ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آیا عربستان، مصر را به‌دلیل دیدار سامح شکری با ظریف مجازات کرده است؟

به گزارش «شیعه نیوز»، روزنامه مصری «الاهرام» در مقاله‌ای به قلم «مکرم محمد احمد» نویسنده و تحلیل‌گر کهنه‌کار و برجسته مصری با عنوان «تاملی درباره برادر سعودی ....چرا تصحیح روند روابط سعودی – مصر ضروری است؟» بر ضرورت صحبت صریح و مستقیم با سعودی با هدف تصحیح روند روابط دو کشور به جای گوش و کنایه تاکید کرده و می‌نویسد: آن چه موجب حیرت و تاسف در مساله روابط مصر و سعودی است، آن است که مصر دقیقا تاکنون نمی‌داند چه چیز موجب خشم سعودی شده تا این کشور اقدام به توقف ارسال محموله نفتی به مصر کرده است؟ اگر آن گونه که شایع شده درست باشد که سعودی این اقدام را در مجازات مصر به‌دلیل دیدار سامح شکری، وزیر خارجه مصر با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در حاشیه مجمع عمومی انجام داده، ضروری است که مصر مراتب ناخرسندی و نارضایتی جدی خود را نسبت به ایده خام مجازات مصر ابراز کند.نویسنده این مقاله در همین راستا ادامه می‌دهد: مصر بزرگ‌تر از آنی است که از سوی کشوری مثل سعودی مورد مجازات قرار گیرد. دیدار با وزیر خارجه ایران در یک محفل بین‌المللی جرمی نیست که مستحق مجازات باشد زیرا مصر کشوری تابع یا فاقد اهلیت نیست.
مکرم محمد با تاکید بر جایگاه ایران در منطقه می‌افزاید: ایران هم با وجود انتقادات متعدد مصر در مورد عملکرد و مواضع این کشور در قبال کشورهای خلیج فارس هم‌چنان کشوری مسلمان و همسایه است که می‌توان به جای منزوی کردن و دور شدن از آن به گفت‌وگوی شفاف و شجاعانه با این کشور پرداخت. به‌علاوه این حق کامل مصر است که در مورد ایران دیدگاه‌های کاملا مغایر و مخالف با سعودی داشته باشد.
نویسنده برجسته مصری در ادامه این سوال را مطرح می‌کند که آیا توقف ارسال محموله نفتی برای ابراز ناراحتی از دیدار وزیر خارجه مصر با همتای ایرانی‌اش صورت گرفته است؟ یا ابراز خشم از مصر به‌دلیل قطع نکردن روابطش با ایران در همبستگی با موضع سعودی؟این تحلیل‌گر مصری با دفاع از رویکرد مستقل کشورش در تعامل با ایران می‌نویسد: گمان نمی‌کنم مناسب بود که مصر روابطش با ایران را در راستای ابراز حمایت از موضع سعودی قطع کند و مصر هم چنین کاری نکرد، چون در شرایط مشابه و با وجود قطع روابط مصر با ایران، سعودی روابط کامل دیپلماتیک خود با ایران را حفظ کرد! مصر هرگز فکر نمی‌کند که سعودی خواستار قطع روابطش با ایران باشد در حالی که روابط سعودی با ترکیه با سفر مکرر مسوولان سعودی به آنکارا در حالی افزایش و توسعه است در حالی که روابط مصر با ترکیه قطع است.

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آیا عربستان، مصر را به‌دلیل دیدار سامح شکری با ظریف مجازات کرده است؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شیعه نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.