ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سفیر ایران در کوبا: بدرقه امام در مراسم ارتحالش، بزرگترین بدرقه مردمی در تاریخ معاصر بود

به گزارش ایرنا ، به مناسبت بیست و هفتمین سالروز ارتحال ملکوتی حضرت امام خمینی (ره) 'شیخ حسنی' طی مصاحبه ای به تشریح ابعادی از شخصیت، اصول مکتب فکری و نظام بنیان نهاده شده توسط حضرت امام (ره) پرداخت.
سفیر کشورمان در این مصاحبه 30 دقیقه ای که بصورت زنده از 'رادیو هاوانا' پخش شد، با اشاره به دیکتاتوری شاه، سلطه آمریکا و قوانین مداخله جویانه ای همچون کاپیتولاسیون در ایران به مرور خلاصه ای از مبارزات امام راحل در دوران شاه و بازگشت ایشان از تبعید و پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت.
وی گفت: 'وقتی حضرت امام در سال 1357 پس از 16 سال تبعید به ایران آمد، میلیونها ایرانی از او با شاخه های گل استقبال کردند و وقتی پس از ده سال رهبر انقلاب در سال 1367 از دنیا رفت، 9 میلیون نفر از سراسر ایران به تهران آمده و با اشک چشم، او را بدرقه کردند. این روز به عنوان بزرگترین بدرقه مردمی یک رهبر، در تاریخ معاصر ثبت شده است'.
وی در ادامه به تشریح منظومه فکری امام راحل و مدل حکومتی جمهوری اسلامی که معمار کبیر انقلاب با حمایت 98 درصدی مردم ایران آن را بنیان نهاده، پرداخت و با تصریح بر 'دو مشخصه اصلی جمهوریت و اسلامیت نظام، اساس تصمیم گیری های کلان کشور را بر انتخاب مردم (جمهوریت) و اصول قانون گذاری ها را منطبق بر دین اسلام و آموزه های قرآنی به عنوان یک روش پیشرفته زندگی انسانی توصیف کرد.
'شیخ حسنی' سپس به تشریح جایگاه مستحکم جمهوری اسلامی ایران در منطقه پرداخته و گفت: 'امروز، 37 سال از عمر جمهوری اسلامی ایران می گذرد. ایران با این سیستم حکومتی که بدلیل استقلال کاملش، مورد همه گونه فشار قدرتهای زورگو از جنگ تا حصر اقتصادی و تهاجم فرهنگی قرار گرفته، تبدیل به کشوری مقتدر و با ثبات گردیده است'.
وی ایران را 'باثبات ترین کشور منطقه بحران زده خاورمیانه و قدرت توازن بخش در منطقه' توصیف کرده و برخی دستآوردهای کشور در عرصه های مختلف علمی، صنعتی، فرهنگی و اجتماعی را برشمرد.
دیپلمات ارشد کشورمان در تشریح سیاست خارجی ایران در قبال تحولات منطقه، گفت: 'سیاست خارجی جمهوری اسلامی نفی سلطه گری و سلطه پذیری، تعامل سازنده با جهان، حل صلح آمیز مناقشات از طریق گفت وگو و فرمول برد - برد و مقابله با افراط گرایی و تروریسم می باشد'.
وی همچنین ایده جامع امام خمینی برای وحدت اسلامی و گفت وگوی بین مذاهب مختلف، همین طور طرح گفت وگوی بین فرهنگ ها و تمدنها که در سال 2001 که به تائید اعضاء سازمان ملل متحد رسیده و طرح حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در سال 2013 برای جهان عاری از خشونت و افراط گرایی که آن هم با اجماع به تائید مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید را از نمونه ابتکارات و راهبردهای جمهوری اسلامی معرفی و تصریح کرد که 'اگر به این ابتکارات توجه شده و اقدامات اجرایی برای آنها اتخاذ شده بود، امروز احتمالا با جهانی متفاوت روبرو بودیم'.
وی همچنین با ابراز تاسف از ایجاد موج ایران هراسی و تبلیغات منفی رسانه های امپریالیستی از آغاز انقلاب تاکنون که توسط قدرتهای بزرگ و برخی متحدان آنها هدایت می شود، هدف از این روند را 'مخدوش کردن چهره ایران ' خواند که اگر کشوری با خواسته های نامشروع کشورهای قدرتمند و زورگو مخالفت کند، این گونه مورد هجمه قرار می گیرد. درعین حال، استقامت، همبستگی و وفاداری به آرمانها و حفظ روحیه و فرهنگ انقلابی را تنها راه عبور از این مسیر سخت عنوان کرد.
در پایان سفیر ایران خطاب به مخاطبان کوبایی خاطرنشان ساخت: 'ما در ایران با پیروی از آنچه امام خمینی (ره) به ما آموخت و شما در کوبا با آموزه های فیدل کاسترو رهبر تاریخی خود مسیر رشد، توسعه و تعالی را با سربلندی طی کرده ایم و اطمینان دارم که آن را با موفقیت ادامه خواهیم داد'.
اروپام *5*491**1392


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.