ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دخانیات فرصت های زندگی را دود می کند

هر ساله از چهارم تا 10 خرداد ماه برای فرهنگ سازی و آشنایی هرچه بیشتر مردم با مخاطرات و زیان های مصرف سیگار، قلیان و دیگر مواد دخانی هفته ای با عنوان بدون دخانیات تعیین شده است.
مصرف مواد دخانی رفتاری پرخطر و عادتی ناشایست است که به اعتیاد در فرد می انجامد و با وجود دایره بزرگ پیامدهای جدی آن بر سلامت، این مسئله در جامعه نسبت به اعتیاد مواد مخدرپذیرفته تر است و تغییر نگاه و باورها عزم فرهنگی جدی را می طلبد.
مصرف مواد دخانی پنجره ای گشوده به سایر عادات ناصحیح است و کم توجهی به مصرف سیگار می تواند زمینه ساز بروز اعتیاد به مواد مخدر، الکل، فقر و بزهکاری به ویژه در جمعیت مولد و جامعه نوجوانان و جوان باشد.
کارشناسان و متخصصان حوزه سلامت می گویند: مواد دخانی شایع ترین عامل قابل پیشگیری 12 و نیم درصد از مرگ و میر مردم کل جهان است چرا که در ترکیب دود سیگار چهار هزار نوع ماده شیمیایی و سم وجود دارد که استنشاق آن خطراتی برای مصرف‌کنندگان و اطرافیانشان ایجاد می‌کند.
این کارشناسان معتقدند که 25 نوع بیماری خطرناک از جمله سرطان ها و بیماری های قلب و عروق، ریه، کبد، گوارش و نازایی با استعمال دخانیات رابطه مستقیم دارد و بروز هر هشت ثانیه یک مرگ در جهان ناشی از مصرف دخانیات است که شدت خطر دخانیات را مشخص می کند.
آنان می گویند: نوجوانان و جوانانی که مبادرت به استعمال دخانیات می‌کنند احتمال مبتلا شدن آنها به سرطان ریه 22 مرتبه بیشتر از افراد غیرسیگاری است و 20 تا 25 سال زودتر از همسالان خود می‌میرند.
مصرف مواد دخانی به ویژه سیگار علاوه بر ضرر و زیان بر سلامت جسمی افراد، زیان های زیست محیطی از جمله از بین رفتن خاک، تخریب جنگل ها و آلودگی آب های زیرزمینی و هوا را به همراه دارد.
کارشناس مسئول بهداشت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک در این خصوص گفت: سوء مصرف سیگار در بین جوانان و افراد جامعه در زمان نه چندان طولانی اثرات خود را بر روی جامعه هدف نمایان می کند.
زهرا مقدسی گفت: مصرف سیگار در بین جوانان و نوجوانان بهانه ای برای گرایش و ذائقه یابی مصرف طیف بزرگتر از مواد اعتیاد آور است و درصد بالایی از افرادی که امروز در خیل معتادان هستند، تجربه اول خود را با سیگار داشته اند.
وی ادامه داد: معتادان با سیگار عادت به مصرف را در خود می پرورانند و پس مدتی با تجربه مواد مخدر به صورت تفریحی و یا مصرف زمان دار، پای به جرگه اعتیاد گذاشته و هر روز تجربه بدتری از غوطه وری در مخدرها را تجربه می کنند.
کارشناس مسئول بهداشت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک یکی از دلایل مصرف سیگار در نوجوانان و جوانان را کم توجهی برخی از والدین به رفتار فرزندان عنوان کرد و گفت: والدین می توانند با نظارت بر رفتار فرزندان، دوستان، رفت و آمد و آموزش قدرت نه گفتن به فرزندان در برابر خواسته های نامعقول هم سن ها، از مصرف سیگار در بین آنان جلوگیری کنند.
مقدسی افزود: جوانان و نوجوانان بیشتر در جمع همسالان سیگار را امتحان می کنند و خانواده ها با نظارت و آگاهی بخشی بیشتر می توانند این معضل را مهار و یا تحت کنترل بگیرند.
