ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بحران دریاچه نمک قم بحران ملی است/جان 25 درصد هموطنان در معرض خطر بحران آب/در صرفه‌جویی آب دچار مشکلیم

سید مهدی صادقی استاندار قم
استاندار قم با اشاره به کمبود منابع آب گفت: سیاست‌گذاری‌ها در زمینه مدیریت بهینه آب با تدبیر کافی نبوده و در صرفه‌جویی آب نیز دچار مشکل هستیم، برای جلوگیری از بحران آب این دو ضعف باید به‌زودی برطرف شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، سید مهدی صادقی در مراسم نخستین جشن برداشت پسته که ظهر امروز در باغ پسته شمس‌آباد برگزار شد با اشاره به سیاست استانداری در حوزه کشاورزی اظهار داشت: استانداری قم در راستای سیاست‌های کلی بخش کشاورزی حرکت کرده و برای ارتقا این بخش تلاش می‌کند تا نیازهای این بخش برطرف شود.

وی با اشاره به فعالیت‌های جهاد کشاورزی در زمینه تامین نیازهای کشاورزان افزود: اقدامات سازمان جهاد کشاورزی و نحوه ارتباط منطقی سازمان با مجموعه بزرگ کشاورزی به‌گونه‌ای مثبت ارزیابی‌شده که سبب افزایش اعتماد و دلگرمی کشاورزان شده است.

استاندار قم مبحث آب و تأثیر آن در کشاورزی را موردتوجه قرار داد و تصریح کرد: آبیاری مهم‌ترین رکن در کشاورزی به شمار می‌رود و اگر در مصرف آب صرفه‌جویی نشود در آینده دچار بحران آب می‌شویم.

وی با اشاره به چگونگی استفاده از منابع آب، خاطرنشان کرد: سیاست‌گذاری‌ها درباره مدیریت بهینه آب باتدبیر کافی نبوده و در صرفه‌جویی آب نیز دچار مشکل هستیم، برای جلوگیری از بحران آب این دو ضعف باید به‌زودی برطرف شود.

صادقی وضعیت دریاچه نمک را مورداشاره قرار داد و گفت: بحران دریاچه نمک قم یک بحران ملی است که نیاز به برنامه‌ریزی کلان در این زمینه برای جلوگیری از بدتر شدن وضع موجود دارد.

وی کمبود ذخایر زیرزمینی را موردتوجه قرار داد و تصریح کرد: منابع زیرزمینی بیش‌ازحد نیاز مورداستفاده قرارگرفته و اگر این وضع به دلیل عدم چاره‌اندیشی و برنامه‌ریزی ادامه پیدا کند بحران آب در آینده رخ می‌دهد که ممکن است جان 25 درصد از هموطنان را به خطر اندازد.

استاندار قم با بیان ضرورت تبیین سیاست روشن در زمینه آبیاری اظهار داشت: ضروری است تا با یک سیاست روشن و مشخص و ارائه نکات لازم به کشاورزان به توجیه کامل آنها در استفاده از آب پرداخته شود.

وی با اشاره به 50 هزار هکتار زمین زیر کشت در قم خاطرنشان کرد: امیدواریم در چندسال آینده این زمین‌ها به باغ تبدیل‌شده تا در مصرف آب تضمین بیشتری وجود داشته باشد و این نیاز به تلاش و هماهنگی بیشتر مسئولان در این زمینه است.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.