ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

واکنش دولت مالزی به ادعای مالکیت برخی گروه ها بر ایالت صباح

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه مالزی روز شنبه در بیانیه ای اعلام کرد که از اظهارات جدید گروه های مختلف در مورد مالکیت بر ایالت صباح آگاه است و دولت این قبیل ادعاها را به رسمیت نمی شناسد و هرگونه ادعا توسط هر گروهی در مورد صباح را بر نمی تابد.
در بیانیه وزارت امور خارجه مالزی آمده است که ایالت صباح به عنوان بخشی از مالزی از زمان تشکیل این کشور در سال 1963 توسط سازمان ملل و جامعه بین الملل به رسمیت شناخته شده است.
برخی گروه ها به ویژه گروه های فیلیپینی به تازگی ادعاهایی در مورد مالکیت بخشی از ایالت صباح را مطرح کرده اند و همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین تا حدودی به دامنه این قبیل ادعاها افزوده شد.
خبرگزاری رسمی مالزی روز گذشته به نقل از 'موسی امان' سروزیر ایالت صباح، گزارش داد: به طور آشکار اعلام می کنم صباح جزء مالزی است و این انتخاب که جزیی از این کشور بماند از زمان تشکیل مالزی آغاز شده است.
این سخنان واکنشی به برخی گزارش ها مبنی بر اینکه 'رودریگو دوترته' رئیس جمهوری متنخب فیلیپین قصد دارد ادعای کشورش بر صباح را پیگیری کند، مطرح شد.
سلاطین سولو در فیلیپین نیز ادعای مالکیت شمال بورنئو و در حال حاضر ایالت صباح در مالزی را مطرح می کنند.
سلطان نشین سولو در بخشی از جزیره میندانائو فیلیپین در سال 1457 تاسیس شد و گفته می شود دستکم برای 442 سال به عنوان منطقه ای مستقل وجود داشته است.
این منطقه سلطان نشین سال 1391 در اقدامی نظامی با وارد کردن 250 شبه نظامیان به منطقه 'لحد داتو' ایالت صباح مدعی مالکیت بر این منطقه شد و در پی درگیری چهار هفته ای شبه نظامیان سولو و ارتش مالزی 60 شبه نظامی کشته شدند.
وزارت امور خارجه مالزی اسفند ماه گذشته نیز به دلیل ادعای یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فیلیپین در مورد مالکیت بر ایالت صباح، کاردار این کشور در کوالالامپور را احضار کرد.
مالزی خرداد ماه سال گذشته نیز کاردار فیلیپین را به دلیل ادعای 'بنیگنو آکینو' رییس جمهوری این کشور مبنی بر تعلق ایالت صباح به فیلیپین به وزارت خارجه احضار کرده بود.
آساق**241**1611


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.