ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رباتی بهتر از یک پزشک حاذق جراح

دانشمندان ربات جدیدی ساخته اند که به تنهایی و بدون نیاز به دخالت پزشک قادر به جراحی روی بدن حیوانات است. خبرگزاری ایسنا: دانشمندان بر این باورند که این ربات هوشمند خودکار(STAR) توانایی انجام عمل‌های جراحی پیچیده را حتی بهتر از جراحان حاذق دارد.
در آزمایش‌های کوچکی که بر روی خوکها انجام شد، این بازوی رباتیک موفق شد تا کار خود را در دوخت بافت روده این حیوانات، حتی بهتر از جراحان متبحر انجام دهد.
به گفته محققان این پژوهش، هدف از ساخت این ربات،جایگزینی آن با جراحان نبوده بلکه توسعه یک ابزار هوشمند فوق العاده ماهر برای کمک به پزشکان در حین عمل جراحی بوده است.
آنها خاطر نشان کردند که مهارت فوق‌العاده این رباتها، به این معنی نیست که جراحان به طور کامل اتاق عمل و جراحی را به آنها واگذار کنند بلکه تخصص این ابزارهای هوشمند فقط در برخی زمینه های خاص بوده و مسوولیت آنها تعریف شده است.
اگرچه تکنیک‌های جراحی رباتیک سالهای زیادی است که در بیمارستانها استفاده می شود، آنها هنوز هم به عنوان روشهای ناامن مورد انتقاد برخی قرار می گیرند.
با این حال محققان این پژوهش ادعا می کنند که ربات جدید آنها،با یک بار برنامه ریزی و به تنهایی می‌تواند وظایف تعریف شده خود را به درستی انجام دهد.
این پژوهش در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-فناوری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-فناوری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.