ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هزینه‌های ثبت اختراعات افزایش نیافته است

به گزارش خبرگزاری مهر،پاسکال فیلیکس معاون روابط بین الملل اداره ثبت اختراعات اتحادیه اروپا با تویسرکانی معاون رییس قوه قضاییه و رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دیدار و گفتگو کرد. تویسرکانی

در این دیدار با اشاره به پیشرفتهای ایران در حوزه ثبت مالکیتهای معنوی به ویژه اختراعات، گفت: در کشور ما حمایت همه جانبه ملی و بین المللی از مخترعین جزو راهبردهای اساسی است.

وی ساختار نظام ثبت مالکیتهای ایران را متمرکز دانست و افزود: از نظر ساختار اداری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور که اداره کل مالکیت صنعتی زیر مجموعه آن است معاون رییس قوه قضاییه بوده و دارای جایگاه مهم و ممتاز است.

رییس سازمان ثبت اسناد واملاک کشور افزود: در حوزه ثبت اختراعات سیاستگذاری این سازمان به سمت مکانیزه کردن و تسریع و تسهیل ارائه خدمات به مخترعین و آگاه سازی مردم نسبت به حقوق مالکیت های فکری و توسعه این بخش در کشور می باشد.

وی اظهار داشت: در برخی از دانشگاههای کشور گرایش حقوق مالکیت معنوی در سطح کارشناسی ارشد ایجاد گردیده و در کشور اساتید خوب در زمینه مالکیت فکری وجود دارد لذا فارغ التحصیلان این رشته می توانند کمک بسیار خوبی در این حوزه باشند.

وی با اشاره به گزارش وایپو ( سازمان جهانی مالکیت معنوی ) در خصوص رشد سریع ایران در عرصه ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و نشانه های جغرافیایی گفت: برای ارائه خدمات بهتر به مردم پس از ایجاد زیرساختهای مناسب و پیوستن به معاهده PCT شاهد افزایش متقاضیان و رشد چشمگیر در این حوزه بوده ایم.

وی با اشاره به نیاز مخترعین کشور برای دسترسی به بانکهای جستجو و منابع مرجع در اروپا گفت: همکاری ایران و اتحادیه اروپا در این زمینه می تواند در رشد هرچه بهتر ثبت اختراعات در کشور ما کمک کند.

تویسرکانی در ادامه سخنان خود با اشاره به سابقه ۹۰ ساله ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و نشانه های جغرافیایی در ایران اظهار داشت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در کمتر از پنج سال گذشته سیستم سنتی ثبت اعلامی را به سیستم مکانیزه ثبت بررسی تغییر داده ایم و هم اکنون در حال ارتقاء و بهبود آن هستیم.

معاون رییس قوه قضاییه گفت: در اکثر کشورها تنها بخشی از اختراعات تجاری سازی شده و حتی این رقم در بعضی کشورهای پیشرفته به زیر ۱۰در صد می رسد.

وی با تاکید بر برنامه ریزی انجام شده در این حوزه خاطر نشان کرد در چار چوب برنامه مدون در حال حرکت هستیم و از آنجا که کشور ما برخوردار از ظرفیتها و استعدادهای خوب، جوان، تحصیلکرده و خلاق در کشور است لذا نیازمند توسعه جدی سیستم های موجود هستیم تا بتوانیم در زمینه ثبت مالکیت معنوی نیازهای جامعه را برآورده سازیم.

وی همچنین با اشاره به هزینه نسبتا اندک ثبت اختراع در ایران گفت: به دلیل حمایت از نوآوری در کشور هزینه های مربوط به ثبت اختراعات افزایش پیدا نکرده و شاید کمتر کشوری در دنیا باشد که هزینه ثبت اختراع به این اندازه کم باشد.

 تویسرکانی ارتقاء سیستم و آموزش منابع انسانی را در راستای توسعه ثبت اختراعات در کشور بسیار مهم برشمرد و افزود: تمامی اطلاعات مورد نیاز برای ثبت اختراعات، طرحهای صنعتی و نشانه های جغرافیایی به صورت رایگان از طریق پورتال سازمان قابل دسترسی است و کارگاههای آموزشی فراوانی برای شرکتهای دانش بنیان و دانشگاهها با همکاری سازمان ثبت و وایپو برگزار شده است.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به آموزش کارشناسان کشور افغانستان در زمینه مالکیت صنعتی در ایران گفت: از لحاظ زیر ساخت، منابع انسانی مجرب و اساتید در زمینهIP در مقایسه با بسیاری از کشورهای خاورمیانه وضعیت بسیار خوبی داریم و برخی از کشورهای همسایه علاقه مند به استفاده از امکانات آموزشی ایران در این زمینه هستند.

وی هم چنین با اشاره به تغییرات موثر و چشمگیر در ارائه خدمات به متقاضیان در کشور از جمله سرعت انجام کارها، کاهش هزینه ها و تغییر روشها از سنتی به مدرن و ارائه اطلاعات رایگان به متقاضیان، این سازمان را یک سازمان پیشرو در این زمینه دانست و گفت: وضعیت ارایه خدمات در کشور ما در مقایسه با بسیاری از کشورها به اذعان مقامات WIPO مناسب تر می باشد.

وی در پایان گفت: ایران می تواند پل ارتباطی خوبی برای گسترش مالکیت صنعتی و حمایت از آن در خاورمیانه با همکاری وایپو و اتحادیه اروپا باشد.

 

در این دیدار پاسکال فیلیکس معاون روابط بین الملل اداره ثبت اختراعات اتحادیه اروپا گفت: کارشناسان اداره ثبت اختراع باید از بدو استخدام از نظر اداری و تخصصی دارای مهارت کافی باشند تا بتوانند روند کار را بهتر و موثرتر انجام دهند.

 

 

 

[ منبع این خبر سایت مهر-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.