ماجرای انتقال مالکیت ۵ هزار هکتار جنگل هیرکانی از سازمان جنگل‌ها به اوقاف/جنگل را هم می‌توان وقف کرد؟

جامعه > محیط زیست - ایلنا نوشت: مدیرکل منابع طبیعی استان مازندران با اشاره به انتقال مالکیت 5 هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی به اوقاف گفت: بر اساس وضعیت پیش آمده اوقاف می‌تواند؛ هرکاری که بخواهد در این جنگل‌ها انجام دهد.

ستار بابایی در ارتباط با انتقال مالکیت حدود ۵ هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی به اوقاف گفت: وقف نامه‌ای متعلق به سال ۱۳۲۶ قمری وجود دارد که فردی؛ دو روستا، درختان مثمر و غیرمثمر و مراتع آن را وقف کرده است، البته حدود ثغور این وقف مشخص نیست، اما در این وقفنامه حرفی از جنگل نیست، بلکه در مورد روستا صحبت شده است و بحث روستا هم به ما ارتباطی ندارد، اما کارشناسان دادگستری در آخرین نظر خود عنوان کرده‌اند که حدود ۵ هزار هکتار از این جنگل‌های هیرکانی نیز به این وقف مربوط است.

وی ادامه داد: این درحالی است که حدود ۱۰ الی ۱۲ سال پیش زمانی که این مساله طرح موضوع شده بود؛ رای بدوی و تجدید نظر به نفع سازمان جنگل‌ها صادر شد، اما پس از آنکه دیوان عدالت اداری به این موضوع ورود کرد، نظر کارشناسان دادگستری نیز تغییر کرد و نظر آنها در آخرین رای در تاریخ ۸ / ۳/ ۹۲ بر وقفی بودن این جنگل‌ها بود.

مدیر کل منابع طبیعی استان مازنداران با اشاره به اینکه در تلاش هستیم تا دوباره این پرونده حقوقی را به جریان بیاندازیم، افزود: از من با عنوان فروش مال غیر، شکایت کرده‌اند، زیرا آنجا در حال اجرای طرح جنگلداری هستیم و ۲ مجری ما که با آنها قرار داد ۱۰ ساله داریم؛ در این جنگل‌ها مشغول کار بودند، هر دو مجری نیز شرکت‌های دولتی چوب، کاغذ و راه‌آهن هستند، اوقاف حتی خرده محصولاتی که از جنگل به بیرون برده می‌شود را نیز ضبط کرده، بنابراین فعلا دستور توقف کار صادر شده است.

بابایی گفت: تنها راه خروج از این وضعیت رای محاکم قضایی است، در غیر این صورت این جنگل‌ها برای اوقاف است و هر کاری بخواهد می‌تواند در آن انجام دهد و دیگر به کسی ربطی ندارد و در واقع مدیریت این جنگل‌ها از سازمان جنگل‌ها گرفته شده و به نهادی غیرتخصصی واگذار می‌شود.

 

 

۴۲۴۲

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ماجرای انتقال مالکیت ۵ هزار هکتار جنگل هیرکانی از سازمان جنگل‌ها به اوقاف/جنگل را هم می‌توان وقف کرد؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.