ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نشست آشنایی منتخبان مجلس دهم با کارکردهای پارلمان برگزار شد

صحن مجلس نشست آشنایی منتخبان مجلس دهم با کارکردهای پارلمان برگزار شد؛ معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی در این نشست از چابک‌سازی امور دیوانی مجلس برای خدمت به نمایندگان خبر داد و معاون اداره قوانین گفت: هیئت‌ رئیسه سنی تا سه‌شنبه هفته جاری کارکرد دارد.

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری تسنیم به نقل از خانه ملت؛ نشست توجیهی و آشنایی منتخبان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی با روند قانون‌گذاری و نحوه کارکرد مجلس پیش از ظهر امروز (جمعه هفتم خرداد) همزمان با سالروز آغاز به کار نخستین دوره مجلس شورای اسلامی در سال 59، در محل صحن علنی مجلس برگزار شد.

افراشته: سامانه پایش سلامت در راستای کاهش دغدغه نمایندگان آماده راه‌اندازی است

در ابتدای این جلسه، علی افراشته؛ معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قصد داریم در دوره دهم با بالندگی و سرعت مناسب برای خدمت در مسیر توسعه کشور کار را آغاز کنیم، گفت: تشکیلات اداری مجلس به نحوی عمل می‌کند که نمایندگان دغدغه پشتیبانی و اداری نداشته باشند و امور دیوانی و اداری مجلس در خدمت نمایندگان چابک سازی شود.

معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در همین راستا یکی از کارهای صورت گرفته، بسترسازی برای سلامت نمایندگان است که در این خصوص برنامه پایش سلامت طراحی شده که از هفته آینده آغاز به کار می‌کند و کارت سلامت نمایندگان بعد از برنامه تجدید میثاق با امام راحل (ره) در اختیار آنها قرار خواهد گرفت که به منظور سهولت استفاده نمایندگان و خانواده‌های آنها از مراکز درمانی و بیمارستان‌های تهران و شهرستان‌هاست.

وی در ادامه با بیان اینکه احکام کارگزینی نمایندگان هفته آتی در اختیار آنها قرار می‌گیرد، افزود: از آنجایی که فضای مناسبی برای تأمین دفاتر 290 نماینده به صورت جداگانه نداریم تا زمان اتمام احداث ساختمان جدید لازم است از 140 اتاق موجود استفاده کنیم که بر همین اساس جایگاه هر نماینده مشخص شده که به آنها اعلام می‌شود.

معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر نماینده یک مسئول دفتر، دو همراه و 5 مشاور دارد که شرح وظایف آنها در جزواتی آمده که در اختیارتان قرار خواهد گرفت، خاطرنشان کرد: در خصوص تأمین مسکن نمایندگان نیز هیئت رئیسه جدید مجلس تصمیم‌گیری می‌کند که واگذاری به چه شکل صورت گیرد.

رضایی: شعب 15 گانه تشکیل شده در افتتاحیه مجلس دهم به تقاضای نمایندگان جهت حضور در کمیسیون‌های تخصصی رسیدگی می‌کنند

امیدوار رضایی؛ معاون اداره قوانین مجلس شورای اسلامی در ادامه این جلسه با یادآوری این مطلب که جلسه افتتاحیه مجلس دهم با حضور دو سوم نمایندگان رسمی می‌شود، گفت: معاونت قوانین هیئت رئیسه سنی را اعلام می‌کند که این هیئت تا سه‌شنبه معتبر خواهد بود و بعد از آن هیئت رئیسه موقت تشکیل می‌شود ضمن اینکه اختراع شعب 15 گانه نیز در روز اول صورت می‌گیرد و اعتبارنامه‌ها بر اساس حروف الفبای شهرستان‌ها در اختیار نمایندگان در شعب گذاشته می‌شود تا بررسی‌شده و به تصویب برسد.

معاون اداره قوانین مجلس شورای اسلامی در ادامه بابیان اینکه کار تشکیل شعب 15 گانه تا حدود ساعت دو بعد از ظهر به اتمام می‌رسد، عنوان کرد: وظایف شعب شامل رسیدگی به اعتبارنامه‌ها بر اساس حروف الفبای شهرستانی، انتخاب اعضای کمیسیون تحقیق از هر شعبه یک نفر، انتخاب عضو کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس از هر شعبه یک نفر و بررسی صلاحیت نامزدها برای عضویت در کمیسیون‌های تخصصی است.

وی در ادامه به بیان برخی کارکردهای صحن علنی پرداخت و گفت: زمان اختصاص داده شده به تذکرات آیین‌نامه نمایندگان حدود سه دقیقه است البته تذکری بر اساس ماده 79 داریم که پنج دقیقه بوده و زمانی صورت می‌گیرد که نسبت به نماینده‌ای اظهارات خلاف واقع شده باشد.

رضایی در ادامه با بیان اینکه تعداد نمایندگان حاضر در جلسه باید 194 نماینده از 290 نفر باشد تا جلسه رسمیت داشته باشد، عنوان کرد: جلسات رسمی صحن علنیف چهار ساعت بوده که تا پیش از اذان ظهر و عصر تمام می‌شود البته در شرایط خاص مثل بررسی لوایح بودجه یا برنامه جلسات در تمام‌روزهای کاری هفته از شنبه تا پنجشنبه صورت می‌گیرد.

معاون اداره قوانین مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که صحن علنی در حال بررسی مطلبی نباشد که نیاز به رأی‌گیری داشته باشد مثل زمان قرائت تذکرات و نطق‌ها، حضور 145 نماینده یعنی نصف تعداد نمایندگان نیز برای رسمیت جلسه کفایت می‌کند.

وی در خصوص طرح‌ها و لوایح توضیح داد: طرح‌ها و لوایح مختلفی وجود دارد برای مثال برای ارائه یک طرح قانونی به 15 امضا از سوی نمایندگان با موضوع طرح مشخص نیاز است که باید مقدمه‌ای داشته باشد که ضرورت نگارش طرح در آن قید شده باشد همچنین هیئت رئیسه این دقت را دارد که طرح خلاف اصل 75 قانون اساسی نباشد و با سیاست‌های کلی نظام که از سوی مقام معظم رهبری تعیین می‌شود نیز همخوانی داشته باشد.

رضایی در ادامه با بیان اینکه در مجلس نهم 697 طرح و لایحه ارائه شد که از این تعداد 195 تای آن به سرانجام رسید و قانونی شد، گفت: حدود 114 طرح و لایحه نیز بایگانی شد و تکلیف 340 طرح و لایحه دیگر مشخص نیست و به حالت معوقه درآمده که در اختیار شما نمایندگان و دولت قرار می‌گیرد که در صورت لزوم مجدداً در دستور کار قرار گیرد.

معاون اداره قوانین مجلس شورای اسلامی افزود: برای راه‌اندازی مجدد طرح‌ها و لوایح به تأیید دولت و یا امضای 25 نماینده در مجلس دهم نیاز است که تقاضای آنها موردبررسی قرار گیرد همچنین در خصوص رأی‌گیری در صحن به چند شکل علنی با ورقه، مخفی با ورقه، دستگاه الکترونیکی یا قیام و قعود صورت می‌گیرد که هر کدام در جای خاص خود استفاده می‌شود.

در ادامه این جلسه مسئولان اداره حراست و اداره حفاظت فیزیکی مجلس نیز به ارائه توضیحات و نکاتی پیرامون مسائل حراستی و حفاظتی نمایندگان پرداختند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.