ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

به ازای هر ایرانی دو سیم کارت خریداری شده اما تنها 1.5 سیم کارت فعال است

به ازای هر ایرانی دو سیم کارت خریداری شده اما تنها 1.5 سیم کارت فعال است فناوری اطلاعات > ارتباطات - ایسنا به نقل از مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات نوشت: در سال گذشته 367 میلیون کارت اعتباری در کشور فعال بود.

داوود زارعیان در نشست علمی شبکه‌های اجتماعی فرصت یا تهدید، درخصوص تعداد کارت‌های بانکی در سال‌های مختلف در ایران، اظهار کرد: در سال 1392 تعداد 260 میلیون کارت، سال 1393 تعداد 315 و در سال گذشته 367 کارت اعتباری یعنی به ازای هر نفر 4.5 کارت بانکی فعال بوده است.

وی ادامه داد: در سال 1394 چهار میلیارد و 86 میلیون تراکنش مالی نیز انجام شده است. مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات با بیان اینکه از سال 68 قرار بود اینترنت وارد ایران شود، عنوان کرد: این موضوع تا سه سال به دلایل مختلف به تاخیر افتاد و در سال 71 ایران به شبکه بین‌المللی اینترنت متصل شد.

وی ادامه داد: دانشگاه شریف و دانشگاه گیلان تنها مراکز علمی بودند که به اینترنت دسترسی داشتند در سال 73 مشترکان اینترنت به 3000 نفر می‌رسید با این حال از همان زمان عده‌ای نگران تهدیدهای فضای مجازی بودند.

زارعیان با اشاره به افزایش دو برابری مشترکان اینترنت تا سال 76، اظهار کرد: در سال 80 به این دلیل که کارت و اینترنت دایل‌آپ وارد ایران شد 700 تا 800 هزار نفر که بیشتر در سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی بودند به اینترنت وصل شدند اما در این سال رشد وبلاگ‌نویسی موجب شد تا استفاده ایرانیان از اینترنت افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات یادآور شد: در این سال 10000 وبلاگ نویس فعال بودند که به همین دلیل رتبه ایران در وبلاگ‌نویسی در دنیا تک‌رقمی شد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر بیشتر افراد از اینترنت استفاده می‌کنند، تصریح کرد: از زمانی که اینترنت وارد کشور شد نگران تهدیدهای آن بودیم اما امروزه تهدیدهای اینترنتی به حداکثر رسیده به علاوه این که در حال حاضر نمی‌توان بدون اینترنت زندگی کرد.

زارعیان به سه شرطی که کشورهای توسعه‌یافته در حوزه ارتباطات باید داشته باشند اشاره و بیان کرد: میزان فراهم بودن زیرساخت‌های مورد نیاز فناوری اطلاعات، میزان به کارگیری آن و آشنایی با مهارت‌های مورد نیاز این سه مورد هستند اگر در ارتباطات آسیب می‌بینیم به این دلیل است که نتوانستیم مهارت‌های موردنیاز این حوزه را آموزش دهیم.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران را 120 دانست و افزود: به ازای هر ایرانی دو سیم کارت خریداری شده اما تنها 1.5 سیم کارت فعال است همچنین ضریب تلفن در اروپا 60 درصد این رقم در ایران به 40 می رسد.

وی خاطرنشان کرد: ایران در شاخص‌های تولید آی سی تی رتبه 99 را در دنیا داشته اما رتبه اول به در اختیار کره جنوبی به عنوان یک کشور آسیایی است.

زارعیان با بیان اینکه درحال حاضر امکان استفاده از ابزار نوینی مانند بانکداری الکترونیکی، کارت‌های اعتباری و دیجیتال و .. فراهم شده است، عنوان کرد: ممکن است تا چند سال آینده دیگر نیاز به چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی نباشد و تمام معاملات با ابزارهای نوین صورت گیرد.

زارعیان با اشاره به نوع استفاده از امکانات فضای مجازی، عنوان کرد: ابزار و فضای مجازی مثبت بوده و جامعه می‌تواند بهترین استفاده را از آنها داشته باشد امروزه تکنولوژی و فناوری عامل تغییرات در دنیا است.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات گفت: توسعه تصادفی نیست و با فراهم آوردن شرایط و ابزار صورت می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه ایرانیان اولین مشتریان اجتماعی هستند، بیان کرد: زمانی که فیس‌بوک در ایران فیلتر بود 6 میلیون نفر از طریق وی پی ان ها به این شبکه اجتماعی متصل می‌شدند.

زارعیان درخصوص مدارک تحصیلی افرادی که بیشترین استفاده را از اینترنت دارند، عنوان کرد: 74 درصد کاربران اینترنتی کشور مدرک تحصیلی و 70 درصد آنان تحصیلات دانشگاهی دارند.


5656

 

کلید واژه ها: سیم‌کارت - کاربران اینترنت - مخابرات -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-فناوری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-فناوری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.