ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مسابقات قرآن اوقاف شاهرود خاتمه یافت/ ۱۴۰۰ نفر به رقابت پرداختند

به گزارش خبرنگار مهر، سی و نهمین دوره مهمترین رویداد قرآنی شهرستان شاهرود در سال۹۵، همزمان با هفتمین شب خردادماه۹۵، در حالی به میزبانی سالن همایش های کانون شهید بهشتی شاهرود برگزار شد که قرائت قاری بین المللی، استاد احمدی وفا، زینت بخش محفل نورانی قرآنیان شرق استان سمنان بود.

قرآن مورد عنایت همه نهادهای اجرایی قرار گیرد

امام جمعه شاهرود در این مراسم، ضمن انتقاد تلویحی از عدم حضور برخی مسئولان استانی و شهرستانی در این آئین، گفت: حضور مسئولان می تواند باعث رونق، احترام و انگیزه در بین برگزار کنندگان رویدادهای قرآنی باشد که متاسفانه در سی و هفتمین دوره مسابقات قرآن اوقاف و امور خیریه شاهرود شاهد این موضوع نبودیم لذا باید گفت از مسئولان انتظار بیش از این می رود.

حجت الاسلام محمود ترابی با بیان اینکه حضور مسئولان استانی باعث تشویق برگزار کنندگان رویداد قرآنی می شود، ابراز داشت: مسابقات قرآنی فضای بسیار خوب و معنوی را میهمان شهر و دیارمان کرده که تداوم آن نیازمند توجه ویژه مسئولان به این زمینه است.

وی افزود: خوشبختانه در مدیریت شهری شاهرود، فعالیت های قرآنی خوبی در حال شکل گیری و برگزاری است که این نشان دهنده توجه مسئولان به کلام الله مجید است اما باید گفت فعالیت های قرآنی باید در سطح شهرستان بیش از پیش اشاعه پیدا کند.

عظمت قرآن غیرقابل وصف است

امام جمعه شاهرود با بیان اینکه بهترین راوی برای عنایات الهی خود قرآن کریم است، گفت: اگر کسی برای قرآن سخن بگوید قطعا باید از ائمه اطهار(ع) باشد چرا که عظمت و بزرگی کلام الله مجید را هر کس دیگری اگر توصیف کند، تنها گوشه ای از آن عظمت را آن هم به اندازه فهم خود بیان کرده و این عظمت قرآن مجید محسوب می شود.

ترابی با بیان اینکه ائمه اطهار (ع) از مخاطبان قرآن هستند، ابراز داشت: فهم و توصیف اصلی قرآن از زبان این عزیزان است لذا خداوند متعال درباره قرآن می فرمایند اگر کتابی بتواند کوه ها را جابجا کند، طی الارض انجام دهد و با مردگان سخن گوید، همانا قرآن کریم است.

وی افزود: درباره قرآن سخن های فراوانی گفته شده و اگر امروز بخواهیم با قرآن مانوس شویم قطعا باید گفت، خیلی برکات نصیبمان خواهد شد همچنین اگر قرار باشد روزنه ای به سوی فضاهای ارزشی در شهرمان ایجاد شود، این فضا همان فضای قرآنی است.

قرآن ضرورت اجتماعی است

معاون استاندار سمنان و فرماندار شاهرود نیز در این مراسم ضمن تقدیر از برگزار کنندگان رویدادهای قرآنی، گفت: امروز قرآن ضرورتی برای جامعه است که باید در مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان و غرب، بیش از گذشته به آن عمل کنیم.

سیدمحمدرضا هاشمی با بیان اینکه بهترین راه رفع آسیب های اجتماعی عمل به قرآن کریم است، ابراز داشت: عمل به قرآن می تواند زندگی ما را از آسیب های اجتماعی دور سازد و این نهضت حفظ قرآن کریم، مورد تاکید مقام معظم رهبری می تواند در تغییر رویکرد جوانانمان نسبت به مسائل قرآنی مفید واقع شود.

وی افزود: زندگی فردی و اجتماعی ما امروز در گرو مسائل معنوی و قرآنی است چرا که این کتاب آسمانی برای همه جنبه های زندگی ما آموزه های ویژه خود را دارد و اگر حتی در اندیشه تحقق اقتصادی مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری نیز باشیم، بازهم آیات الهی درباره اسراف و صرفه جویی می تواند راهگشای ما باشد.

۱۴۰۰فعال قرآنی با هم به رقابت پرداختند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شاهرود نیز در این مراسم، ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این رویداد بزرگ قرآنی، گفت: مسابقات قرآن کریم اوقاف و امور خیریه ویترین مسابقات قرآنی کشور است.

حجت الاسلام سیدمصطفی مجیدی با اشاره به برگزاری مداوم این رویداد مهم قرآنی طی سال های اخیر، ابراز داشت: برگزاری مسابقات قرآن اوقاف با حضور قشر کثیری از قرآنیان شهرستان آن هم با چنین کمیت و کیفیت درخور توجه، جز درسایه عنایات حق تعالی و کلام الله مجید به دست نمی آید لذا اگر در این بین موفقیتی حاصل می شود، قطعا از برکت وجودی قرآن کریم است.

وی افزود: مسابقات قرآن اوقاف در شرایط و فضایی برگزار می شود که تشویق جوانان در همه عرصه ها و ایجاد فرصتی برای عرض اندام، کسب تجریه و ارتقاء آگاهی های قرآنیان به نحوی در دستور کار قرار بگیرد که همگان قدر و ارزش کلام الله مجید را بهتر و بیشتر دریابند.

نفرات برتر تجلیل شدند 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شاهرود درباره روند برگزاری این رقابت ها نیز توضیح داد: سی و نهمین دوره مسابقات قرآن کریم با ثبت نام یک هزار و ۴۰۰ نفر خواهر و برادر در مقطع بالای ۱۸ سال شامل ۹۰۰ نفر از بانوان در ۱۲رشته و ۵۰۰ نفرآقایان در ۱۳ رشته از جمله حفظ کل قرآن، حفظ ۱۵جزء، حفظ ۱۰، پنج، دو و یک جزء قرآن کریم، قرائت، تحقیق، تلاوت، تفسیر، اذان، دعاخوانی و تواشیح برگزار و چهره نتایج نخست رشته های مختلف پس از اتمام داوری ها مشخص شد.

مجیدی با بیان اینکه نفرات برگزیده این رقابت ها مورد تقدیر قرار گرفتند، ابراز داشت: اشاعه فرهنگ قرآنی مهمترین هدف و جایزه این رقابت ها است که با اهتمام و کوشش بی وقفه کارشناسان، دست اندرکاران و فعالان قرآنی به خوبی برگزار شد.

در پایان این رقابت ها نفرات اول تا سوم در ۱۲رشته خواهران و ۱۳رشته برادران مورد تجلیل قرار گرفتند همچنین قرائت استاد احمدی وفا، قرعه کشی سفر معنوی کربلا، اجرای توشیح و ادعیه معنوی و تجلیل از برگزار کنندگان این دوره از رقابت ها، بخش های مختلف آئین اختتامیه سی و نهمین دوره مسابقات قرآنی اوقاف و امور خیریه شهرستان شاهرود بود.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.