ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تهیه و تدوین طرح کمپ گردشگری در غار کرفتو

به گزارش خبرنگار مهر، محسن علوی درحاشیه برگزاری همایش ملی کرفتو در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در ارتباط با کرفتو اطلاعات و مستندات زیادی وجود ندارد، گفت: برگزاری این همایش نقطه آغازی برای جمع آوری تحقیقات و پژوهش های لازم در خصوص غارکرفتو است و این مهم پایه ثبت جهانی این اثر تاریخی در یونسکو را فراهم می کند.

وی با اشاره به اینکه ثبت جهانی یونسکو اقدامی زمانبر است، عنوان کرد: در حال حاضر ۵۰ اثر در بخش بناهای تاریخی و باستانی در ایران در نوبت ثبت در فهرست ثبت جهانی هستند وبنابراین ثبت غار کرفتو در این فهرست امری زمانبر است.

وی با اشاره به اینکه ثبت هر اثر تاریخی و فرهنگی و باستانی در یونسکو نیازمند تشکیل پرونده است، بیان کرد: وجود مستندات لازم از موارد ضروری است که این همایش ما را در بدست آوردن این مهم یاری می کند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کردستان ادامه داد: ۶۱ آیتم برای ثبت جهانی یک اثر در یونسکو نیاز است و ما تلاش خواهیم کرد که به این آیتم ها دست پیدا کنیم.

علوی افزود: موضوعات مقالات ارائه شده در این همایش تنها مختص به باستان شناسی غار کرفتو نبود بلکه در ارتباط با جغرافیا، گردشگری و زمین شناسی این اثر تاریخی وباستانی هم مقالاتی توسط محققان و اساتیدی از اقصی نقاط ایران ارائه شد.

وی با بیان اینکه تاکنون ۳۴ اثر در ایران تاکنون ثبت جهانی شدند، گفت: وقتی بنایی در فهرست ثبت جهانی قرار می گیرد برای آن شناسنامه تعریف می شود.

وی از تهیه و تدوین طرح کمپ گردشگری غار کرفتو خبرداد و اظهارداشت: مطالعات اولیه این طرح انجام شده است و تاکنون تکمیل نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کردستان بیان کرد: این طرح در صورت تامین اعتبار در سنوات آینده در محدوده غار کرفتو تشکیل می شود.

علوی اظهارداشت: گردشگری چرخه ای است که در آن ایجاد جاذبه های گردشگری منجر به تولید گردشگرمی شود و این مهم هم نیاز به ایجاد امکانات رفاهی و اقامتی را فراهم می کند.

وی عنوان کرد: امروزه در دنیا توریست ها و گردشگران با معلومات و رجوع به فهرست آثار ثبت شده در یونسکو اقدام به مسافرت می کنند.

وی ادامه داد: آثاری هم که در یونسکو به ثبت رسیدند برای آنها اعتبارات ملی و بین المللی تخصیص داده می شود و یونسکو برحفظ و نگهداری آن همواره نظارت دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری کردستان اظهارداشت: یکی از برنامه های ما برای سال آینده این است که دومین دوره این همایش را در سطح بین المللی برگزار کنیم چراکه متخصصان و صاحب نظرانی در کشورهای خارجی وجود دارند که در ارتباط با کرفتو اقدام به تحقیق و پژوهش کردند.

 

 

 

 

 

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.