ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ام.اچ 370، پازلی که با پیدا شدن قطعه ها حل نمی شود

به گزارش ایرنا، مقامات استرالیا اعلام کردند سه قطعه جدید در موریس و موزامبیک یافت شده است که احتمال تعلق آنها به پرواز ام.اچ 370 مالزی وجود دارد. این قطعات در حالی پیداشده است که تا بسته شدن پرونده معماگونه و بی پاسخ این پرواز چند هفته ای بیشتر باقی نمانده است.
پیش از این نیز قطعاتی از این هواپیما که حرکت خود را در یکی از روزهای اسفند ماه سال 1392 با 239 سرنشین در مسیر کوالالامپور به پکن آغاز کرد در قاره سیاه کشف شد و تنها این جمله از سوی مقامات سه کشور استرالیا، مالزی و چین تکرار شد که مسیر جستجوها در نزدیکی شهر 'پرت' و در اعماق اقیانوس هند در منطقه درست است.
مقامات این کشورها طی حدود 27 ماه گذشته تاکید داشته اند که این بوئینگ به دلایل نامشخص مسیر حرکت خود را به سمت پکن تغییر داده و در این بخش از آب های اقیانوس هند و در نزدیکی شهر 'پرت' استرالیا سقوط کرده و قطعات آن در قاره آفریقا یافت می شود.
'دارن چستر' وزیر حمل و نقل استرالیا به نوشته روز جمعه تارنمای شبکه خبر آسیا وابسته به سنگاپور، گفت که دو قطعه از سه قعط جدید در موریس و دیگری در موزامبیک پیدا شده است.
این مقام استرالیایی گفت که طبق روند معمول، نیاز است مالزی این قطعات را در اختیار گیرد و برای بررسی بیشتر توسط متخصصان به استرالیا انتقال دهد.
جزئیات بیشتری در مورد این قطعات یافت شده، ارائه نشده است.
سرنوشت پرواز ام.اچ 370 با گذشت حدود 27 ماه از ناپدید شدن آن همچنان مرموز باقی مانده و تلاش تیم امداد و نجات بین المللی تاکنون به نگرانی خانواده 239 قربانی این حادثه پایان نداده است.
پیش از این پنج قطعه دیگر که احتمال ارتباط آنها با این هواپیمای بوئینگ 777 وجود دارد، هزاران کیلومتر دورتر از نقطه فعلی جستجو در سواحل آفریقا یافت شده بود.
دولت استرالیا هدایت تیم جستجوی این هواپیما را در نقاط دور افتاده اقیانوس هند بر عهده دارد و تاکنون از مجموع محیطی به مساحت 120 هزار کیلومتر مربع، بیش از 105 هزار کیلومتر جستجو شده اما موفقیتی به دست نیامده است.
مقامات استرالیا، مالزی و چین که در این عملیات به طور مشترک فعالیت دارند پیش از این اعلام کرده بودند، در صورتی که پس از اتمام جستجو در 120 هزار کیلومتر مربع فضای تعیین شده، موفق به یافتن این هواپیما نشوند، به عملیات جستجو پایان می دهند.
آنگونه که استرالیا اعلام کرده است روند جستجو احتمال دارد تا پایان ماه آگوست سال جاری (10 شهریور) ادامه می یابد.
اکنون خانواده قربانیان این حادثه و افکار عمومی جهان و به ویژه مردم مالزی منتظرند در یک فاصله سه ماهه دیگر به پاسخ قانع کننده ای در مورد سرنوشت نهایی پروازی که به معمایی در عرصه هوایی جهان تبدیل شده است، دست یابند.
گزارش ‌ها و فرضیه ‌های متفاوتی در باره سرنوشت این هواپیما در جهان مطرح شد که باعث شک و تردیدهای زیادی بین کارشناسان و مردم شده است.
یک کارمند نیوزیلندی که بر روی یک دکل حفاری در سکویی در نزدیکی مسیر هواپیما مشغول به کار بود، ادعا کرد هواپیمایی را که دچار آتش ‌سوزی بوده، دیده است.
برخی مقامات ویتنام نیز پس از ناپدید شدن هواپیما اعلام کردند نامه کارمند نیوزیلندی را دریافت کرده ‌اند.
برخی منابع هم از عمدی بودن قطع سیستم ‌های ارتباطی هواپیما سخن گفتند.
ادعا شده است هواپیما پس از قطع ارتباطش با مرکز کنترل حدود چهار تا پنج ساعت به پرواز خود در مسیر پرت ادامه داده و سپس درون آب در اقیانوس هند رفته است.
