ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بیوگرافی کامل سیمین دانشور + عکس -آکا

سایت بیوگرافی،زندگینامه مشاهیربیوگرافی شعرا،بیوگرافی خواننده ها، نویسندگان آکاایران: بیوگرافی کامل سیمین دانشور + عکس

بیوگرافی کامل سیمین دانشور + عکس


 


,بیوگرافی کامل سیمین دانشور + عکس,biography simin daneshvar,آثار سیمین دانشور,[categoriy]

بیوگرافی کامل سیمین دانشور عکس

بیوگرافی کامل سیمین دانشور + عکس -آکابیوگرافی کامل سیمین دانشور + عکس,biography simin daneshvar,آثار سیمین دانشور,آیا سیمین دانشور ازدواج کرده است؟,اصلیت سیمین دانشور,بروزترین سایت زندگینامه,بیوگرافی ها دات کام,تاریخ تولد سیمین دانشور,تحصیلات سیمین دانشور,تخلص سیمین دانشور,ترجمه های دانشور,جدیدترین تصاویر سیمین دانشور,جوایز و افتخارات سیمین دانشور,داستان های دانشور,رمان های دانشور,زندگینامه کامل سیمین دانشور + عکس,سیمین دانشور اهل کجاست؟,سیمین دانشور متولد چه سالیه؟,سیمین دانشور و همسرش,سیمین دانشور کیست؟,عکسهای سیمین دانشور,نوشته های سیمین دانشور,همسر و فرزندان سیمین دانشور,کتاب های سیمین دانشور,کتابهای سیمین دانشور

آکاایران: بیوگرافی کامل سیمین دانشور + عکس


 


به گزارش آکاایران: سیمین دانشور (زاده ۸ اردیبهشت سال ۱۳۰۰ خورشیدی در شیراز – ۱۸ اسفند سال ۱۳۹۰ خورشیدی در تهران) نویسنده و مترجم ایرانی و همسر جلال آل‌احمد بود. وی نخستین زن ایرانی بود که به صورتی حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت.مهم‌ترین اثر او رمان سووشون است که نثری ساده دارد و به ۱۷ زبان ترجمه شده است. سووشون از جمله پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران به شمار می‌رود. دانشور همچنین عضو و نخستین رئیس کانون نویسندگان ایران بود.


زادروز : ۸ اردیبهشت ۱۳۰۰ خورشیدی


شیراز


پدر و مادر : قمرالسلطنه حکمت – محمدعلی دانشور


مرگ : ۱۸ اسفند ۱۳۹۰ خورشیدی


تهران


ملیت : ایرانیعلت مرگ : کهولت سن و بیماری آنفلوانزا


پیشه : نویسنده و مترجم


همسر(ها) : جلال آل‌احمد (۱۳۴۸-۱۳۲۹)


 


زندگی‌


دانشور در سال ۱۳۰۰ خورشیدی در شیراز زاده شد. او فرزند محمدعلی دانشور (پزشک) و قمرالسلطنه حکمت (مدیر هنرستان دخترانه و نقاش) بود. تحصیلات ابتدایی و دبیرستان را در مدرسه انگلیسی مهرآیین انجام داد و در امتحان نهایی دیپلم شاگرد اول کل کشور شد. سپس برای ادامه تحصیل در رشته ادبیات فارسی به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران رفت.


دانشور،پس از مرگ پدرش در ۱۳۲۰ خورشیدی، آغاز به مقاله‌نویسی برای رادیو تهران و روزنامه ایران کرد. او از نام مستعار شیرازی بی‌نام استفاده می‌کرد.


در ۱۳۲۷ مجموعه داستان کوتاه آتش خاموش را منتشر کرد که نخستین مجموعه داستانی است که به قلم زنی ایرانی چاپ شده‌است. تشویق کننده دانشور در داستان‌نویسی فاطمه سیاح، استاد راهنمای وی، و صادق هدایت بودند. او در همین سال، در حالی که در اتوبوس از تهران راهی شیراز بود با جلال آل‌احمد نویسنده و روشنفکر ایرانی آشنا شد و دو سال بعد با او ازدواج کرد.


در ۱۳۲۸ با مدرک دکتری ادبیات فارسی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. عنوان رسالهٔ وی «علم‌الجمال و جمال در ادبیات فارسی تا قرن هفتم» بود (با راهنمایی سیاح و بدیع‌الزمان فروزانفر).


دانشور در ۱۳۳۱ با دریافت بورس تحصیلی به دانشگاه استنفورد آمریکا رفت و در آنجا دو سال در رشتهٔ زیبایی‌شناسی تحصیل کرد. وی در این دانشگاه نزد والاس استنگر داستان‌نویسی و نزد فیل پریک نمایش‌نامه‌نویسی آموخت. در این مدت دو داستان کوتاه که دانشور به زبان انگلیسی نوشته بود در ایالات متحده چاپ شد.


