ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ریاض درصدد تشکیل ائتلاف جدید با حضور تل آویو است

ولید محمد علی رئیس مرکز پژوهش‌های باحث با اشاره به نامه اخیر ریاض به تل آویو گفت که عربستان با ارسال چنین نامه‌ای می‌خواهد مذاکرات سازش را به سرانجام برساند و یک ائتلاف جدیدی در منطقه با حضور رژیم صهیونیستی تشکیل دهد.

«ولید محمد علی»، رئیس مرکز پژوهش های باحث در بیروت در مصاحبه با خبرنگار بین‌الملل خبرگزاری تسنیم درباره نامه اخیر عربستان و کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به رژیم صهیونیستی در خصوص انجام تعدیل در طرح صلح عربی گفت: علت اصلی این نامه نگاری برای از سرگیری روند صلح خاورمیانه است. اجرایی شدن این روند بدان معناست که ملت های عربی رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخته اند. درحقیقت، سردمداران کشورهای عربی به روند صلح خوش بین هستند و این درحالی است که تا کنون بیش از 27 طرح صلح ارائه شده که طرح صلح عربی یکی از آنهاست. این طرح در سال 2002 توسط عربستان ارائه شد. با وجود این، طرح های صلحی که تا کنون ارائه شده همه آنها توسط رژیم صهیونیستی رد شده است.

امتیاز ندادن تل آویو

ولید محمد علی با بیان اینکه تجربه ثابت کرده رژیم صهیونیستی حاضر به امتیاز دادن نیست  گفت:  باور تاریخی تل آویو بر این است که سرزمین فلسطین متعلق به اوست لذا در روند صلح هیچ امتیازی نمی دهد. گویا فقط باید فلسطینی ها و عرب ها امتیاز بدهند. مثلا در پیمان کمپ دیوید امتیازات بزرگی به اسرائیل داده شد. این امتیازدهی در پیمان اسلو و طرح صلح عربی نیز به چشم می خورد. به هرحال، به نظرمی رسد کشورهای عربی اکنون درجایگاه امتیاز دادن بیشتری به تل آویو قرار دارند.

چشم پوشی نکردن فلسطینی ها از حق بازگشت

وی درباره حق بازگشت فلسطینیان گفت: به رغم فشارهای اجتماعی، اقتصادی، معیشتی و روانی زیادی که به فلسطینیان وارد می شود آنان هرگز از حق بازگشت به سرزمین آباء و اجدادی خود را چشم پوشی نخواهند کرد. فلسطینی ها اجازه نخواهند داد که درچارچوب روند صلح امتیازات بیشتری به تل آویو داده شود. ما به عربستان و سایر کشورهای عربی اجازه نمی دهیم که درباره حق بازگشت فلسطینیان امتیازی به رژیم صهیونیستی بدهند. ما اجازه نمی دهیم کشورهای عربی طرح های صلح ارائه دهند که فلسطینی ها متحمل ضرر و زیان بیشتری شوند.

احیای نقش ریاض

رئیس مرکز پژوهش های باحث درپاسخ به این سئوال " منافع عربستان در از سرگیری روند صلح فلسطین با اسرائیل چیست که اقدام به ارسال چنین نامه‌ای کرده است؟" اظهار داشت: ریاض می خواهند با از سرگیری این روند، نقش خود را در خاورمیانه احیا کنند. اکنون عربستان در عرصه تحولات منطقه درموقعیت سخت و دشواری قرار گرفته و دیگر نمی تواند همچون گذشته سیاست های راهبردی خود را اجرایی سازد. نمونه بارز آن را می توان درجنگ یمن دید. به رغم گذشت بیش از یک سال از شروع این جنگ ریاض نتوانسته هیچ دستاوردی درآن داشته باشد. همین مسئله را می توان درباره نقش عربستان در تحولات داخلی سوریه مشاهده کرد.

تشکیل ائتلاف با مشارکت اسرائیل

وی درپایان تصریح کرد: به اعتقاد بنده عربستان می خواهد با ارسال چنین نامه ای، مذاکرات سازش را فعال سازد و با به سرانجام رساندن آن می خواهد یک ائتلاف جدیدی درمنطقه با حضور رژیم صهیونیستی تشکیل دهد و ساختار جدیدی را بر خاورمیانه حاکم سازد. این درحالی است که نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران درمنطقه تبدیل به یک واقعیت عینی شده وغرب با امضای توافق هسته ای با تهران به نقش محوری ایران در تحولات خاورمیانه و نظام جهانی اعتراف کرده است. ولی آنها می خواهند نقش تهران و جنبش های مردمی را در منطقه محدود سازند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.