ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کاهش هزینه های کمرشکن سلامت روستاییان

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر ایرج حریرچی در هفتمین همایش داروسازی بالینی ایران در سالن همایش‌های رازی، در خصوص مشکلاتی که در حوزه دارو قبل از اجرای طرح تحول سلامت وجود داشت، گفت: با توجه به مهم‌ترین شاخص توسعه انسانی یعنی بهداشت، آموزش و کیفیت سطح زندگی، ایران رتبه ۷۶ را در بین ۱۷۸ کشور دنیا کسب کرده است.

معاون کل وزارت بهداشت افزود: شاخص توسعه انسانی در ایران طی ۳۲ سال گذشته ۶۷ درصد رشد داشته و به طور متوسط سالانه ۱.۶ درصد بوده است. در حالی که میزان شاخص توسعه انسانی در دنیا ۰.۶۶ درصد بوده بنابراین میزان رشد این شاخص در ایران دو برابر نرم جهانی است.

حریرچی در خصوص رتبه ایران در کاهش موانع سلامت نسبت به سایر کشورها عنوان کرد: ایران بعد از کره جنوبی رتبه دوم را در کاهش مسائل و مشکلات حوزه سلامت دارد.

وی ادامه داد: متأسفانه با وجود اقدامات بسیاری که وزارت بهداشت برای کاهش پرداخت از جیب مردم انجام داده است، ایران جزو ۳۷ کشور با پرداخت از جیب مردم بالای ۵۰ درصد است.

حریرچی با بیان اینکه ۰.۸ خدمات سلامت برای ۰.۲ جمعیت کشور انجام می‌شود، بیان کرد: وضعیت زیرساخت‌ها قبل از طرح تحول سلامت نامطلوب و در بازه زمانی سال ۹۰ تا ۹۱ به دلیل مشکلات اقتصادی با عدم بهره‌مندی مردم از خدمات سلامت مواجه بودیم.

وی تأکید کرد: ایران تنها کشوری بود که با توجه به شرایط تحریم و مشکلات اقتصادی توانست طرح تحول سلامت را اجرا کند.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه در دهه ۸۰ حدود ۱۰ درصد روستاییان در حوزه سلامت با هزینه‌های کمرشکن مواجه بودند، گفت: این هزینه‌ها در سال ۹۴ به حدود ۲ تا ۳ درصد کاهش یافته است.

حریرچی در خصوص وضعیت پرداخت از جیب مردم در حوزه سلامت گفت: اقدام هوشمندانه وزارت بهداشت برای کاهش هزینه از جیب مردم با مشارکت بیمه و دولت موجب کاهش هزینه‌ها شده است.

وی ضمن تکذیب موضوع توجه بیشتر به حوزه درمان نسبت به بهداشت، گفت: وضعیت بهداشت عمومی و پیشگیری از ۵ درصد به ۹ درصد رشد کرده که این امر نشان‌دهنده کذب این ادعا است.

[ منبع این خبر سایت مهر-سلامت می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کاهش هزینه های کمرشکن سلامت روستاییان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سلامت منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.