ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

شاهرود مهمترین زیستگاه یوز آسیایی است/ اوضاع اسفناک در محیط زیست

به گزارش خبرنگار مهر، امیر حسین ولیان غروب شنبه در خلال دیدار فعالان محیط زیست با امام جمعه شاهرود به میزبانی دفتر وی، با اشاره به دغدغه های محیط زیست شهرستان و با تاکید بر اینکه فعالان محیط زیست بیش از دولت، مسئولان و کارگروه های عمران به فکر زندگی نسل های آینده هستند، اظهار داشت: فعالان محیط زیست پای بند به ارزش های زندگی و حیاتی بودند به این مفهوم که ما معتقدیم درست است که همه منابع برای بشر آفریده شده اما نباید یک نسل همه امکانات را نابود و تمام کند بلکه باید با اندیشه ای درست  پاسخگوی نسل فردا نیز باشد.

وی افزود: این تعریف اجمالی برای حفاظت و پاسداشت محیط زیست محسوب می شود که زندگی با مفهوم کلان و در امتداد دیدن، انسان را به یک فعال محیط زیست تبدیل می کند کافی است کمی بلند نظر و آینده نگر بود تا از بسیاری کارهای عجولانه و بی مطالعه و حریصانه پرهیز کنیم چراکه آیندگان از ما در برابرصیانت آنچه که امروز در اختیار داریم مسئول می دانند.

سد سازی مکرر تخریب محیط زیست را به دنبال دارد

دبیر شبکه سمن های زیست محیطی شهرستان شاهرود همچنین با بیان اینکه باور داریم توسعه نیاز و حق ما است، ابراز داشت: انسان برای گذران زندگی خود به پیشرفت، دانش و توسعه نیازمند است اما در این بین توسعه پایدار دیریاب تر، سخت تر ولی ماندگار بوده و باید به این سو پیش رفت که با توسعه پایدار می توان به اقتصاد، اشتغال و محیط زیست کمک کرد چراکه توسعه ناپدار هزینه بسیار گزاف و حتی جبران ناپذیر را در پی خواهد داشت.

ولیان در ادامه تصریح کرد: کشورهای در حال توسعه نسبت به کشورهای توسعه یافته در زمینه کسب تجربیات یک گام جلوتر قراردارند چراکه آنها با آزمودن راه های خطا به ما این نکته را یادآور می شوند که دیگر دستاوردهای مانند سد سازی امروز به امری منسوخ در دنیا تبدیل شده ودر طول سال دهها سد در دنیا به دلایل ناکارآمدی اقتصادی و خراب کاری های گسترده در طبیعت تخریب می شود.

وی افزود: این جای بسی اندیشه است که سدسازی های مکرر تخریب طبیعت را به دنبال دارد و هنوز در کشور طرح های مطالعاتی برای پنج درصد آب جاری باقی مانده هزینه می شود که به طور قطع می توان گفت دو برابر آب جاری در کشور سد سازی داریم.

اوضاع محیط زیست اسفناک است

عضو جمعیت دیده بان طبیعت همچنین ابراز داشت: با نگاهی به آموزه های دینی به خوبی می توان دریافت که این احادیث ما را در پررنگ نگه داشتن نقش حفاظت از طبیعت یاری می کند و آن هنگام که پیامبر(ص) می فرماید اگر کسی شاخه درختی بشکند مانندآن است که بال فرشته ای را شکسته است این امر را در ما نهادینه می کند که بیش از سایر کشورهای دنیا قدر طبیعت و این منابع ارزشمند خدادادی را بیشتر بدانیم.

ولیان اوضاع محیط زیست ایران را به نسبت جایگاه جهانی بسیار اسفناک برشمرد و تصریح کرد: بحران آب، ریزگردها، هوای آلوده کلان شهرها و افزایش فرسایش خاک از بین رفتن حیات وحش و فضای سبز حاوی این پیام است که باید برای حل این معضلات چاره ای اندیشه شود و برای صیانت از آنچه که امروز برای ما باقی مانده یکصدا و یکپارچه گام برداریم.

وی مهم ترین چالش کشور را بحران آب خواند و افزود: پروژه های کلان انتقال آب که جایگزین سد سازی های گذشته شده اند طرح هایی بدون مطالعه زیست محیطی هستند که اگر به ابعاد گسترده تخریب آنها توجه نشود ابعاد فاجعه آمیزی را به دنبال خواهد داشت که همه ملت را درگیر خواهد کرد.

نقش حیاتی شاهرود در زیست یوزپلنگ

دبیر شبکه سمن های زیست محیطی شاهرود حفظ یوز آسیایی را یکی از مهم ترین اهداف این نهاد عنوان کرد و گفت: شاهرود به عنوان مهم ترین و تنها بازمانده زیستگاه یوز آسیایی می تواند نقش مهمی را در حفظ این گونه ارزشمند ایفا کند لذا باید همه مسئولان با دلسوزی و توجه به این خلقت الهی در حفظ این گونه ارزشمند ساعی باشند.

ولیان در ادامه تصریح کرد: توسعه پایدار یکی از ابزارهایی است که می تواند در حفظ این تاج سر حیات وحش با سرمایه گذاری در زمینه توسعه اکوتوریسم آموزش محلی ها، برگزاری جشنواره های مختلف موثر واقع شود واین اقدامات می تواند در اشتغال درآمد بدون آلودگی و آسیب محیط زیست اثر بخش باشد.

وی با تاکید بر اینکه احترام به زمین پاک، حیات وحش حقی است که بر گردن ما نهاده شده است، افزود: باید با برنامه ریزی جامع و مدون و همت مسئولان به سوی توسعه ای گام برداشت که تضمین کننده حیات جاندارن و نسل آینده بشر در کره زمین باشد و با حمایت از طرح های حفظ یوز به این سو حرکت کنیم که این طرح ها آغازگر راهی برای حفاظت از گونه های ارزشمند سرزمین ما باشد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.