وی گفت: والدین اگر در خانه برای رفت و آمدها و رفتار فرزندان قانون و مقررات وضع کنند، نوجوانان و جوانان منضبط می شوند و از انجام فعالیت های غیر قانونی خودداری می کنند و بیشتر زمان و وقت خود را به امر تحصیل می پردازند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک و فوق تخصص آسم و آلرژی نیز در این خصوص گفت: سی و یکم ماه می برابر 11 خرداد به عنوان سالروز جهانی بدون دخانیات نام گرفته و این نامگذاری برای آشنایی مردم با ضرر و زیان مواد دخانی و اهمیتی است که پاکی از مواد دخانی برای جامعه به همراه دارد.
دکتر حبیب سهیلی افزود: در این هفته اقدامات و فعالیت­ هایی برای ارتقای سطح آگاهی عمومی به ویژه در بین نسل جوان، نوجوان و زنان کشور انجام می شود چرا که سیگار با وجود ظاهر فریبنده و تبلیغاتی که در ژست های روسنفکری برای آن می شود قاتلی خاموش است که سلامت مردم را نشانه می گیرد.
وی ادامه داد: سیگار به عنوان یکی از اعضای خانواده دخانیات ضرر و زیان فراوانی برای بدن انسان به همراه دارد چرا که در هر نخ از سیگار حدود چهار هزار ماده شیمیایی مخرب وجود دارد که تاثیر فراوانی بر سلامت افراد دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک و فوق تخصص آسم و آلرژی بیان کرد: نیکوتین تنها یکی از این چهار هزار ماده شیمیایی کشف شده در سیگار است که بیشترین تاثیر را روی مغز دارد و نیکوتین موجود در دیگر محصولات مانند آدامس های نیکوتین دار بر خلاف تصور عموم بسیار مضر است و می تواند با مسمومیت های شدید همراه باشد.
وی افزود: نیکوتین اعتیاد آورترین ماده ای است که تا کنون شناخته شده و اختلال ها و ناتوانی های بسیاری را به همراه داشته و یکی از موثرترین عوامل مرگ و میر محسوب می شود.
نیکوتین به صورت طبیعی مایعی است بی رنگ که وقتی سوخته می شود به رنگ قهوه ای درآمده و بوی نافذی دارد تحقیقات مختلف نشان داده است که مصرف نیکوتین موجب فعل و انفعالات پیچیده و غیر قابل پیش بینی در بدن و مغز می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک و فوق تخصص آسم و آلرژی ادامه داد: نیکوتین از راه پوست، دهان، بینی و ریه جذب و به سرعت وارد خون شده و به مغز می رسد.
دکتر سهیلی بیان کرد: افرادی که سیگار مصرف نمی کنند ولی در معرض دود قرار دارند نیز سلامتیشان در خطر است و نیکوتین از راه پوست و دهان جذب بدن آنان می شود.
دکتر سهیلی افزود: با وجود اینکه افراد سیگاری از زیان های آن اطلاع داشته و تمایل به ترک آن دارند به دلیل اعتیاد آور بودن شدید نیکونین ، برخی اوقات موفق به ترک نمی شوند.
وی گفت: نیکوتین از نظر عملکرد مانند محرک ها و مخدرها عمل می کند و با ورود این ماده به بدن غده های کلیوی تحریک می شوند و هرمون آدرنالین ترشح می کنند با ترشح بیش از حد این ماده گلوکز یا قند در بدن آزاد می شود که این مهم بالا رفتن فشار خون و افزایش ضربان قلب و بالا رفتن تنفس را به همراه دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک و فوق تخصص آسم و آلرژی ادامه داد: نیکوتین مانع خارج انسولین از لوزالمعده می شود و این مهمترین عامل ابتلا و در معرض خطر قرار گرفتن افراد سیگاری به بیماری های قندی است.
دکتر سهیلی، منواکسید کربن و قطران یا تار را از دیگر مواد شیمیایی موجود در سیگار عنوان کرد و افزود: قطران ترکیبی از صدها ماده شیمیایی مختلف شامل هیدروکربن های پلی آروماتیک، آمین های آروماتیک و ترکیبات غیر ارگانیک است که بسیاری از آنها سمی و سرطانزا است.
