ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خانواده، مسجد و مدرسه سه ضلع مؤثر در تربیت نسل جوان هستند

مریم جلالی مدیر گروه خانواده شبکه دو سیما گفت: خانواده، مسجد و مدرسه سه ضلعی هستند که بیشترین نقش را تربیت نسل جوان دارند. در این بین مسجد نقش بی‌نظیری در تربیت و پرورش اجتماعی افراد دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مریم جلالی مدیر گروه خانواده شبکه دو سیما مسجد را یکی از ارکان جامعه ایرانی نامید و گفت: همواره مسجد مرکز و محور حاکمیت روح معنوی در جامعه بوده است.

وی افزود: بعد از انقلاب این مکان عبادی کارکردهای سیاسی و اجتماعی جدیدی را تجربه کرد تا جایی که به نوعی می‌توان مسجد از ارکان اساسی پایه‌گذاری نظام سیاسی کشور داسنت.

جلالی ادامه داد: خانواده، مسجد و مدرسه سه ضلعی هستند که بیشترین نقش را تربیت نسل جوان دارند. در این بین مسجد نقش بی‌نظیری در تربیت و پرورش اجتماعی افراد دارد.

این استاد سرشناس دانشگاه تصریح کرد: مسجد خانه دوم و خانه بیرونی جامعه ایرانی است و می‌تواند حلال بسیاری از چالش‌ها و مشکلات و ناهنجاری‌های رفتار فردی و اجتماعی باشد اما متاسفانه از این ظرفیت در جامعه امروزی کمتر استفاده می‌شود.

مدیر گروه خانواده شبکه دو سیما با اشاره به لزوم برخورد مناسب با جوانان، خاطرنشان کرد: شرع، عرف و قانون سه حریم جامعه ایرانی است که در هر جایی باید رعایت شوند. مسجد نیز قوانین و حرمت خاص خود را دارد که باید به آن احترام گذاشته شود. از سوی دیگر برای ترغیب جوانان نیز باید جاذبه داشت و چه جاذبه‌ای بالاتر و بهتر از اخلاق خوش. نباید روند فعالیت‌ها بگونه‌ای باشد که دافعه‌ها بیشتر از جاذبه باشند.

جلالی یادآور شد: مسجد محل ابرار و مکانی امن برای انسان است. رفتار باید بگونه‌ای باشد که حتی غیرمسلمانان نیز این احساس پاک و روح معنوی را بخوبی در مسجد لمس کنند.

وی در ادامه با اشاره به اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری در ذیل فعالیت‌های مسجد، گفت: باید هدف مشخص باشد. امام‌جماعت و مسؤلان مسجد باید از ابتدا هدفگذاری دقیق داشته باشند. هر جا هدف مشخص بود و برنامه‌ها منظم و منسجم برگزار شد، مسجد زنده و پویا خواهد بود در غیر اینصورت بدون هدف مشخص هیچ تلاشی نتیجه‌بخش نخواهد بود.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: حضور در مسجد باید با جوشش باشد نه کوشش. فرد مسلمان باید برای حضور در مسجد دلتنگ شود نه اینکه آن را برای خود عادی و امری روزمره بداند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.