ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افت شدید بارش در شرق/ آبدهی رودخانه‌ها نصف شد

یک مقام مسئول در وزارت نیرو از کاهش ۵۰ درصدی آبدهی رودخانه‌ها در شرق کشور خبر داد. آفتاب : جواد مشکینی با اعلام اینکه در ۵ سال اخیر آبدهی رودخانه‌های خراسان شمالی ۵۰ درصد کاهش یافته است، گفت: دلیل کاهش رواناب رودخانه‌ها در این استان کاهش میزان بارندگی ها به ویژه به‌ صورت برف، پراکنش و توزیع نامناسب بارندگی است.
این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهارداشت: براساس آمار و اطلاعات حاصل از ۶۱ ایستگاه اندازه‌گیری، میزان آبدهی رودخانه‌های استان در ۵ ساله اخیر و در نقاط خروجی رودخانه های اصلی به نصف کاهش یافته است.
وی افزود: در این میان، افزایش میزان برداشت از منابع آب‌های سطحی به واسطه افزایش میزان سطح زیرکشت محصولات کشاورزی، تبدیل اراضی دیم به آبی و تبدیل مزارع به باغات نیز سبب شده تا میزان آبدهی رودخانه های استان کاهش یابد.
به گزارش مهر، مشکینی گفت: اکنون سطح کشت زمین‌های کشاورزی بیشتر شده و حتی عرصه های طبیعی و زمین های شیب دار پای کوه ها نیز به کشاورزی تغییر کاربری داده شده است. متاسفانه دستگاه های مرتبط نیز این تخلفات محرز و تغییر کاربری ها را جدی نگرفته و برخوردی با آنها انجام نمی‌شود.
به گفته مشکینی، میزان آب قابل برنامه‌ریزی از منابع آب سطحی استان ۵۷۶ میلیون مترمکعب است اما در عمل حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب از این منابع برداشت می‌شود.

[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آفتاب نیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.