ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خرم آباد ، مرکز استانی با یک سوم میانگین سرانه درآمدی کشور

به گزارش ایرنا، در دهه های گذشته کمبود اعتبار تاثیر بسیاری بر روند توسعه لرستان به ویژه مرکز استان داشته که این امر موجب شده بسیاری از شاخصهای اقتصادی از جمله اشتغال، سرانه درآمدی و تولید در این شهر چندان مثبت نباشد.
در این میان یکی از اصلی ترین شاخصه های اقتصادی، درآمد سرانه هر استان بوده که اثر مستقیمی بر رشد و توسعه همه جانبه دارد.
درآمد سرانه عددی است که از تقسیم تولید ناخالص داخلی بر جمعیت یک کشور بدست می آید و چون تولید ناخالص داخلی در برگیرنده ارزش مجموع کالاها و خدماتی است که طی یک دوران معین به طور معمول یکسال، در یک کشور تولید می‌شود پس معنای ساده‌تر درآمد سرانه این است که به ازای هر نفر در یک کشور چه میزان درآمد وجود دارد.
از طرفی، یکی از منابع اصلی درآمد شهرداری ها مردم هستند که مشارکت آنان در پرداخت عوارض سهم عمده ای در تامین مالی این نهاد دارد.
با توجه به ارتباط میان درآمد مردم و مشارکت آنان در پرداخت عوارض ، هرچقدر جامعه از درآمد بالاتری بهره مند باشد امید مشارکت فعال مردم در دادن عوارض نیز افزایش می یابد.
اما در شهری همجون خرم آباد که درآمد سرانه مردم آن یک سوم میانگین کشور است، پرداخت عوارض نیز به همان میزان کاهش خواهد یافت و این در حالیست که عوارض مهمترین منبع مالی شهرداری محسوب می شود.
شهردار خرم آباد در این باره می گوید: انجام امور عمرانی در شهرداری در گرو منابع مالی است چراکه به رغم وجود نیروهای توانمند اما بدون اعتبارات، اقدام خاصی صورت نخواهد گرفت.
یحیی عیدی بیرانوند افزود: بر اساس آمار منتشره از وزارت کشور، خرم آباد در رابطه با منابع مالی در جایگاه 27 کشوری قرار دارد.
وی مجموع سرانه درآمدی شهر خرم آباد را سه میلیون ریال و میانگین کشور را 9 میلیون ریال برشمرد و ادامه داد: کل بودجه شهرداری های لرستان سه هزار و 130 میلیارد ریال بوده که معادل یک هفتم بودجه برخی شهرهای استان های همجوار است.
شهردار خرم آباد با انتقاد از عدم پرداخت عوارض توسط مردم نیز گفت: از مجموع 127 هزار ملک در این شهر، در یک محاسبه میانگین پنج ساله، تنها صاحبان هشت تا 9 هزار ملک عوارض پرداخت می کنند.
عیدی بیرانوند اضافه کرد: بخش عمده ای از این میزان عوارض نیز با اجبار ، پلمپ واحدهای صنفی و یا از محل نقل و انتقالات است.
وی با بیان اینکه با مشارکت 10 درصدی در پرداخت عوارض، امکان توسعه شهر وجود ندارد، اظهار کرد: 120 میلیارد ریال نیز که پارسال از محل ماده 180 برای شهرداری اختصاص یافته بود، تاکنون به دست ما نرسیده است.
شهردار خرم آباد با تاکید بر ضرورت توجه مردم به پرداخت عوارض گفت: خرم آباد دارای ظرفیت های طبیعی و تاریخی بسیاری بوده که با توجه به این ظرفیت ها و اقدامات انجام شده توسط همه دستگاهها، امسال به عنوان یکی از هفت شهر برتر گردشگری کشور انتخاب شد.
عیدی بیرانوند گفت: مردم نیز باید نسبت به پرداخت عوارض احساس مسئولیت داشته تا با مشارکت آنان شهری زیبا، آباد و توسعه یافته ساخته شود.
7269/6060


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.