ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چرا آه می کشیم؟

هر فردی به طور متوسط در هر پنج دقیقه یک بار و یا در هر ساعت دوازده بار آه می کشد. در واقع برای هر پستانداری بر روی این سیاره این اتفاق رخ می دهد. بسیاری از تحقیقات نشان می دهد آه کشیدن بخشی از عملکرد ریه می باشد، اما از طرفی نیز می تواند با کاهش استرس و ناامیدی، اشتیاق و چندین احساس دیگر مرتبط باشد. در این جا به توضیح علل آه کشیدن می پردازیم. زینب حکیمی - بخش سلامت تبیان آه کشیدن آه شما را زنده نگه می دارد

هر آه به صورت یک نفس طبیعی شروع می شود که ما بلافاصله بعد از آن یک نفس دیگر می کشیم. این فرایند در فواصل زمانی منظم در طول روز، به صورت یک تنفس دوتایی رخ می دهد.

به نظر شما چرا این اتفاق می افتد؟ ریه های شما به شکل یک بسته از صدها کیسه هوایی است که مانند یک بالون کوچک هر زمانی که نفس می کشید، پر از باد می شود. این کیسه های کوچک هوایی مسئول اکسیژن رسانی به خونی هستند که هر بار از طریق قلب به بخش های مختلف بدن پمپاژ می شود.

محققان معتقدند افراد زمانی آه می کشند که مجبور به دست کشیدن از علاقه خود و رها کردن چیزی هستند و کشیدن آه در واقع یک ریست (تنظیم مجدد) عاطفی محسوب می شود

وقتی کیسه های هوایی جمع می شوند، ما به طور اتفاقی دو بار پشت سر هم نفس می کشیم تا نیروی لازم برای باد کردن کیسه ها را فراهم کنیم، درست مانند زمانی که می خواهیم یک بادکنک مرطوب و نمدار را پر از باد کنیم.

بدون آه کشیدن این کیسه های هوایی بدون باد روی هم انباشته شده، اکسیژن رسانی به خون کاهش یافته و ممکن است فرد به کام مرگ کشیده شود.

وقتی دچار استرس هستیم، بیشتر آه می کشیم

هنگامی که که دچار استرس هستید، مغز و بدن شما در حال تعامل با هورمون ها و سایر مواد شیمیایی بدن برای بروز واکنش است.

به این واکنش، پاسخ جنگ و گریز می گویند و در این حالت تنفس سریع و کم عمق می شود. اینجاست که استرس همراه با دفعات زیاد آه کشیدن است که گاهی این میزان به ده برابر می رسد.

آه کشیدن شما را از لحاظ عاطفی reset (تنظیم مجدد) می کند

علاوه بر تأثیر آه کشیدن بر استرس و سلامت، این فرایند به احساسات خاصی مرتبط است. اما این ارتباط در افراد مختلف با فرهنگ ها و موقعیت های مکانی و البته زمانی مختلف، متفاوت است. برای مثال در گذشته آه از روی اشتیاق عاشقانه و معنوی کشیده می شد. اگر کارتون ها و فیلم های سیاه سفید قدیمی را دیده باشید شخصیت های فیلم زمانی که شکست می خوردند آه می کشیدند. امروزه آه کشیدن نشانه ای از غم است و معنای ناامیدی و یا غضب را می دهد.

در هر صورت محققان و دانشمندان معتقدند افراد زمانی آه می کشند که مجبور به دست کشیدن از علاقه خود و رها کردن چیزی هستند. ممکن است فرد از یک شی، ایده ، امید و یا هر چیز دیگری دست کشیده باشد و کشیدن آه در واقع یک ریست (تنظیم مجدد) عاطفی محسوب می شود.اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .

[ منبع این خبر سایت تبیان-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تبیان-سلامت منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.