وی گفت: افزایش پوسیدگی دندان، تغییر رنگ دندان، عوارض گوارشی، زخم معده، آب مروارید، افزایش ریزش مو، مشکل های پوستی و سرطان دهان، سرطان مری و معده از دیگر عوارض مصرف سیگار بوده و مصرف سیگار احتمال برخی از سرطان ها از جمله سرطان ریه را تا 20 برابر نسبت به سایر افراد افزایش می دهد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک و فوق تخصص آسم و آلرژی ادامه داد: مصرف سیگار، گرفتگی عروق را به همراه داشته و یکی از عوامل ایجاد بیماری های قلبی و فشار خون افراد است .
دکتر سهیلی افزود: افزایش برونشیت مزمن، آسم و دیابت نیز از دیگر عوارض مصرف سیگار به شمار می رود و بر اساس مطالعه های انجام شده مصرف هر نخ سیگار پنج دقیقه از عمر افراد را کاهش داده و افراد سیگاری به طور معمول 12 تا 13 سال کمتر از افراد غیرسیگاری شانس زندگی دارند.
وی، قلیان را از دیگر عناصر و ابزار دخانیات در کشور عنوان کرد و گفت: قلیان بر خلاف تصور افراد از زیان های فراوانی برخوردار است و هر بار مصرف آن معادل کشیدن یک تا دو پاکت سیگار مواد زیان آور وارد بدن می کند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک بیان کرد: سموم، فلزات سنگین، آرسنیک و نیکل از جمله مواد مضر در قلیان بوده و برخی از مواد سمی در قلیان تا 30 برابر بیشتر از سیگار است.
دکتر سهیلی افزود: تنباکوهای میوه ای به دلیل شیمیایی بودن، تا چند برابر نسبت به تنباکوهای معمولی برای سلامت زیان آور هستند.
وی، اثر مصرف مواد دخانی را دربروز سرطان و سایر بیماری ها در زنان را ده برابر بیشتر از مردان دانست و تاکید کرد: زنان به هیچ وجه از مواد دخانی استفاده نکنند.
نائب رئیس انجمن حمایت از بیماران سرطانی استان مرکزی و متخصص پاتولوژی هم در این خصوص گفت: سیگار از عوامل تهدید محیطی و رفتارهای پرخطر است که می تواند در ایجاد بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان و پایین آوردن کیفیت زندگی افراد اثر گذار باشد.
دکتر مرتضی صدیقی افزود: در بسیاری از تحقیقات جهان و ایران ارتباط مصرف دخانیات با انواع سرطان های دهان و مخاطرات جسمی مانند فشار خون و بیماری های پوستی ثابت شده است.
وی ادامه داد: سموم موجود در سیگار به صورت مستقیم بر چرخه بدن اثر گذاری دارد و در دراز مدت اختلال در سلامتی را نشان می دهد.
متخصص پاتولوژی بیان کرد: بهترین روش برای پایین آوردن مخاطرات سیگار فرهنگ سازی از سنین پایین و ترغیب عموم به پاکی از مواد دخانی است.
دکتر صدیقی اثرات زیان بار قلیان را چندین برابر سیگار عنوان کرد و گفت: قلیان طیف بزرگتری از مواد سمی را وارد بدن می کند که در فرهنگ ما ایرانی ها به عنوان تفنن و سرگرمی جا افتاده است که نیاز است با کمک رسانه ها، نهاد های فرهنگی و سازمان های مردم نهاد هشدارها و تغییر باور در مردم ایجاد شود.
وی افزود: استفاده مستمر از مواد دخانی مانند سیگار و قلیان به نایژه های موجود در دستگاه تنفسی صدمه وارد کرده و حساست و تحریک پذیری آنها را با مشکل مواجه کرده و نفوذ مواد مزاحم به دستگاه تنفسی و ضریب ابتلا به بیماری ها را افزایش می دهد.
نائب رئیس انجمن حمایت از بیماران سرطانی استان مرکزی خاطر نشان کرد: سلول های جداره سیستم تنفسی با تماس مستمر با سموم مواد دخانی در معرض تهدید جدی قرار گرفته و ایجاد سرطان های حوزه تنفسی را به همراه دارد.
