ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بومی­ سازی فناوری­های راهبردی حوزه امنیت

به گزارش گرداب، محمود خالقی دخت، رئیس پژوهشکده امنیت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات (مرکز تحقیقات مخابرات ایران)، با بیان این­که در حال حاضر، پژوهشکده امنیت، یکی از بزرگترین مجموعه­ های فعال در حوزه امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات است، آمادگی این پژوهشکده را برای همکاری با نهادهای مسئول در حوزه امنیت فضای تبادل اطلاعات و همچنین متولیان زیرساخت­های حیاتی و حساس کشور، به عنوان مهم­ترین بهره­ برداران حوزه افتا، اعلام کرد.
وی اظهار داشت: این پژوهشکده از توانایی و آمادگی مناسب جهت ارائه خدمات مشاوره­ ای در حوزه افتا و اجرای پروژه­ های پژوهشی در سطوح راهبردی، کاربردی و بنیادین در این حوزه برخوردار است و کمک به متولیان مذکور را نیز وظیفه خود می­ داند.
خالقی دخت گفت:، بومی­ سازی فناوری­های راهبردی حوزه امنیت یکی از دغدغه­ های اصلی این پژوهشکده است و در چهار سال گذشته و با مشارکت شرکت­های دانش­ بنیان بخش خصوصی، با اجرای ۱۴ پروژه پژوهشی در حوزه بومی­ سازی انواع مرکز عملیات امنیت (SOC)، نتایج مناسبی به دست آوردیم.
وی با تاکید بر اهمیت تخصیص اعتبار به پروژه های این بخش خاطرنشان کرد: طراحی و پیاده­ سازی سامانه­ های بالادستی این حوزه، از قبیل طراحی و پیاده­ سازی پایگاه­های داده سرمایه­ ها، آسیب­ پذیری ها، حملات و حوادث سایبری در سطح ملی و بومی­ سازی مراکز اشتراک­ گذاری و تحلیل اطلاعات (ISAC) و سامانه اشتراک گذاری و هشدار (ISAS) مدنظر بوده که در حال حاضر، اجرای آنها از طریق همکاری و جذب اعتبار از سایر نهادهای متولی حوزه افتا، در جریان است.
خالقی از تدوین و ارائه طرح جامع آزمایشگاه­های امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۹۴ خبر داد و گفت: در اجرای این طرح تا کنون مراحل شکل­ گیری سه آزمایشگاه ارزیابی و تائید نمونه، شامل آزمایشگاه ارزیابی امنیتی مراکز عملیات امنیت (SOC)، آزمایشگاه ارزیابی امنیتی کاربردهای مبتنی بر وب و آزمایشگاه ارزیابی سامانه­ های هوشمند صیانت فرهنگی اجتماعی به پایان رسیده و این آزمایشگاه­ها آماده عرضه خدمات ارزیابی (به ویژه ارزیابی امنیتی) و تائید نمونه هستند.
وی با اشاره به اینکه، آزمایشگاه ارزیابی امنیتی سامانه­ های کنترل صنعتی نیز در حال شکل­ گیری است، افزود: مراحل اخذ تائیدیه رسمی برای دو آزمایشگاه ارزیابی مراکز عملیات امنیت و کاربردهای مبتنی بر وب، نیز از مرجع صدور گواهی حوزه افتا، در حال طی­ شدن است.
رئیس پژوهشکده امنیت ارتباطات و فناوری اطلاعات پژوهشگاه ICT افزود: بر اساس نتایج ارزیابی انجام شده توسط این پژوهشکده، اعطای گواهی اعتبار به محصولات حائز شرایط تولیدشده توسط دانشگاه­ها، مراکز پژوهشی و شرکت­های دانش ­بنیان انجام می­ گیرد و این محصولات، قابلیت خرید و بهره ­برداری توسط اپراتورهای مخابراتی و توسعه ­دهندگان لایه­ های مختلف شبکه ارتباطی کشور را خواهند یافت.

[ منبع این خبر سایت گرداب-امنیت-سایبری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت گرداب-امنیت-سایبری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.