ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

موفقیت پژوهشگران دانشگاه کاشان در فرآیند تولید داروی ضد ایدز و سرطان

به گزارش ایرنا از اعلام روز پنجشنبه روابط عمومی دانشگاه کاشان، عضو هیات علمی این دانشگاه گفت: این نانو ذرات کاتالیستی که سنتز آن ‌ها به ‌صورت آزمایشگاهی صورت گرفته است را می‌توان در سیستم‌های رادار گریز مورد استفاده قرار داد.
جواد صفایی قمی اظهار کرد: امروزه سنتز ترکیبات مصنوعی دارویی و زیستی با استفاده از روش‌های آسان، اقتصادی و دوست دار محیط ‌زیست از موضوع های مهم صنایع داروسازی به شمار می‌رود.
وی افزود: در این‌ میان سنتز برخی مواد دارویی ضد ایدز و ضد سرطان از طریق واکنش‌های چند جزیی به دلیل برخورداری از برتری‌های قابل توجه نسبت به سایر روش‌ها مورد توجه قرار گرفته است.
صفایی خاطرنشان کرد: یکی از اجزای ضروری در واکنش‌های چند جزیی، کاتالیست است که نقش تسریع‌ کننده فرآیند تولید را ایفا می‌کند و افزایش کارایی و کاهش قیمت کاتالیست می‌تواند تا حدودی دستیابی به هدف نهایی را ممکن سازد.
وی با اشاره به ترکیب آلی تیازولیدین به ‌عنوان یک ترکیب سنتزی دارای خواص دارویی ضد ایدز، ضد سرطان، ضد تب و ضد التهاب افزود: در این طرح سعی شده است که نانو ذرات سرامیکی و کاتالیستی سنتز شده و از این نانو ذرات به همراه امواج فرا صوت در جهت تولید ترکیب تیازولیدین استفاده شود.
عضو هیات علمی دانشگاه کاشان خاطرنشان کرد: استفاده از این نانو ذرات کاتالیستی منجر به افزایش بازده شده و سرعت فرآیند تولید ترکیب دارویی تیازولیدین افزایش می‌یابد، به‌ علاوه استفاده از انرژی فرا صوت فرآیند تولید را به یک فرایند دوست دار محیط‌ زیست تبدیل کرده است که این موضوع همچنین موجب افزایش ایمنی فرآیند و عدم تولید محصولات جانبی سمی می شود.
وی اظهار کرد: فرآیندهایی که در اثر اعمال امواج فرا صوت به محلول اتفاق می‌افتد؛ شامل تشکیل حباب، رشد و ترکیدن در مایع است و تحت عنوان حفره‌ زایی شناخته می‌شود، این حباب‌ها پس از ترکیدن دما و فشار را به ‌صورت موضعی افزایش داده و موجب افزایش برخورد موثر ذرات واکنش‌ گرها و نانوکاتالیست می‌شود، از طرفی به دلیل بالا بودن نسبت سطح به حجم بالای نانوکاتالیست، این برخوردها سرعت و بازده واکنش را به میزان قابل‌ توجهی افزایش می‌دهند، ضمن آن که نانوذرات کاتالیستی سنتز شده در این طرح قادر هستند بارها بازیافت شده و مورد استفاده مجدد قرار بگیرند.
این تحقیقات حاصل تلاش‌های دکتر جواد صفایی قمی عضو هیات علمی دانشگاه کاشان، مریم نواب، دانش‌ آموخته مقطع کارشناسی ارشد و حسین شهبازی علوی دانشجوی مقطع دکترای این دانشگاه است، نتایج این کار در مجله Ultrasonic Sonochemistry (جلد 31، سال 2016، صفحات 102 تا 106) به چاپ رسیده است.
6021/1772


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.