ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گسترش روابط تهران-دهلی‌نو آمریکایی‌ها را نگران کرد!

یکی از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از توافق توسعه چابهار میان ایران و هند انتقاد کرد. باشگاه خبرنگاران جوان: پایگاه اینترنتی ایندیا نوشت: یک روز پس از دیدار "ناندرا مودی،" نخست وزیر هند از ایران، "بن کاردین" از اعضای ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در جلسه استماع، پرسش هایی در مورد تعاملات مودی با ایران از جمله اعلام خبر توسعه بندر چابهار مطرح کرد.
این پایگاه اینترنتی هندی نوشت: کاردین با مطرح کردن توافق چابهار بین ایران و هند گفت: « ایران همچنان از تروریسم در آن منطقه حمایت می کند. اما ما چطور هند را شریکی در مبارزه با افراط گرایی و تامین مالی تروریسم می دانیم؟»
"نیشا دسای بیسواس،" دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور جنوب و مرکز آسیا گفت: « ما در مورد آنچه معتقدیم تداوم محدودیت ها بر سر فعالیت مربوط به ایران است با هندی ها به روشنی صحبت کرده ایم.»
بیسواس که از طرف دولت آمریکا در این نشست استماع حضور پیدا کرده بود به پرسشی که سناتور کاردین در زمان نشست استماع کنگره در مورد روابط آمریکا و هند پرسیده بود پاسخ داد. کمیته روابط خارجی سنای آمریکا پیش از دیدار مودی، در مورد مسیر مذاکرات دو جانبه بین دو کشور بررسی کرد.
بیسواس گفت: «‌ ما باید جزئیات اعلام توافق چابهار را بررسی کنیم تا ببنیم آیا در حوزه روابط واشینگتن و دهلی‌نو قرارمی گیرد. هندی ها به جلسات توجیهی که ما در آنها خط مشی ها را اعلام می کنیم، توجه و واکنش بسیار خوبی نشان می دهند. هند دروازه ای برای ورود ایران به افغانستان و آسیای میانه است. هند به دنبال تعمیق روابط انرژی خود با کشورهای آسیای میانه و نیز مسیرهایی برای تسهیل این موضوع است.»
دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور جنوب و مرکز آسیا، « موضوعات اقتصادی و انرژی » را از موضوعاتی خواند که در کانون توجه رابطه هند با ایران قرار دارد. وی در مورد ضرورت ژئوپولتیک وجود دسترسی جایگزین به افغانستان توضیح داد و آن را شرطی مهم برای توسعه اقتصادی هند خواند.
با این حال، بیسواس با تاکید بر موضع دولت اوباما گفت:« ما نگرانی های امنیتی خود را با هندی ها در میان گذاشته ایم و همچنان با آنها در مورد این موضوعات تعامل خواهیم کرد.»

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «گسترش روابط تهران-دهلی‌نو آمریکایی‌ها را نگران کرد!» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.