همزمان با ناپدید شدن هواپیما، اهالی یک جزیرهٔ دور افتاده در مالدیو ادعا کردند هواپیمایی که در فاصلهٔ بسیار کمی از زمین در حال حرکت بوده را بر فراز جزیره مشاهده کردند.
از سوی دیگر یک مقام اندونزی اعلام کرده بود پوشش رادار آنها در قسمت غرب این کشور و منطقه قدرتمند است اما نشان نداده است هواپیمایی وارد محدوده اندونزی شده باشد.
ارتش تایلند نیز 11 روز پس از ناپدیدشدن هواپیمای پرواز ام.اچ 370 مالزی از ردیابی این هواپیما توسط رادارهای این کشور خبر داد و سخنگوی نیروی هوایی این کشور گفت ارتش نمی ‌داند آیا این هواپیمای شناسایی شده در رادارها، همان پرواز گمشده است.
رادارهای تایلند حرکت هواپیما را ساعت یک و 28 دقیقه به سمت کوالالامپور ردگیری کردند و این سیگنال‌ ها 10 دقیقه پس از قطع ارتباط هواپیما با مرکز کنترل ترافیک دریافت شده بود و پرواز این هواپیما در جهت مخالف مسیر هواپیمای بوئینگ مالزیایی بوده است.
البته با توجه به سابقه آمریکا در هدف قرار دادن هواپیماهای غیرنظامی و مسافربری، گمانه زنی هایی در مورد دخالت آمریکا در سرنوشت این هواپیما نیز مطرح شد.
برخی رسانه ها این مساله را مطرح کردند این هواپیما نیز براثر شلیک موشک یک ناو آمریکایی سرنگون شده و سازمان جاسوسی آمریکا 'سیا' از سرنوشت آن اطلاع داشته و دستور سکوت صادر کرده است.
'کریس ریچاردز' نویسنده و گزارشگر نشریه انگلیسی 'میرور' منطقی ترین احتمال را در این دید که هواپیمای مسافربری مالزیایی نیز همانند هواپیمای مسافربری ایران در اثر شلیک موشک آمریکایی سقوط کرده و این کشور به خوبی آن را پنهان نگه داشته است.
'جان چاکمن' مدیر اجرایی و کارشناس امنیتی شرکت های نفتی کانادا نیز اعلام کرد موشک های جدید آمریکا این هواپیما را مچاله کرده و بخشی از بدنه هواپیما نیز ممکن است در اعماق غیرقابل دسترسی اقیانوس ناپدیدشده باشد.
ناوشکن موشک انداز 'پینکنی' آمریکا مجهز به سامانه شناسایی و ردیابی قدرتمند و موشک های هدایت شونده به اهداف پروازی، پیش از حادثه هواپیمای مالزی برای تمرین نظامی وارد آب های خلیج تایلند و دریای جنوبی چین در نزدیکی محل پرواز هواپیما شده بود.
مدیر دایره سوانح شرکت بوئینگ نیز در آن زمان اعلام کرد حادثه هواپیمای مالزی ناگهانی و سریع بوده و منفجر شده و از آنجایی که قطعات بزرگی از آن باقی نمانده انفجار با مواد پرقدرتی صورت گرفته که تمام حجم هواپیما را متلاشی کرده و قطعات، سوخته یا ذوب شده اند.
سکوت مالزی در قبال انتقادهای واردشده به این کشور پس از ناپدیدشدن ام.اچ 370، دخالت کمتر شرکت بوئینگ در عملیات جستجو و تنها قرار گرفتن کنار تیم آمریکا به عنوان مشاور، عدم ردگیری هواپیما توسط رادارهای گسترده منطقه و بویژه آمریکا و ورود دیر هنگام بلوفین 21 برای ردیابی سیگنال های جعبه سیاه هواپیما همزمان با سکوت این جعبه اسرار، دلایلی است که مردم در شبکه های اجتماعی در آن دوره به آن پرداختند و تاکید کردند این علامت های سوال بزرگ باید پاسخ داده شود وگرنه نشان می دهد پشت این حادثه قدرت های جهانی قرار دارند.
'هیو دان لیوی' یک مدیر ارشد خطوط هوایی مالزی نیز در آن دوره با تاکید بر این که پرواز ام.اچ 370 در جنوب اقیانوس هند از بین رفته است، تاکید دارد مشخص شدن سرنوشت این هواپیما ممکن است چند دهه زمان لازم داشته باشد.
این مواضع و نزدیک شدن به زمان پایان جستجوی ام.اچ 370 که دو مسافر ایرانی نیز داشت یعنی کامل نشدن پازل پرواز مرموز که جهان بدنبال روشن شدن ماجرا است.
آساق**241**1611


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-حوادث می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-حوادث منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.