ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فرمانده یونیفل،صهیونیست ها را دلداری داد/نگران سلاح حزب الله نباشید

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه لبنانی الاخبار، ژنرال پورتولانو در سخنرانی خود در دانشگاه تل آویو به گزارش های رسانه ها در باره سلاح حزب الله و افزایش قدرت نظامی آن در جنوب لبنان اشاره و تلاش کرد تا صهیونیست ها به ویژه شهرک نشینان را از نگرانی در آورده و آنها را مطمئن سازد.
وی گفت که برج های دیده بانی نصب شده در مرزهای جنوب لبنان و نزدیک مرزهای شمالی فلسطین اشغالی مربوط به ارتش لبنان هستند و نیروهای حزب الله هرگز از آنها استفاده نمی کنند.
پورتولانو که ماموریتش در یونیفل ماه ژوئیه آینده خاتمه می یابد، تاکید کرد که « اگر چه هر اتفاقی ممکن است، رخ دهد اما معتقدم احتمال شروع جنگ بین اسرائیل و لبنان در زمان حاضر کم است».
فرمانده نیروهای یونیفل بدون اعلام موضع ، افزود: سخنان و مواضع دو طرف تاثیری منفی دارد و موجب افزایش بحران و تنش می شود.
وی اضافه کرد: هنگامی که در جنوب لبنان گشت زنی می کنم، می بینم که مردم خانه های جدید می سازند ، در کشتزارها و باغ های خود سرگرم کار و زندگی هستند ، جاده ها ساخته می شود، نیروهای یونیفل با آنها ارتباط دارند و مشکلی که بیانگر شروع جنگی باشد، دیده نمی شود.
پورتولانو درعین حال خاطرنشان کرد: با وجود برخی برخوردها در طول مرزها اما اوضاع کلی آرام است و تاکید می کنم خانه های مردم در جنوب لبنان مخفیگاه سلاح نیستند.
فرمانده نیروهای یونیفل در پاسخ به سوالی در خصوص افزایش قدرت نظامی حزب الله در جنوب لبنان گفت: در منطقه ای که یونیفل حضور دارد به ویژه از سال 2014 که من فرماندهی یونیفل را برعهده گرفته ام، هیچ نشانه ای از عملیات نقل و انتقال سلاح دیده نمی شود.
وی در عین حال افزود: البته بعداز درگیری های بین حزب الله و اسرائیل در مرزها در دو سال گذشته به ویژه بعداز ترور ( شهیدان) جهاد مغنیه و سمیر القنطار نشان می دهد که سلاح وجود دارد.
پورتولانو در پاسخ به این سوال، اگر جنگی بین لبنان و اسرائیل شروع شود، آیا نیروهای یونیفل جنوب لبنان را ترک می کنند، گفت: تا زمانی که قطعنامه شمار 1701 شورای امنیت سازمان ملل اجرا می شود، ما در جنوب لبنان خواهیم بود.
خاورم ** 1324


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.