ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مقام اجتماعی روس: ریاض در حج پیرو سیاست های ضد ایرانی آمریکا و اسرائیل است

ماجومدر امروز (شنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: عربستان سعودی سیاست خارجی مستقلی ندارد، هر چند که این کشور می خواهد نشان دهد سیاست های خود را بدون تاثیرپذیری خارجی تدوین و تنظیم می کند، اما از سیاست های آمریکا و غرب در منطقه خاورمیانه دنباله روی کرده و اقدام های خود را با تل آویو هماهنگ می کند.
شخصیت مسلمان روسی یادآورشد که عربستان سعودی سال گذشته با سهل انگاری و ارتکاب اشتباه های بزرگ، رویداد بسیار دردناک و غمباری را در جهان اسلام رقم زد که سبب قربانی شدن چندین هزار نفر در حادثه منا شد و هنوز هم با گذشت حدود یک سال، مقام های سعودی پاسخ و توضیحی منطقی در باره چرایی وقوع این حادثه دردآور نداده اند.
وی افزود: پیش از این واقعه که جهان اسلام را سوگوار کرد، چندین حادثه مرگبار نیز برای زائران در عربستان رخ داد که یکی از آنها سقوط جرثقیل و جان باختن چند مسلمان در مقدس ترین مکان جهان اسلام بود.
ماجومدر گفت: سران عربستان سعودی بجای درس گرفتن از این وقایع و پذیرش مسئولیت خطاها، اشتباه ها را ادامه می دهندکه آخرین آن ایجاد موانع مصنوعی در سفر زائران ایرانی به بیت الله الحرام است.
وی ادامه داد: اقدام های ضد ایرانی عربستان سعودی در حالی انجام می شود که قرآن کریم و سنت رسول الله اجازه ایجاد ممانعت از سفر به مکه و مدینه بویژه انجام فریضه حج واجب را به هیچ کس نمی دهد و اسلام بر واجب بودن این امر برای هر مسلمان دارای توان مالی تاکید می کند.
مقام مسلمان روسیه گفت: با توجه به این اصل مهم، اقدام های عربستان سعودی بدون وجاهت شرعی است و ریاض باید به این مساله توجه کند که ارتکاب چنین اقدام هایی موجب تفرقه و تضعیف جهان اسلام می شود و به یکپارچگی و وحدت مسلمانان ضربه می زند و به همین دلیل اقدامی ضداسلامی است.
ماجومدر همچنین ابراز امیدواری کرد که عربستان سعودی با توجه به مخرب بودن اقدام های خود و پیامدهای زیان بار آن برای جهان اسلام، بر ادامه رویکرد کنونی پافشاری نکند.
وی در پایان گفت: از سوی دیگر با توجه به منافع مسلمانان، ریاض باید در مواضع و اقدام های خود در باره بحران سوریه، مسائل یمن و عراق تجدید نظر کرده و از حمایت افراط گرایان خودداری کند که بزرگترین ضربه ها را بر جهان اسلام می زند.
اروپام*391**1516


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مقام اجتماعی روس: ریاض در حج پیرو سیاست های ضد ایرانی آمریکا و اسرائیل است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.