ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

هر صبح، 5 حس تان را بیدار کنید

فکر می کنید ورزش صبحگاهی دست نیافتنی است؟ فقط شما نیستید که اینطور فکر می کنید. همه ما سعی داریم راهی پیدا کنیم که صبح ها زودتر و باانرژی تر از خواب بیدار شویم. صدها راهکار در این زمینه وجود دارد که به ما کمک کند، اما توجه و اهمیت دادن به جسم مان، راه غلبه بر مشکل سخت بیدار شدن و شروع تمرین و ورزش است. هدی بانکی - بخش سلامت تبیان حواس پنج گانه انسان

بدن، یک ریتم منظم دارد، یعنی الگو و تنظیمات از پیش تعیین شده ای که عملکردش را مشخص می کند. این طبیعت را مورد توجه قرار دهید تا بدن تان تشویق شود.
حال روش های بیدار کردن پنج حس اصلی را در صبح برایتان می گوییم.

لامسه: پاهای تان را روی سنگ یا کفپوش سرد بگذارید

احساس سرما توسط پوست، به طور خودکار بدن را بیدار و هوشیار می کند. بنابراین برای بیدار کردن حس لامسه تان، پاها را روی زمین بگذارید. کف اتاق تان هر چه باشد این کار شدنی است، اما احساس سردی سنگ خیلی بهتر است. ضمنا، برای این که واقعا بیدار شوید، هیچ راهی بهتر از این نیست که از رختخواب تان بیرون بیایید.

بینایی: چشمان تان را در معرض نور آفتاب قرار دهید

بدن انسان همیشه واکنشی غریزی نسبت به نور طبیعی آفتاب دارد. نور آفتاب، یک پیام برای عملکرد ساعت درونی ما است، طلوع آمدن آفتاب یعنی زمان بیدار شدن و غروب آفتاب یعنی زمان خوابیدن. پس وقتی که زمان واقعی بیدار شدن است، پرده ها را کنار بزنید و با نور آفتاب به بدن تان انگیزه ی بیدار شدن بدهید.

شنوایی: به همه اعلام کنید

وقتی پای نیل به اهداف در میان است، ذهن تان می تواند به اندازه ی بدن تان قوی باشد. به خودتان یادآوری کنید که چرا می خواهید زودتر بیدار شوید: برای قوی شدن، برای رشد بیشتر و ... . این حس درونی از هدف، می تواند به اندازه نور آفتاب انگیزه بخش باشد.

با بیدار شدن در صبح زود و انجام ورزش، می توانید با افزایش اندورفین در بدن از فواید انرژی بخش اول صبح بهره مند شوید که شامل: افزایش تمرکز، تقویت متابولیسم و البته خواب بهتر است

وقتی تصمیم گرفتید صبح زود بیدار شوید، به دوستان و خانواده تان بگویید که هر روز مثلا ساعت 5 و 30 دقیقه صبح بیدار خواهید شد.

چه از آنها بخواهید که بیدارتان کنند و چه نه، احساس مسئولیت، راهی دیگر برای انگیزه دادن به خودتان است، حتی روزهایی که شاید حال خوبی نداشته باشید.

بویایی: رایحه لیمو را امتحان کنید

اگر به میوه لیمو دسترسی نداشتید، می توانید روغن معطر آن را از داروخانه یا عطاری تهیه کنید و بو کنید. عطر و بوی مرکبات تاثیر بیولوژیکی دارند؛ یعنی سیستم بدن و حواس تان را بیدار و سرزنده می کنند.

چشایی: آب بنوشید

گاهی نوشیدن یک جرعه آب هم کافیست. سایر اوقات نوشیدن نصف لیوان آب می تواند شروع روز خوبی را برای تان در بر داشته باشد. به هر حال، این هم راهی است برای هوشیاری حس چشایی و بیدار شدن بدن. مصرف یک لیوان آب در اول صبح می تواند شارژتان کند و آب بدنتان را برای شروع تمرینات ورزشی تامین نماید.

با بیدار شدن در صبح زود و انجام ورزش، می توانید با افزایش هورمون اندورفین در بدن از فواید انرژی بخش اول صبح بهره مند شوید که شامل: افزایش تمرکز، تقویت متابولیسم و البته خواب بهتر است.

اگر شب ها زود بخوابید و صبح ها زودتر بیدار شوید ، روز بهتری در انتظارتان است.


اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .

[ منبع این خبر سایت تبیان-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-سلامت منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.