ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روی آوردن دوباره ایران به تهاتر کالا

وال‌استریت ژورنال اعلام کرد:با وجود محدودیت مبادلات بانکی بین ایران و بانک‌های اروپا و آمریکا، این کشور در معامله با سایر کشورها دوباره به تهاتر کالایی زمان تحریم روی آورده است. خبرگزاری فارس: در حالیکه تحریم‌های علیه ایران برداشته شده است اما آمریکا با بیان اینکه تحریم‌های ثانوی همچنان پابرجا است هر روز دایره محدودیت‌های علیه ایران را به ویژه در حوزه مبادلات بانکی و مبادله با دلار تنگ‌تر می‌کند.
گزارشی که امروز منتشر شد حاکی است که مجلس سنای آمریکا قصد دارد تحریمها علیه ایران را تا 15 سال دیگر تمدید کند.
وال‌استریت ژورنال، روزنامه آمریکایی امروز گزارش داده است مبادلات نفت ایران به دلیل مشکلات بانکی که اکنون وجود دارد آسیب می‌بیند.
به نوشته این روزنامه در حال حاضر شرکت‌های انرژی که با ایران بده بستانی دارند تنها به وام‌دهندگان کوچک رجوع می‌کنند بانک‌های بزرگ ترس از این دارند که مبادا آمریکا آنها را به بهانه نقض قوانین تحریمی علیه ایران جریمه کند.
براساس این گزارش حتی بعد از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران محدودیت‌های بانکی طولانی‌مدت شرکت‌های انرژی را برای ارتباط با ایران تحت فشار قرار داده است به طوری که آنها برای مبادلات مالی از شبکه‌های بانکی خرد استفاده می‌کنند یا به تهاتر کالایی روی می‌آورند.
محسن قمصری مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران گفت: شرکت توتال فرانسه در ماه آوریل پرداخت‌های خود را از طریق سه بانک کوچک اروپایی انجام داد این پرداخت مبلغ نخستین محموله نفت خام ایران به اروپا بعد از لغو تحریمها بود.
به گفته قمصری به دلیل اینکه این بانک‌ها کمترین مبادلات تجاری را در آمریکا داشتند بنابراین سبب شد تا در مقابل محدودیت‌های آمریکا متهم به نقض قوانین تحریمی نشوند.
در حال حاضر محدودیت‌های بانکی آمریکا به دلایلی که آمریکا حمایت از تروریسم و آزمایش موشک بالستیک عنوان می‌کند باقی مانده است. آمریکا مبادلات دلاری را برای ایران ممنوع کرده و هیچ‌گونه مبادلات مالی به دلار انجام نمی‌شود.
بنابراین توافق هسته‌‌ای را که تصور می‌رفت فرصت مناسبی برای شرکت‌های انرژی باشد اما این تصور بسیار کم‌سو شد و بانک‌های اروپایی به دلیل ترس و نگرانی از متهم شدن به نقض تحریم‌های اعمالی آمریکا و اعمال جریمه از مبادلات مالی با ایران خودداری می‌کنند.
تعدادی از این بانک‌ها در سال‌های گذشته جریمه‌های هنگفتی از سوی آمریکا متحمل شدند و اکنون حاضر نیستند به خاطر داشتن تعامل با ایران دوباره جریمه شوند.
هفته گذشته یکی از بزرگترین بانک‌های انگلیس اعلام کرد، داشتن مقبولیت بین مشتریان برایش بسیار مهم است و نگران است که جریمه‌های احتمالی آمریکا وجهه این بانک را خراب کند.
پیش‌تر محمد بساق‌زاده، مدیر نظارت بر تولید شرکت ملی نفت ایران گفت: پس از وجود موانع بانکی برخی شرکت‌های اروپایی آماده می‌شوند تا از طریق تهاتر محصولات پتروشیمی ایران را خریداری کنند.
وی گفته بود شرکت‌های اروپایی پول را به حساب یکی از شرکت‌های ساخت قطعات اتومبیل مستقر در اروپا انتقال می‌دهند و بعد از آن این شرکت‌های قطعه‌ خودرو به ایران می‌دهند.
وی اعلام کرده بود که تهاتر کالا در زمان تحریم برای محصولات غیرنفتی انجام می‌شد و انتظار نداشت چنین روشی در زمان پسابرجام هم اجرا شود.
پیش از این جان‌کری وزیر امور خارجه آمریکا در بین نمایندگان 9 بانک بزرگ اروپایی در انگلیس اعلام کرد که از داشتن تعامل و مبادله با ایران نگران نباشند اما در آن زمان هم برخی بانک‌ها سخنان کری را دوپهلو خواندند آنها گفتند کری از یک‌سو بانک‌های اروپایی را برای تعامل و همکاری با ایران تشویق می‌کند و از سوی دیگر شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی را از این کار منع می‌کند.
این روزنامه آمریکایی می‌نویسد تولید نفت خام ایران بعد از تحریم‌ها از 4 میلیون بشکه در روز به کمتر از 2.8 میلیون بشکه در روز رسید.
وود مکنزی مشاور انرژی انگلیس در ماه آوریل گزارش داد که ظرفیت تولید کنونی نفت ایران تنها 3.7 میلیون بشکه در روز است و پیش از این آژانس انرژی بین‌المللی این رقم را 3.6 میلیون بشکه در روز اعلام کرده بود که بسیار کمتر از رقم 4 میلیون بشکه قبل از تحریم‌ها است.
ایران عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است و گفته است با این سازمان درباره طرح فریز نفتی همکاری نخواهد کرد. این اقدام ایران به دلیل کاهش قیمت نفت و درآمدهای نفتی است.
وود مکنزی اعلام کرده است دلیل پیش‌بینی کاهش تولید این است که انتظار می‌رود توسعه میادین و پتروشیمی‌ها با تکنیک‌های مدرن روزآمد شوند اما اکنون مشکلات تحریم مانع از این توسعه می‌شود.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.