ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نظر خطیب معروف اهل‎سنت در مورد اتحاد شیعه و سنی

به گزارش مشرق، شیخ محمود جراد العیساوی خطیب مسجد شیخ عبدالقادر الجیلانی، اجلاس شورای عالی بیداری اسلامی در بغداد را که از روز شنبه هفته جاری آغاز به کار کرد، مهم خواند و ابراز امیدواری کرد به نتیجه‌ مطلوب که همان توقف خونریزی است، دست یابد.

وی که در بغداد در حاشیه برگزاری این اجلاس گفت‌وگو می‌کرد، اظهار داشت جهان اسلام با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم می‌کند که از اختلافات شروع می‌شود و به جنگ‌ها و خونریزی منتهی می‌شود، بیشتر کشورهای اسلامی با مشکل واقعی روبرو هستند.

العیساوی افزود: اجلاس بغداد و اجلاس قبلی و نیز اجلاس بعدی گام‌های جدی برای وحدت  امت اسلام و تشخیص درد و یافتن دارویی برای درمان و دستیابی به راه‌حل‌های موفق برای حل این مشکلات است. چنین نشست‌هایی که شخصیت‌هایی در این سطح از کشورهای مختلف حضور دارند، تصور می‌کنم تعداد شرکت کنندگان در اجلاسی که میزبان آن عراق است، بیش از 26 کشور است و این اجلاس ان شاء الله منجر به نتیجه با این مضمون شود که اختلافات پایان خواهد یافت و خونریزی متوقف خواهد شد و وحدت مسلمانان سرانجام روزی محقق خواهد شد و این کار بر خداوند دشوار نیست.

وی درباره اهمیت برگزاری این کنفرانس و وحدت امت اسلام گفت: امت اسلام به همین وضع باقی نخواهد ماند، ما می‌دانیم که اهل سنت و شیعیان دو جریان مهم امت اسلام هستند، می‌توانیم اسلام را به پرنده‌ای تشبیه کنم که بال‌های راست و چپش را شیعیان و اهل سنت تشکیل می‌دهند، این پرنده تنها در صورت سالم بودن دو بالش می‌تواند در آسمان مجد و شکوفایی پرواز کند، هر گاه ما بخواهیم که امت اسلام متحد شوند و در مقابل دشمنان بایستیم، باید اهل سنت و شیعیان را متحد کنیم، عقلای امت چه پیروان مذهب صحابه یعنی اهل سنت یا مذهب اهل بیت(ع) یعنی شیعیان باید به فضاها و مسائل مشترک که بسیار فراوان است، فکر کنند و با یکدیگر در این زمینه‌ها تعامل داشته باشند و به همزیستی مسالمت آمیز با هم بیندیشند. در حقیقت برخی به پیکره امت اسلام خنجر زده‌اند، زبان تکفیر و تعدی جایز نیست، علمای اسلام باید حقیقت مطلوب را بدانند و همه ما باید دیگری را همینطور که هست بپذیریم و به یکدیگر احترام بگذاریم.

این عالم اهل سنت عراق درباره درگیری‌های داخلی در عراق و آینده این کشور به تسنیم گفت: هیچ آینده‌ای در عراق جز با همزیستی مسالمت‌آمیز وجود ندارد. همه ما عراقی‌ها باید نسبت به یکدیگر انعطاف‌پذیری داشته باشیم و همدیگر را همان‌گونه که هستیم، بپذیریم و به یکدیگر احترام بگذاریم. پدران و اجداد ما از چندین دهه پیش در کنار هم مسالمت آمیز زندگی می‌کرده‌اند. هنگامی که اشغالگران آمدند در راستای شعله‌ور کردن آتش تفرقه و از بین بردن وحدت و ایجاد مسائل طایفه‌ای گام برداشتند که هرگز موفق نشدند و موفق نخواهند شد و امور به حالت عادی خود در عراق بازخواهد گشت.


[ منبع این خبر سایت مشرق نیوز-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مشرق نیوز-پربازدیدها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.