ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سوراخ های درون خورشید و اثرات آنها بر حیات زمینی ما + ویدئو

شاید همه ما تصور کنیم که با توجه به شرایط خورشید، این ستاره بزرگ تنها یک الگوی فصلی دارد. اما واقعیت آن است که خورشید هم میتواند الگوهای فصلی متفاوتی داشته باشد و یکی از مهمترین و کمتر شناخته شده ترین پدیده های آب و هوایی در سطح خورشید «سوراخ های خورشیدی» یا Coronal Holes هستند. همانند آنچه اخیرا توسط رصدخانه پویایی های خورشیدی ناسا (SDO) گرفته شده و در قالب یک ویدئو از سوی این آژانس منتشر شده است.

به گزارش «تابناک» ناسا در این باره میگوید: سوراخ های خورشیدی بخش های کم تراکم اتمسفر خورشید هستند که با نام Corona شناخته میشوند. از آنجایی که این نواحی از میزان مواد خورشیدی کمتری برخوردار هستند در نتیجه حرارت کمتری داشته و از سایر نواحی اطراف خود تاریک تر به نظر می آیند.

سوراخ های خورشیدی تنها در شرایطی بسیار خاص و در نور بسیار شدید ماوراء بنقش قابل رویت هستند که در حالت عادی چشمان ما قادر به دیدن آن نیست اما ناسا در تصویر و ویدئو منتشر شده، آنه را با رنگ صورتی مشخص کرده است تا تشخیص آنها ساده تر باشد. این سوراخ های همچنین تحت اشعه ایکس نیز قابل رویت هستند:

تماشا کنید: سوراخ های درون خورشید و اثرات آنها بر حیات زمینی ما

هرچند هنوز مشخص نیست که دقیقا چه عاملی باعث به وجود آمدن سوراخ های خورشیدی میشود، اما این موضوع مسلم شده است که این سوراخ ها میتوانند منجر به بروز طوفان های خورشیدی با قدرت حداقل سه برابر طوفانهای ناشی شده از سایر نقاط خورشید شوند. طوفان خورشیدی جریان هایی از پلاسما هستند که به همراه ذراتی از سوی خورشید به گونه ای شلیک میشوند.

وقتی یک چنین طوفانی با مگنتوسفر زمین – ناحیه مغناطیسی دور زمین – برخورد میکند دو اتفاق را به همراه دارد: یا منجر به بروز پدیده های زیبایی مانند شفق قطبی میشود و یا به شکلی مخرب میتواند تاثیرات شدیدی بر نیروگاه های تولید برق و تجهیزات مخابراتی داشته باشد.

طی دوره مینیموم خورشیدی – دوره ای حدودا 11 ساله که طی آن خورشید در آرامش به سر میبرد – این سوراخ های خورشیدی را میتوان در نواحی قطبی خورشید مشاهده کرد. ویدئوی زیر که ناسا آن را منتشر کرده است ترکیبی از مجموعه تصاویر گرفته شده توسط SDO در ماه می سال جاری است.

رصد خانه خورشیدی ناسا یا SDO در سال 2010 شروع به کار کرده است و در دل خود مجموعه ای از ابزارهای ویژه برای رصد خورشید را جای داده است. این رصد خانه از زمان شروع به کار خود تصاویر بسیار جالبی را از ستاره بزرگ منظومه ما بدست داده و تاثیرات مهمی در مطالعات دانشمندان بر روی خورشید داشته است.[ منبع این خبر سایت تابناک-پربازدیدها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تابناک-پربازدیدها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.