ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مذاکرات سازش در پاریس با سخنان فرانسوا اولاند آغاز شد

شبکه تلویزیونی فرانس 24 گزارش داد: رئیس جمهوری فرانسه سخنان خود را درحضور 25 وزیر خارجه جهان و دبیرکل سازمان ملل ایراد کرد.
اولاند در سخنان افتتاحیه خواستار حمایت جامعه بین المللی از حل و فصل نهایی مناقشه بین فلسطین و رژیم صهیونیستی شد.
رئیس جمهوری فرانسه در نطق افتتاحیه خود گفت : طی سال های اخیر پیشرفت های چشم گیری (درمنطقه) صورت گرفته اما هنوز صلح برقرار نشده و مردم (منطقه)بسیار نگران هستند و خشونت ها همچنان ادامه دارد و امید مردم برای صلح ازمیان رفته است.
اولاند در ادامه افزود: به همین خاطر فرانسه برای به تحرک و واداشتن جامعه جهانی دست به ابتکار عمل زده، تا جامعه جهانی به حمایت از حل و فصل نهایی مناقشه بین اسراییل (رژیم صهیونیستی) و فلسطین مبادرت ورزد.
وی گفت: از پاسخ شما به ابتکار عمل فرانسه بسیار قدر دانی می کنم.
رئیس جمهوری فرانسه در ادامه بدون اشاره به دخالتهای مستقیم و غیر مستقیم نظامی دولت های غربی در عراق، سوریه و لیبی؛ خطاب به حضار گفت: درخاورمیانه خلاء (قدرت) توسط افراط گراها احساس می شود و تروریست ها همچنان ( ازاین وضعیت) برتری می جویند ، این درسی است که از عراق، سوریه و لیبی فرا گرفتیم .
اولاند افزود: خشونت ها همچنان ادامه دارد که خطر زیادی برای توسعه تروریسم و حضور بیشتر تروریست ها است و برنده چنین شرایطی تنها افراط گراهایی هستند که با هرگونه چشم انداز و مذاکرات صلح را رد می کنند.
رئیس جمهوری فرانسه در بخش دیگری از این نطق خود خطاب به وزاری خارجه حاضر دراین جلسه که 'جان کری' وزیر خارجه آمریکا نیز در آن حضور داشت ، گفت: شرایط (مذاکرات سازش د رمنطقه) نسبت به آنچه در سال 1973، 2007، 2012بود، فرق می کند؛ اکنون سال 2016میلادی است و با جنگ د رعراق، سوریه ، با (خطر) تروریسم ، تروریسم بنیادگرا روبرو هستیم.
اولاند افزود: اکنون این به فلسطینی ها و اسرائیل ها مربوط می شود که برای صلح دست به انتخابی شجاعانه بزنند، ما نمی توانیم برای آنها دست به انتخاب بزنیم.
رئیس جمهوری فرانسه گفت:این ابتکار عمل با هدف تضمین صلحی پایدار، مستحکم و تحت مراقبت جامعه جهانی است.

فرانس 24 گزارش داد این درحالی است که وزاری خارجه رژیم صهیونیستی و فلسطین دراین نشست حضور ندارند.

به گزارش ایرنا؛ فرانسه با هدف قرار دادن حمایت از روند مذاکرات سازش بین رژیم صهیونیستی و فلسطین در دستور کار بین المللی و یافتن زمینه مشترک برای بازگشت این دو به میز مذاکره، وزیران خارجه قدرت های بزرگ را امروز جمعه گرد هم آورد.

خبرگزاری رویترز نیز پیشتر گزارش داد: با توجه به شکست میانجیگری آمریکا در برقراری صلح بین رژیم صهیونیستی و فلسطین و تمرکز واشنگتن بر انتخابات ریاست جمهوری نوامبر در آمریکا، فرانسه به منظور برگزاری نشستی که هدف آن شکستن بن بست موجود بر سر راه صلح اسرائیل و فلسطین و ایجاد حرکت دیپلماتیک جدیدی در این روند است، نهایت تلاش خود را برای گردآوردن نقش آفرینان عمده در روند صلح خاورمیانه به کار بسته است.
این نشست، اولین نشست بین المللی درباره سازش رژیم صهیونیستی و فلسطین پس از نشست 2007 آناپولیس در آمریکاست که در برطرف کردن اختلافات اصلی بین دو طرف شکست خورده بود.
تلاش های قبلی برای ترغیب رژیم صهیونیستی و فلسطین به توافق بر سر صلح به جایی نرسید.
فلسطینی ها می گویند توسعه شهرک های صهیونیستی در اراضی فلسطین اشغالی مانع از تحقق چشم انداز در رابطه با ایجاد کشور فلسطینی به پایتختی بیت المقدس شرقی است.
اروپام **1302**1488 **


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مذاکرات سازش در پاریس با سخنان فرانسوا اولاند آغاز شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.