ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

لاريجانی، عارف و مدلی از تفاهم

طي روزهاي اخير حاشيه و گمانه زني‌هاي مختلفي پيرامون سخنان محمد رضا عارف مبني براي اينكه «حاضرم درباره ساير پست‌هاي مجلس جز رياست تعامل كنم» به وجود آمد كه در اين راستا بايد اذعان داشت منظور آقاي عارف از اين مساله كاملا روشن است، نخست آنكه اعضاي ليست اميد و ساير نماينده‌ها از مساله رياست عبور كرده‌اند. روزنامه آرمان - محمود صادقي: طي روزهاي اخير حاشيه و گمانه زني‌هاي مختلفي پيرامون سخنان محمد رضا عارف مبني براي اينكه «حاضرم درباره ساير پست‌هاي مجلس جز رياست تعامل كنم» به وجود آمد كه در اين راستا بايد اذعان داشت منظور آقاي عارف از اين مساله كاملا روشن است، نخست آنكه اعضاي ليست اميد و ساير نماينده‌ها از مساله رياست عبور كرده‌اند.
بنابراين لازم است اشاره شود كه نكته كليدي سخنان اينگونه است كه درباره مساله رياست نمي‌توان تعامل كرد، او از مساله رياست عبور كرده و اما درباره ساير اركان و پست‌هاي مجلس نایب رئيس، منشي يا ناظران در حال گفت‌وگو و مذاكره هستند. بر اين اساس فضاي مجلس جاي رقابت است و نبايد اين مساله امري منفي تلقي شود. در دنيا مرسوم است دو عضو يك حزب براي يك پست يا سمتي كانديدا شوند و اين مساله به مفهوم تعارض ميان دو فرد كانديدا يا اعضاي آن حزب نخواهد بود.
 گرچه ميان حزب اصلاح‌طلب و اعتدال گرا قبل از انتخابات هفتم اسفند ماه ائتلافي شكل گرفت به همين علت به اين معنا نخواهد بود كه اين حزب تنها يك كانديدا داشته باشد. قرائن و شواهد بسياري نشان مي‌دهد كه فراكسيون اميد اكثريت قاطع داشته و دكترعارف رئيس خواهد شد اما چنانچه هر يك از طرفين اعتدالگرا و اصلاح‌طلب موفق شوند طرف ديگر ضمن مشاركت با اركان مجلس با آنها همكاري خواهند كرد. البته بناست كه هر يك از اركان به يك مدلي از توافق برسند گرچه آقای لاريجاني هنوز فراكسيوني تشكيل نداد.
در مقابل فراكسيون اميد شكل گرفته و انتظار مي‌رود كه ایشان عضوي از اين فراكسيون باشد. بنابراين اكنون يك فراكسيون در مقابل يك فرد قرار دارد. به هر روي لاريجاني به عنوان يك اصولگراي معتدل و عارف به عنوان اصلاح‌طلب در مشي اعتدالي با يكديگر اشتراك دارند و به طور قطع مجلس دهم الگويي از همكاري ميان طيف‌هاي سياسي به ويژه طيف‌هاي اعتدالي اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا خواهد بود در نهايت از مساله رياست و هيات رئيسه به سهولت و بدون بروز دغدغه و تنش عبور خواهيم كرد و مجلس دهم الگويي موفقي از همكاري و همگرايي همه نيروهاي سياسي در جهت منافع ملي خواهد بود.
مدلي را فراكسيون اميد به دكتر لاريجاني پيشنهاد كردند و ايشان در پاسخ گفتند كه فكر مي‌كنند، اكنون ايشان و نماينده‌هاي منتسب به وي در حال رايزني و گفت‌وگو هستند. به هر حال اگر بر اساس اين مدل جلو بروند، مدل خوبي براي تفاهم و همكاري است. طي دو روز گذشته به طور مستقيم گروه‌هايي از سوي عارف و لاريجاني با يكديگر به مذاكره پرداخته و همچنين گروه‌هايي نيز در حال رايزني هستند تا به مدلي براي توافق برسند.
امروز در جلسه‌اي كه اعضاي فراكسيون اميد تشكيل مي‌دهد رياست عارف را به راي خواهند گذاشت وعلاوه بر موضوع رياست درباره كانديداي اين ليست براي هيات رئيسه راي‌گيري خواهند گرفت و در صورت اتفاق نظر بر روي هر يك از كانديداها براي روز يكشنبه آن كانديدا در صحن مجلس مطرح مي‌شود با حمايت قاطع اصلاح‌طلبان و اعتداليون در مجلس ايشان آراي لازم را براي رياست احراز مي‌كنند و پيروزي اميد يك‌بار ديگر در روز نهم خرداد تكرار خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت برترین ها-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت برترین ها-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.