مقام اجتماعی روس: ریاض در حج پیرو سیاست های ضد ایرانی آمریکا و اسرائیل است

ماجومدر امروز (شنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: عربستان سعودی سیاست خارجی مستقلی ندارد، هر چند که این کشور می خواهد نشان دهد سیاست های خود را بدون تاثیرپذیری خارجی تدوین و تنظیم می کند، اما از سیاست های آمریکا و غرب در منطقه خاورمیانه دنباله روی کرده و اقدام های خود را با تل آویو هماهنگ می کند.
شخصیت مسلمان روسی یادآورشد که عربستان سعودی سال گذشته با سهل انگاری و ارتکاب اشتباه های بزرگ، رویداد بسیار دردناک و غمباری را در جهان اسلام رقم زد که سبب قربانی شدن چندین هزار نفر در حادثه منا شد و هنوز هم با گذشت حدود یک سال، مقام های سعودی پاسخ و توضیحی منطقی در باره چرایی وقوع این حادثه دردآور نداده اند.
وی افزود: پیش از این واقعه که جهان اسلام را سوگوار کرد، چندین حادثه مرگبار نیز برای زائران در عربستان رخ داد که یکی از آنها سقوط جرثقیل و جان باختن چند مسلمان در مقدس ترین مکان جهان اسلام بود.
ماجومدر گفت: سران عربستان سعودی بجای درس گرفتن از این وقایع و پذیرش مسئولیت خطاها، اشتباه ها را ادامه می دهندکه آخرین آن ایجاد موانع مصنوعی در سفر زائران ایرانی به بیت الله الحرام است.
وی ادامه داد: اقدام های ضد ایرانی عربستان سعودی در حالی انجام می شود که قرآن کریم و سنت رسول الله اجازه ایجاد ممانعت از سفر به مکه و مدینه بویژه انجام فریضه حج واجب را به هیچ کس نمی دهد و اسلام بر واجب بودن این امر برای هر مسلمان دارای توان مالی تاکید می کند.
مقام مسلمان روسیه گفت: با توجه به این اصل مهم، اقدام های عربستان سعودی بدون وجاهت شرعی است و ریاض باید به این مساله توجه کند که ارتکاب چنین اقدام هایی موجب تفرقه و تضعیف جهان اسلام می شود و به یکپارچگی و وحدت مسلمانان ضربه می زند و به همین دلیل اقدامی ضداسلامی است.
ماجومدر همچنین ابراز امیدواری کرد که عربستان سعودی با توجه به مخرب بودن اقدام های خود و پیامدهای زیان بار آن برای جهان اسلام، بر ادامه رویکرد کنونی پافشاری نکند.
وی در پایان گفت: از سوی دیگر با توجه به منافع مسلمانان، ریاض باید در مواضع و اقدام های خود در باره بحران سوریه، مسائل یمن و عراق تجدید نظر کرده و از حمایت افراط گرایان خودداری کند که بزرگترین ضربه ها را بر جهان اسلام می زند.
اروپام*391**1516


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مقام اجتماعی روس: ریاض در حج پیرو سیاست های ضد ایرانی آمریکا و اسرائیل است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.