پس از برگشتن به ایران، دکتر دانشور در هنرستان هنرهای زیبا به تدریس پرداخت؛ تا این که در سال ۱۳۳۸ استاد دانشگاه تهران در رشتهٔ باستان‌شناسی و تاریخ هنر شد. اندکی پیش از مرگ آل‌احمد در ۱۳۴۸، رمان سَووشون را منتشر کرد، که از جملهٔ پرفروش‌ترین رمان‌های معاصر است. در ۱۳۵۸ از دانشگاه تهران بازنشسته شد. وی نخستین زن ایرانی است که به صورتی حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت. مهم‌ترین اثر او رمان سووشون است که به ۱۷ زبان ترجمه شده و درباره رخدادهای زمان رضاشاه است. این بانوی پیشکسوت داستان‌نویس پس از یک دوره بیماری، در سال ۸۶ کار نوشتن را دوباره از سر گرفت و داستانی با نام برو به شاه بگو نگاشت درباره‌ حضرت علی (ع) و مظلومیت‌های ایشان است.از سیمین دانشور همواره به عنوان یک جریان پیشرو و خالق آثار کم نظیر در ادبیات داستانی ایران نام می برند. سیمین دانشور در هجدهم اسفندماه سال ۱۳۹۰ در خانه‌اش در تهران درگذشت.


 


کتاب‌ها


مجموعه داستان


    آتش خاموش، اردیبهشت ۱۳۲۷


    شهری چون بهشت، دی ۱۳۴۰


    به کی سلام کنم؟، خرداد ۱۳۵۹


    پرنده‌های مهاجر، ۱۳۷۶


 


رمان‌ها


    سَووشون معروف‌ترین اثر دانشور در تیر ۱۳۴۸ از سوی انتشارات خوارزمی و مدت کوتاهی پیش از مرگ جلال آل‌احمد منتشر شد. دربارهٔ این رمان نقدهای بسیاری منتشر شده‌است. این رمان به وقایع پس از پادشاهی رضاشاه می‌پردازد.


    جزیرهٔ سرگردانی، ۱۳۷۲، انتشارات خوارزمی


    ساربانْ سرگردان، ۱۳۸۰، انتشارات خوارزمی


    کوه سرگردان، انتشارات خوارزمی


 


ترجمه‌ها


    سرباز شکلاتی، نوشته برنارد شاو، ۱۳۲۸


    دشمنان، نوشته آنتون چخوف، ۱۳۲۸


    بنال وطن، نوشته آلن پیتون


    داغ ننگ، نوشته ناتانیل هاثورن


    ماه عسل آفتابی (مجموعه داستان)، نوشته ریونوسوکه آکوتاگاوا و…


 


آثار غیرداستانی


    غروب جلال، انتشارات رواق، ۱۳۶۰


    شاهکارهای فرش ایران


    راهنمای صنایع ایران


    ذن بودیسم


    مبانی استتیک


 


وضعیت آخرین رمان او


مجله ادبی ـ هنری نافه در شماره آبان ۱۳۸۹ خود در گزارشی که علیرضا غلامی با عنوان «در جستجوی کوه سرگردان» نوشته بود برای نخستین بار خبر داد که رمان کوه سرگردان سیمین دانشور مفقود شده‌است.


در این گزارش گفته شد که سیمین دانشور نگارش این رمان را قبل از تیر ۱۳۸۶ یعنی قبل از بیماری تمام کرده‌است. اما بعد از بهبود نسبی دانشور در پاییز همان سال، ناشر پی می‌برد که رمان کوه سرگردان ناپدید شده‌است. انتشارات خوارزمی دو سال تلاش کرده بود خبر مفقود شدن این رمان در رسانه‌ها درز نکند.


مجله ادبی ـ هنری نافه در گزارش خود گفته‌است این رمان می‌توانست قبل از مرگ علیرضا حیدری، مدیر انتشارات خوارزمی منتشر شود. اما موضوع رمان و حساسیت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نسبت به آن و همچنین محافظه‌کاری مدیران انتشارات خوارزمی از علل تأخیر در انتشار آن بوده‌است.


 


بیماری


۳۰ تیر ۱۳۸۶ خورشیدی دانشور به علت مشکلات حاد تنفسی در بیمارستان پارس بستری شد، نیز شایع شد که وی درگذشته‌است اما این خبر تکذیب شد، او در ۲۲ مرداد ۱۳۸۶ با تشخیص تیم پزشکی از بیمارستان پارس مرخص شد.


 


مرگ


سیمین دانشور پس از یک دوره بیماری آنفلوانزا، عصر روز ۱۸ اسفند ۱۳۹۰ برابر با ۸ مارس ۲۰۱۲ در ۹۰ سالگی در خانه‌اش در شهر تهران درگذشت.خبرگزاری مهر آدرس محل دفن او را قطعه ۸۸ (هنرمندان)، ردیف ۱۵۰، شماره ۳۱ ذکر کرده‌است.


 


,بیوگرافی کامل سیمین دانشور + عکس,biography simin daneshvar,آثار سیمین دانشور,[categoriy]

بیوگرافی کامل سیمین دانشور عکس


 


,بیوگرافی کامل سیمین دانشور + عکس,biography simin daneshvar,آثار سیمین دانشور,[categoriy]

بیوگرافی کامل سیمین دانشور عکس

 

[ منبع این خبر سایت آکاایران-بیوگرافی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بیوگرافی کامل سیمین دانشور + عکس -آکا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-بیوگرافی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.