دکتر صدیقی ادامه داد: وجود این سموم در دستگاه تنفسی از طریق گردش خون به همه سلول ها می رود و آن ها را در معرض آسیب پذیری قرار می دهد.
وی گفت: انجمن بیماران سرطانی برای فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم از مخاطرات سیگار و رابطه آن با سرطان، همایش ها و سخنرانی ها را با موضوع نقش دخانیات در سرطان انجام داده است و همچنین مسابقه مقاله نویسی در سطح مدارس شهرستان اراک برای آشنایی خانواده ها و دانش آموزان با مباحث سرطان را برگزار کرده است.
کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت استان مرکزی نیز در این خصوص گفت: شیوع بالای مصرف مواد دخانی در این استان به ویژه در میان روستاییان، تهدید جدی برای سلامت است.
فضیله درد شیخ ترکمانی افزود: بر اساس آخرین آمار موجود، استفاده از مواد دخانی سیگار و قلیان در استان مرکزی از میانگین مصرف کشوری پیشی داشته و درصد استعمال سیگار در مناطق روستایی این استان 14 و 62 صدم درصد است و این شاخص برای کشور حدود سه و نیم درصد کمتراست.
وی، شاخص مصرف سیگار برای جامعه روستایی کشور را بر مبنای ارزیابی عوامل خطر بیماری های غیرواگیر کشور 11 و 31 صدم درصد عنوان کرد.
کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت استان مرکزی توضیح داد: بیش از چهار هزار نوع ترکیب سمی و خطرناک در اثر دود کردن یک سیگار در محیط منتشر می شود که 43 نوع آن بالقوه سرطان زا هستند و گرایش بالای مصرف مواد دخانی در استان نیازمند گسترش فرهنگ سازی و آگاهی رسانی به اقشار مختلف است.
درد شیخ ترکمانی اظهار کرد: ارزیابی سوء مصرف مواد دخانی در جمعیت 15 سال به بالای استان مرکزی در مجموع 12 و 57 صدم درصد برآورد شده در حالیکه این شاخص برای جمعیت کشور 11 و 23 صدم درصد است.
وی یادآور شد: در ارزیابی های عوامل خطر بیماری های غیرواگیر کشور 24 و شش دهم درصد از جمعیت بالغ مرد استان مرکزی مصرف روزانه سیگار دارند درحالیکه این شاخص در کشور 21 و 30 صدم درصد است.
کارشناس بهداشت محیط مرکز بهداشت استان مرکزی بیان کرد: در حوزه سوء مصرف قلیان نیز اگرچه استان مرکزی با 92 صدم درصد مصرف روزانه از میانگین کشوری دو و 66 صدم درصد پایین تر است اما با توجه به آثار جدی که سموم قلیان بر بدن می گذارد هشدارهای جدی در این بخش ضروری است.
دردشیخ ترکمانی توضیح داد: میزان مصرف سیگار در زنان استان مرکزی 24 صدم درصد و در زنان کشور 9 دهم درصد است و ساماندهی این مهم نیز باید در مراقبت های سلامت با جدیت بیشتری دنبال شود.
وی گفت: یافته های علمی بیانگر آن است که 50 درصد بیماری های قلبی و عروقی در اراک به نوعی با اعتیاد به سیگار و قلیان ارتباط دارد و استمرار در مصرف مواد دخانی در دراز مدت بسترساز بروز بیماری های مزمن و افزایش هزینه های سربار جسمی، مالی و عاطفی است.
وی عنوان کرد: قاطعیت در مبارزه با توزیع و مصرف آزادانه سیگار در اماکن عمومی و همچنین راهبرد قوی و همسو در خصوص جمع آوری قلیان از سفره خانه ها از اقداماتی است که باید با جدیت دنبال شود.
وی اظهار کرد: نیاز است حلقه های آگاهی و مقابله با مواد دخانی در کانون های مردمی تشکیل و اشاعه شود تا با اقدامات پیشگیرانه سرمایه های کشور صرف ترمیم و مهار آثار تخریبی سوء مصرف سیگار و قلیان نشود.
گزارش از مهدی عظیمی
1955/6013/6012


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.