ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تسهیلات خوداشتغالی در نوبت بانک‌ها ماند/از بهانه نبود منابع تا سخت‌گیری بانک‌های بروجرد در اعطای تسهیلات

تسهیلات تولید
درخواست ارائه ضمانت‌نامه‌های بانکی معتبر از سوی بانک‌های عامل پرداخت‌کننده تسهیلات خوداشتغالی به متقاضیان در بروجرد همواره از مشکلات شهروندان هنگام دریافت این‌گونه تسهیلات بوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بروجرد، یکی از مشکلات عدیده کارجویان و کارآفرینان این شهرستان دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی کمکی است که بتوانند کار خود را با آن آغاز کرده و از این راه در تولید و اشتغال کشور مؤثر باشند اما اوضاع در شهرستان بروجرد به نظر متفاوت از وضعیت معمول آن است چراکه متقاضیان دریافت تسهیلات خوداشتغالی باید در نوبت‌های عریض و طویل بانک‌ها مانده و پس‌ازآن با چندین بهانه از سوی مسئولان بانک‌ها شرایط لازم برای دریافت تسهیلات اشتغال‌زایی اندک را نداشته باشند.

اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی به مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی

اعطای تسهیلات اشتغال‌زایی به مددجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی نظیر کمیته امداد و بهزیستی در سال‌های اخیر با شروطی نظیر ارائه ضمانت‌نامه‌های بانکی از سوی بانک‌های عامل استان به‌سختی محقق شده تا جایی که این امر به موضوع جلسه ظهر امروز کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری این شهرستان تبدیل شد تا پای گلایه و شکایت مدیران بانکی و شهرستانی را در این جلسه باز شود.

کامران فرشید رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد در این جلسه با اشاره به دعوت از 12 بانک عامل این شهرستان و عدم حضور برخی از آن‌ها گفت: مشکل عمده مطرح‌شده از سوی متقاضیان دریافت وام‌های خوداشتغالی عدم همکاری بانک‌ها با متقاضیان و قرار دادن شرایط سخت برای دریافت این‌گونه تسهیلات است.

وی با اشاره به مصوبه سال گذشته این کارگروه مبنی بر دریافت تسهیلات بانکی تا سقف 15 میلیون تومان تنها با یک ضامن عنوان کرد: این مصوبه تاکنون توسط بانک‌های عامل استان اجرایی نشده و نادیده گرفته‌شده است.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد افزود: از بانک‌های عامل انتظار می‌رود با شرایطی راحت‌تر نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کنند تا در بهبود وضعیت کسب‌وکار استان و شهرستان بروجرد مؤثر باشند چراکه در شرایط فعلی که کارخانجات بزرگ این شهرستان اقدام به تعدیل برخی نیروهای خود کرده‌اند استفاده از فرصت‌های اشتغال‌زایی و دریافت تسهیلات بانکی تنها راه توسعه اشتغال در این شهرستان است.

مشکل عدم وجود ضمانت‌نامه‌های بانکی معتبر

کرم رضا پیردایه رئیس اداره بهزیستی شهرستان بروجرد نیز با ارائه گزارشی از عملکرد بانک‌ها در اعطای تسهیلات خوداشتغالی به مددجویان تحت پوشش این نهاد بیان کرد: بسیاری از بانک‌ها درخواست ضمانت افراد معتبر را از متقاضیان دارند حال‌آنکه مددجویی که تازه قصد راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید را دارد توانایی معرفی چنین ضمانت‌های سنگینی به بانک‌ها برای دریافت تسهیلات مزبور را ندارد.

وی افزود: در حدود نیمی از معرفی‌شدگان به بانک‌های مختلف به‌منظور دریافت تسهیلات خوداشتغالی مشکل نداشتن ضامن بانکی معتبر را دارند به همین دلیل در نوبت بانک‌ها مانده و قادر به دریافت تسهیلات موردنظر خود نیستند و برخی بانک‌ها نیز زیر بار معرفی افراد دیگری که شرایط دریافت تسهیلات رادارند نرفته و این امر سبب عدم تحقق سهمیه اشتغال این دستگاه می‌شود.

معاون کمیته امداد بروجرد نیز در این جلسه با اشاره به تحقق 50 درصدی تسهیلات اشتغال‌زایی اعطایی به مددجویان این نهاد در شهرستان بروجرد عنوان کرد: هنگامی‌که اعتباری برای پرداخت تسهیلات خوداشتغالی به شهرستان بروجرد تخصیص می‌یابد مدیریت اعطای این تسهیلات نیز باید به عهده خود شعب شهرستان باشند و بانک‌ها بدون دخالت مرکز استان در رابطه با جایگزینی این تسهیلات تصمیم‌گیری کنند.

وی افزود: در صورت رفع موانع اعطای تسهیلات خوداشتغالی درصد تحقق سهمیه اشتغال این شهرستان افزایش‌یافته و این امر سبب جذب اعتبارات بیشتر از سوی مدیران استانی می‌شود و در بهبود فضای کسب‌وکار نیز بسیار مؤثر است.

نگرانی بانک‌ها از برگشت تسهیلات اعطایی

در این جلسه مدیران برخی بانک‌های عامل اعطاکننده تسهیلات خوداشتغالی با اشاره به روند پرداخت این‌گونه تسهیلات دلایل خود درزمینهٔ تقاضای ضمانت‌های بانکی سفت‌وسخت برای متقاضیان دریافت این‌گونه تسهیلات را خاطرنشان کردند و این امر را درنتیجه نگرانی بانک‌ها از برگشت تسهیلات و عدم اعطای تسهیلات جدید دانستند.

همچنین با توجه به اینکه تسهیلات خوداشتغالی از منابع داخلی بانک‌ها پرداخت می‌شود درخواست ارائه ضمانت‌نامه‌های بانکی معتبر به دلیل حصول اطمینان خاطر در بازگشت سرمایه بانکی است که تداوم پرداخت تسهیلات این‌چنینی بسته به ضمانت‌های بانکی معتبر دارد و به گفته مدیران بانک‌ها اگر چنین سختگیری‌هایی درروند اعطای تسهیلات از سوی بانک‌ها اعمال نشود بیم عدم بازگشت منابع بانکی و درنهایت بلوکه شدن آن‌ها وجود دارد.

البته از سویی اعلام دیرهنگام اعتبارات تخصیص‌یافته اعطایی تسهیلات بانکی به بانک‌ها آن‌هم در ماه‌های پایانی سال دسترسی بانک‌ها به این منابع را محدود کرده و همین امر سبب کاهش تعداد افراد دریافت‌کننده تسهیلات بانکی می‌شود و خود صف متقاضیان دریافت تسهیلات خوداشتغالی در شهرستان بروجرد را فشرده‌تر می‌کند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.