ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تداوم جدی طرح تحول نظام سلامت/نیاز به ۱۰۰هزار تخت بیمارستانی جدید

به گزارش خبرنگار مهر، محمد آقاجانی، ظهر امروز در حاشیه اجلاس معاونان درمان دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور به میزبانی یزد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: قرار بود ۱۰ درصد از محل هدفمندی یارانه‌ها به اجرای طرح تحول نظام سلامت اختصاص یابد که در سال گذشته فقط نیمی از میزان تخصیص یافت.

وی تاکید کرد: دولت و مجلس باید برای تامین منابع مالی اجرای طرح تحول نظام سلامت جدیت بیشتری به خرج دهند زیرا برای استمرار این طرح به منابع مالی نیاز داریم اما در عین حال نیز کمبود منابع به معنای آن نیست که اجرای طرح متوقف شده است.

آقاجانی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در مورد خدمت‌رسانی به بیماران صعب‌العلاج و بیماران خاص در قالب طرح تحول نظام سلامت بیان کرد: سال گذشته برای بیماران صعب‌العلاج در حوزه بستری خدمات‌رسانی خوبی انجام شد.

وی عنوان کرد: از آنجا که هزینه تشخیص و درمان این بیماری قابل توجه است، افزود: در قالب این طرح تشخیص، درمان، جراحی، دارو در بیمارستان و ... با کاهش فرانشیز انجام شد.

پوشش بیماران صعب‌العلاج و خاص وابسته به میزان تخصیص اعتبار است

آقاجانی تصریح کرد: امسال این پوشش بیمه ای وابسته به تخصیص اعتباری است که به اجرای طرح تحول نظام سلامت اختصاص می‌یابد.

وی با بیان اینکه ما نیاز به هیچ اعتبار اضافه ای برای اجرای طرح تحول سلامت و تداوم آن نداریم، افزود: ما پای همان محاسباتی که در ابتدای طرح انجام دادیم هستیم و معتقدیم اگر همان بودجه را به ما پرداخت کنند، همه برنامه ها حتی برنامه خدمت رسانی به بیماران صعب العلاج و خاص را به طور کامل انجام می‌دهیم.

معاون درمان وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت بیمارستان های کشور اظهار داشت: ۵۷۰ بیمارستان از مجموع ۹۰۰ بیمارستان موجود در کشور دولتی است.

وی بیان کرد: در حال حاضر فرسودگی بسیاری از بیمارستانها در سطح کشور را رنج می دهد به نحوی ساختمان برخی بیمارستانها عمری بالای ۵۰ دارد و حداقل اکنون ۸۰ بیمارستان در این وضعیت به سر می برند.

۲ میلیون مترمربع از مساحت بیمارستانهای فرسوده نوسازی شد

آقاجانی با اشاره به اینکه با توجه به محدودیت منابع و اعتبارات، مرمت و بازسازی و ارتقاء هتلینگ برخی بیمارستانها را آغاز کرده ایم، بیان کرد: تاکنون دو میلیون از مساحت بیمارستانهای موجود در سطح کشور مرمت و نوسازی شده است.

وی در مورد تخت های بستری بیمارستانی نیز بیان کرد: با توجه به استانداردهای موجود و با توجه به سرانه جمعیت، حداقل به ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تخت بیمارستانی دیگر در مناطق مختلف کشور نیاز داریم.

آقاجانی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد وضعیت بدهی بیمارستانها و مراکز درمانی به بیمه ها اظهار داشت: در حال حاضر ۷ هزار میلیارد تومان از مطالبات سر رسید شده است.

وی در مورد زیرمیزی و پرداخت های خارج از تعرفه و غیرقانونی به پزشکان نیز بیان کرد: با تلاش‌های انجام شده این وضعیت بهبود یافته و در بیمارستانهای دولتی به صفر رسیده اما در تهران و برخی کلانشهرها هنوز این معضل فرهنگی وجود دارد.

آقاجانی از مردم خواست تا در صورت چنین درخواست‌هایی یا مشاهده مواردی از این دست، مراتب را به سامانه ۱۶۹۰ اطلاع رسانی کنند.

[ منبع این خبر سایت مهر-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سلامت منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.