مقاومت آنتی بیوتیکی یکی از خطرات مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها

عبداله ارجمند روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: باکتری ها درطول زمان برای مقابله با آنتی بیوتیک ها جهش ژنتیکی دارند و استفاده نادرست و بیش از اندازه از این داروها به روند مقاومت دارویی سرعت می بخشد.
وی اظهار کرد: مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها باعث بی تاثیر شدن این داروها در دوره های بعد نیز می شود.
ارجمند تصریح کرد: استفاده بیش از حد علاوه بر تحمیل هزینه های سنگین برای نظام سلامت و شخص بیمار، منجر به گسترش باکتری های مقاوم درجامعه، آلوده شدن سایر افراد و عدم پاسخ دهی دارو به این گونه میکروب های مقاوم می شود.
وی ابراز داشت: مردم علاوه بر جلوگیری از مصرف خودسرانه دارو، پزشک را جهت تجویز آنتی بیوتیک تحت فشار قرار ندهند.
ارجمند عنوان کرد: هریک از آنتی بیوتیک های تجویز شده روی همان بیماری بخصوص و در همان زمان تجویز تاثیر دارند و برای سایر بیماری ها ودرسایر افراد و سایر زمان ها کاربرد ندارند.
وی به بیماران توصیه کرد: برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها با داروساز یا پزشک خود مشورت و دوره درمان با آنتی بیوتیک را بطورکامل و در فواصل منظم تجویز شده مصرف و هرگز آنتی بیوتیک ها و سایر داروهای خود رابه دیگران پیشنهاد نکنند.
7531/6162


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مقاومت آنتی بیوتیکی یکی از خطرات مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.