ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ائتلاف نتانیاهو-لیبرمن در سایه شک و تردید آمریکا

نتانیاهو لیبرمن روزنامه السفیر در گزارشی تحلیلی به بررسی تعیین لیبرمن به عنوان وزیر جنگ رژیم اسرائیل و واکنش ها به ائتلاف لیبرمن و نتانیاهو در سطح داخلی و خارجی پرداخت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه السفیر در گزارش تحلیلی خود آورده است: کابینه متشکل از نتانیاهو – لیبرمن دیگر یک احتمال نیست بلکه یک امر واقع است. کابینه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل تا پیش از ورود لیبرمن پشتوانه 61 نماینده پارلمان را داشت اما اکنون این پشتوانه به 66 نماینده رسید.

کابینه نتانیاهو؛ راستگرای تندرو

قدرت کابینه اسرائیل در سطح داخلی بیش از آنکه به خاطر افزایش پشتوانه پارلمانی آن باشد؛ به این خاطر است که عملا در بردارنده همه احزاب دینی و قومی در اسرائیل است. برخلاف همه کابینه های سابق اسرائیل، کابینه کنونی نتانیاهو تظاهر نکرده است که از هرگونه نشانه  میانه روی ظاهری برخوردار است. کابینه نتانیاهو یک کابینه راستگرای تندرو است. این امر حتی واکنش غیرمعمول آمریکا را به همراه داشته است و این کشور اعلام کرد است که ساختار جدید کابینه اسرائیل درباره رویکرد سیاسی آن "سوال برانگیز است".

تداوم شکاف در احزاب کابینه با وجود ائتلاف

اما درعین حال وجود شکاف در بین احزاب و جریان های تشکیل دهنده قدرت راستگرای کابینه نتانیاهو را نمی توان انکار کرد. این شکاف ها همچنان پابرجاست و چه بسا بین این احزاب و جریان ها گسترش می یابد زیرا اویگدور لیبرمن رئیس حزب "اسرائیل خانه ما" "برادر دشمن" نتانیاهو بوده و همچنان هست. این وضعیت درمورد نفتالی بنت رئیس حزب "خانه یهود" نیز صدق می کند. موشی کحلون رئیس حزب "همه ما" و وزیر دارایی نیز از این قاعده مستثنی نیست. رابطه بین جناح راستگرای دینی و راستگرای قومی با ناامیدهای زیادی همراه بوده است؛ به گونه ای که دوطرف را به تعامل با منطق "احترام همراه با تردید و نگرانی" سوق داده است.

رابطه احزاب کابینه؛ احترام همراه با شک و تردید

این تردید و نگرانی در محتوای سخنان لیبرمن خطاب به نتانیاهو و پاسخ او در مراسم امضای شراکت بین دوطرف می توان شاهد بود.

در هر صورت، لیبرمن در این سخنان تلاش کرد تا نگرانی ها درخصوص تعیین خودش به عنوان وزیر جنگ را کاهش دهد و گفت: می خواهم همکاری مستحکمی با نخست وزیر و وزیر دارایی و از ابتدای هفته آینده با ستاد و رئیس ستاد ارتش داشته باشم اما در نهایت امر، مسئولیت من در یک سیاست متوازن است که ثبات را به منطقه و اسرائیل بازگرداند و من مطمئن هستم که از ابتدای هفته آینده این ائتلاف موفقت تر و باثبات تر خواهد بود.

عدم شادمانی محافل داخلی از ائتلاف نتانیاهو و لیبرمن

شادمانی در محافل داخلی رژیم اسرائیل از توافق شراکت نتانیاهو و لیبرمن زیاد خود را نشان نداد زیرا اختلافات بین لیکود و حزب "خانه یهود" به حال خود باقی ماند.

به هر حال، جناح معارضان در داخل رژیم اسرائیل به شدت به این توافق واکنش نشان داد و اسحاق هرتسوگ رئیس اردوگاه صهیونیستی گفت: اسرائیلی ها باید از ائتلافی راستگرا که اسرائیل را به جاهای خیلی خطرناکی سوق می دهند، نگران باشند.

اما حزب "یاش عتید" به ریاست یائیر لپید گفت: امضای توافق ائتلافی یک دستاورد نیست بلکه یک تسلیم شدن شرم آور است. این امر خیانت به اسرائیلی ها و رها کردن آنها است. لیبرمن بدون نبرد از همه اصول و ارزش هایی که در گذشته به آن بسیار مباهات می کرد، صرف نظر کرد.

تردید آمریکا درقبال رفتار آتی کابینه نتانیاهو

در سطح خارجی، موضع رسمی سرد آمریکا جالب توجه بود که وزارت خارجه این کشور آن را بیان کرد. در مقابل تلاش نتانیاهو برای القای این مسئله که توسعه کابینه اش مسیر این کابینه را تغییر نخواهد داد بلکه افق ها را به سوی سازش با تشکیلات خودگردان خواهد گشود، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که ساختار ائتلاف کابینه در اسرائیل سوالات زیادی را درباره رویکرد آن مطرح می کند.

وی افزود که آمریکا درباره کابینه جدید اسرائیل براساس رفتار و نه گفتار آن قضاوت خواهد کرد. این سخنگو تصریح کرد: "گزارش هایی از اسرائیل دیدیم که ائتلاف جدید را شدیدترین ائتلاف راستگرا در تاریخ آن توصیف می کند. ما نیز می دانیم که بسیاری از اعضای کابینه گفتند که با راه حل تشکیل دو دولت مخالفت هستند. همه اینها سوالات مشروعی را درخصوص رویکرد این کابینه مطرح می کند".

به گفته ناظران اسرائیلی، سخنان وزارت خارجه آمریکا نشان می دهد که آمریکا از پیام های اطمینان بخش نتانیاهو و لیبرمن متقاعد نشده اند. این ناظران معتقدند که پیام منفی آمریکا در قبال کابینه جدید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ بویژه درسایه این حقیقت که کمیته چهارجانبه صلح خاورمیانه هفته آینده گزارش خود را درباره رکود سیاسی بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان و وضعیت اراضی اشغالی صادر خواهد کرد. گمان می رود که این گزارش حاوی انتقادهای بسیار شدید به سیاست اسرائیل بویژه در خصوص شهرک سازی ها و مصادره امکانات رشد و پیشرفت فلسطینی ها در منطقه "جیم" در کرانه باختری باشد.

ملاحظات مصر درقبال تعیین لیبرمن

الکس ویشمن تحلیگر نظامی روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارنوت فاش کرد که مصر درقبال تعیین لیبرمن به عنوان وزیر جنگ در جریان تماس تلفنی جمعه گذشته نتانیاهو با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر تحفظ و ملاحظاتی را نشان داده است.

این تماس تلفنی را نتانیاهو با هدف اطمینان دادن به مصریها درخصوص تداوم تمایل برای حرکت در مسیر طرح سیاسی که تونی بلر نخست وزیر اسبق انگلیس درپس پرده آن بود، انجام داد. این تحلیلگر صهیونیست به نقل از منابع مصری نوشت که نتانیاهو در این تماس بار دیگر تعهدات اسرائیل به رئیس جمهور مصر پیش از سخنرانی علنی او در 17 ماه مه جاری را تکرار کرده است. او در این سخنرانی از اسرائیل و فلسطینی ها خواست تا در کنفرانسی برای بحث درباره روند سازش مسالمت آمیز شرکت کنند. نتانیاهو در این تماس همچنین متعهد شد که به محض سوگند کابینه جدید راستگرای او به طور علنی از گام عبدالفتاح السیسی حمایت و آن را تایید کند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.