ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گندم ایرانی هم صادراتی شد

امسال واردات گندم ممنوع شد و به نظر می‌رسد نه‌تنها این محصول استراتژیک به مرز خود کفایی رسیده بلکه مسئولان دولتی برای صادرات آن برنامه‌ریزی و یارانه تعریف کرده‌اند. آفتاب : گندم که زمانی به خودکفایی رسیده بود طی سال‌های دولت گذشته نه‌تنها روز به روز از مرز خودکفایی فاصله می گرفت بلکه کشاورزان هر روزشان بدتر از دیروز می‌شد و واردات آن هم پر رونق‌تر؛ اما با روی کار آمدن دولت یازدهم، حجتی که پیش از این هم سابقه خودکفایی گندم را در کارنامه یک دهه گذشته خودش داشت، دست به کار شد تا دوباره جشن‌های خودکفایی گندم را تکرار کند و حالا واردات گندم در سال جاری ممنوع شده و به گفته محمد باقرنوبخت - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی - سال گذشته برای خرید تضمینی گندم 4 هزارو 200 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده بود که امسال به بیش از 10 هزار میلیارد تومان خواهد رسید و برای صادرات هم در حال اقدام هستیم و یارانه‌های صادراتی نیز قائل شده‌ایم البته دولت در کنار این اقدامات در برنامه رفاهی خود نسبت به پرداخت یارانه مصر است.
پیش از این نیز علی قنبری - معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی - از شرایط مناسبی در کشور حاکم است و به نظر می‌رسد امسال بیش از 9.5 میلیون تن گندم خریداری شود و با توجه به رسیدن به مرز خودکفایی امسال هیچ گندمی از سوی دولت وارد نمی‌شود و اگر دولت اجازه دهد پتانسیل صادرات گندم تا حدود دو میلیون تن را نیز خواهیم داشت.
به گزارش ایسنا، حالا باید دید که به گفته این مقام مسئول پس از خودکفایی 85 درصدی تولید گندم در سال زراعی گذشته (1395 - 1394) و تضمین خوداتکایی 100 درصدی درسال زراعی پیش‌رو، کشاورزان می‌توانند روزگار خودکفایی و شادی ناشی از بسته‌ شدن درهای گمرک را به روی گندم‌های خارجی ببینند و حجتی می‌تواند به وعده‌اش که صفر شدن تراز تجاری گندم تا پایان امسال است، عمل کند؟

[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آفتاب نیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.