ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ماجرای انتقال مالکیت ۵ هزار هکتار جنگل هیرکانی از سازمان جنگل‌ها به اوقاف/جنگل را هم می‌توان وقف کرد؟

جامعه > محیط زیست - ایلنا نوشت: مدیرکل منابع طبیعی استان مازندران با اشاره به انتقال مالکیت 5 هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی به اوقاف گفت: بر اساس وضعیت پیش آمده اوقاف می‌تواند؛ هرکاری که بخواهد در این جنگل‌ها انجام دهد.

ستار بابایی در ارتباط با انتقال مالکیت حدود ۵ هزار هکتار از جنگل‌های هیرکانی به اوقاف گفت: وقف نامه‌ای متعلق به سال ۱۳۲۶ قمری وجود دارد که فردی؛ دو روستا، درختان مثمر و غیرمثمر و مراتع آن را وقف کرده است، البته حدود ثغور این وقف مشخص نیست، اما در این وقفنامه حرفی از جنگل نیست، بلکه در مورد روستا صحبت شده است و بحث روستا هم به ما ارتباطی ندارد، اما کارشناسان دادگستری در آخرین نظر خود عنوان کرده‌اند که حدود ۵ هزار هکتار از این جنگل‌های هیرکانی نیز به این وقف مربوط است.

وی ادامه داد: این درحالی است که حدود ۱۰ الی ۱۲ سال پیش زمانی که این مساله طرح موضوع شده بود؛ رای بدوی و تجدید نظر به نفع سازمان جنگل‌ها صادر شد، اما پس از آنکه دیوان عدالت اداری به این موضوع ورود کرد، نظر کارشناسان دادگستری نیز تغییر کرد و نظر آنها در آخرین رای در تاریخ ۸ / ۳/ ۹۲ بر وقفی بودن این جنگل‌ها بود.

مدیر کل منابع طبیعی استان مازنداران با اشاره به اینکه در تلاش هستیم تا دوباره این پرونده حقوقی را به جریان بیاندازیم، افزود: از من با عنوان فروش مال غیر، شکایت کرده‌اند، زیرا آنجا در حال اجرای طرح جنگلداری هستیم و ۲ مجری ما که با آنها قرار داد ۱۰ ساله داریم؛ در این جنگل‌ها مشغول کار بودند، هر دو مجری نیز شرکت‌های دولتی چوب، کاغذ و راه‌آهن هستند، اوقاف حتی خرده محصولاتی که از جنگل به بیرون برده می‌شود را نیز ضبط کرده، بنابراین فعلا دستور توقف کار صادر شده است.

بابایی گفت: تنها راه خروج از این وضعیت رای محاکم قضایی است، در غیر این صورت این جنگل‌ها برای اوقاف است و هر کاری بخواهد می‌تواند در آن انجام دهد و دیگر به کسی ربطی ندارد و در واقع مدیریت این جنگل‌ها از سازمان جنگل‌ها گرفته شده و به نهادی غیرتخصصی واگذار می‌شود.

 

 

۴۲۴۲

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.