ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حضور وزیرخارجه صربستان در اجلاس جنبش غیرمتعهدها و گفت وگو با وزیرخارجه ایران

به گزارش ایرنا و به نقل از رسانه های مطبوعاتی صربستان، 'ایویتسا داچیچ' که کشورش عضو ناظر جنبش غیر متعهدها است؛ در هفدهمین اجلاس این جنبش در ونزوئلا در نشست های خود با وزیران خارجه کشورهای عضو درباره روابط دو جانبه و همکاری و دوستی و همچنین در باره کوزوو که مساله حیاتی ملی صربستان است، تبادل نظر کرد.
داچیچ گفت که جنبش غیرمتعهدها 120 عضو و 17 عضو ناظر دارد و در مجموع از 86 کشور که اعلام استقلال یکجانبه کوزوو را نپذیرفتند، 61 کشور از اعضای جنبش غیرمتعهدها هستند.
وی همچنین با اشاره به اهمیت این جنبش و تاکید بر اینکه ونزوئلا، کوزوو را بعنوان کشوری مستقل به رسمیت نشناخته است؛ گفت که ونزوئلا اجازه نداد که هیات کوزوو در این اجلاس حضور داشته باشد.
وزیر خارجه صربستان در این اجلاس با همتایان خود از کشورهای ونزوئلا، ایران، فلسطین، اکوادور، آذربایجان، بروندی و کامرون دیدار و گفت و گو کرد.
جلسات کارشناسان ارشد، نشست وزیران امور خارجه و سپس گردهمایی سران کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها در مارگاریتای ونزوئلا از 23 شهریور ماه آغاز و تا 28 همین ماه ادامه خواهد داشت.
جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس، ریاست جنبش غیرمتعهدها را به ونزوئلا واگذار خواهد کرد.
اولین نشست جنبش غیرمتعهدها در جمهوری فدراسیون سوسیالیستی یوگسلاوی سابق در سال 1961 میلادی برگزار شد که اکنون صربستان وارث آن است.
صربستان یکی از بنیان گذاران جنبش غیر متعهدها بشمار می رود.
کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها تقریبا 55 درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند و نقش بسیار مهمی در اقتصاد جهانی دارند. این سازمان، عامل بسیار مهمی در توسعه روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی کشورهای عضو بشمار می رود و در همین حال موجب توسعه صلح و همکاری های بین المللی نیز می شود.
اروپام**436** ** خبرنگار- ابراهیم سبزواری**دبیر: مدنی


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.