ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پدیده نادر نجومی؛ امروز

امروز دوشنبه 20 اردیبهشت ( ۹ مه) سیاره عطارد (تیر) در مداری مستقیم با زمین از مقابل خورشید عبور می‌کند. العالم: اهمیت این پدیده که حدود ۷ ساعت ادامه خواهد داشت در آن است که این "گذر عطارد" هنگامی صورت می‌گیرد که این سیاره، زمین و خورشید در یک خط مستقیم قرار خواهند گرفت.
عطارد هر ۸۸ روز یکبار دور خورشید می‌چرخد؛ اما مدار چرخش آن در مقایسه با مدار زمین انحراف بیشتری دارد و به دلیل این اختلاف، در یک خط قرار گرفتن عطارد، زمین و خورشید در یک مسیر مستقیم پدیده‌ای نادر است.
به گفته دانشمندان، در صورت مساعد بودن هوا، این "گذر عطارد" در اروپای غربی، شمال و غرب آفریقا، شمال شرقی آمریکا و بسیاری از مناطق آمریکای جنوبی، به بهترین شکل قابل مشاهده است.
بر اساس گزارش‌ها، "گذر عطارد" ۱۲ دقیقه پس از ساعت ۱۱ به وقت گرینویچ شروع می‌شود.
"گذر عطارد" ۱۳ تا ۱۴ بار در هر قرن صورت می‌گیرد، و گذر بعدی در سال ۲۰۱۹ و سپس در سال ۲۰۳۲ خواهد بود.
تیر، کوچکترین سیاره منظومه شمسی است. این سیاره که نزدیکترین سیاره این منظومه به خورشید است دمایی بسیار بالا دارد که به حدود شش برابر داغ ترین نقاط روی زمین می‌رسد.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-فناوری می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-فناوری منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.