زمینی در حال ازبین رفتن هستند.
کلانتری ادامه داد: برداشت ما ازآبهای زیر زمینی 61 میلیارد متر مکعب است؛ آبی که در زمین فرو می رود در سال 19 میلیارد متر مکعب است، بازچرخانی آن کمتر از 10 میلیارد متر مکعب است؛ یعنی 29 میلیارد متر مکعب تزریق می کنیم اما 61 میلیارد متر مکعب برداشت می کنیم.
وی تاکید کرد: روند رشد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی منفی است بنابراین آب هدر خواهد رفت، شاید جمعیتی بیکار شوند اما آب شوخی بردار نیست.
کلانتری اظهار کرد:چغندر در حوضه دریاچه ارومیه کشت و به اصفهان ارسال می شود؛ 22 میلیون دلار درسال فقط هزینه حمل 400 هزار تن چغندر است، کل ارزش شکر تولیدی 18 میلیون دلار است در حالی که 65 میلیون متر مکعب آب اضافه مصرف می شود.
کلانتری ادامه داد: کشور باید در بخش کشاورزی تصمیمات بسیار سختی اتخاذ کند ، 12 درصد شاغلان کشور کشاورز هستند.
گردهمایی اعضای ستاد احیای دریاچه ارومیه امروز سه شنبه با هدف ارائه گزارشی از عملکرد 3 ساله این ستاد با حضورعیسی کلانتری دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق این ستاد و جمعی از صاحبنظران در این زمینه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.
علمی ٩٠١٤** 1440
خبرنگار : کیمیا عبدالله پور** انتشاردهنده: معصومه گلشن


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.