ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کمیته مشترک همکاری‌های علمی و فناوری ایران و ترکیه برگزار شد

کمیته مشترک همکاری‌های علمی و فناوری ایران و ترکیه برگزار شد

فارس/ اولین کمیته مشترک همکاری‌های علمی و فناوری ایران و ترکیه با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کشورمان و رئیس شورای آموزش عالی ترکیه و با هدف اجرایی و عملیاتی کردن توافقات و گسترش همکاری‌های علمی آموزشی برگزار شد.

در راستای پیگیری توافقات انجام یافته در سفر ریاست جمهوری اسلامی ایران به ترکیه، اولین کمیته مشترک همکاری‌های علمی و فناوری ایران و ترکیه با حضور محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و یکتا سراج رئیس شورای آموزش عالی ترکیه و با هدف اجرایی و عملیاتی کردن توافقات و گسترش همکاری‌های علمی آموزشی بین 2 کشور برگزار شد.
در این نشست که در شهر آنکارا برگزار شد، زمینه‌های عملیاتی کردن همکاری‌های علمی و فناوری بین 2 کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در هفت موضوع مختلف توافق و مقرر شد که اقدامات اجرایی آغاز شود.

انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک و تبادل بورسیه بین دانشجویان 2 کشور از جمله موارد مورد توافق در این نشست بود که بر اساس آن 10 طرح تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه‌ها و استادان 2 کشور عملیاتی شود و همچنین طبق توافق 2 طرف 50 بورس 6 تا 9 ماهه به دانشجویان دوره دکتری 2 کشور به صورت متقابل اعطا شود.

ارزیابی دانشگاه‌های ایران و ترکیه و همچنین گسترش زبان فارسی و ترکی استانبولی در دانشگاه‌های 2 کشور از دیگر موارد مصوب بود که بر این اساس مقرر شد 3 استاد زبان فارسی از ایران و 3 استاد زبان ترکی استانبولی از ترکیه به دانشگاه‌های 2 کشور اعزام شوند.
بر اساس توافقات این کمیته مشترک، با راه‌اندازی مرکز ایران شناسی حافظ توسط شورای آموزش عالی ترکیه در آنکارا و تشکیل کرسی زبان ترکی استانبولی در دانشگاه تبریز موافقت شد.

تبادل استاد برای فرصت‌های مطالعاتی بین 2 کشور، برگزاری دوره‌های مشترک تحصیلات تکمیلی بین دانشگاه‌های ایران و ترکیه و اعطای مدرک مشترک و همچنین برگزاری کارگاه‌های آموزشی و کنفرانس‌های مشترک از دیگر موارد توافق شده در این نشست بود.
همچنین دانشگاه تبریز از سوی طرف ایرانی و دانشگاه فنی گنبره آنکارا از سوی طرف ترک به عنوان دبیرخانه همکاری‌های علمی دانشگاهی 2 کشور برای پیگیری و اجرایی کردن توافقات حاصل شده تعیین شدند و مقرر شد نشست‌های این کمیته به صورت سالانه در تهران و آنکارا برگزار شود.

وزیر علوم و هیأت همراه در ادامه این سفر ضمن دیدار با وزیر آموزش ترکیه، از دانشگاه آنکارا، موسسه توپیتاک شورای علوم، تحقیقات و تکنولوژی ترکیه بازدید و در کنفرانس «نقش دانشجویان ایرانی در ترکیه بر روابط ایران و ترکیه» و همچنین جشن فارغ التحصیلی دانشجویان ایرانی در ترکیه حضور یافتند.

گفتنی است در پی امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های آموزش عالی بین وزارت علوم کشورمان و شورای آموزش عالی جمهوری ترکیه در فروردین ماه سال جاری در سفر رئیس جمهور ایران به ترکیه، این کمیته مشترک همکاری‌های علمی و فناوری برگزار شد.
در این سفر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، روسای دانشگاه‌های تبریز، علامه طباطبایی و رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران وزیر علوم را همراهی کردند.

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نامه نیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.