شروط آموزش و‌ پرورش برای پذیرش پیش دبستانی ها

معاون اداره کل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت: پیش دبستانی های را به چند شرط می توانیم در دارالقرآن ها جذب کنیم. خبرگزاری مهر: میکائیل باقری در برنامه اي با عنوان " تبيين محتوای آموزشي سطوح آموزشي " در حضور ٦٥٠ نفر از مديران دارالقرآنهای سراسر كشور با اشاره به تاريخچه تشكيل دارالقرآن ها گفت: دارالقرآن ها در استان خراسان رضوى در شهر مشهد از سال ١٣٧١ كارشان را شروع كردند و بعد از ٢ سال اين مراكز به ٣٥ مركز رسيدند.

او گفت: در سال ٧٨ اساسنامه دارالقرآن ها در شورای عالى آموزش و پرورش تصويب شد.قبل از سال ٧٨ مديران برخي از دبيرانشان را به دارالقرآنها مي فرستادند چون اساسنامه هنوز تصويب نشده بود به آن دسته از دبيران گروه ج مي گفتند.

معاون اداره كل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پروش بیان کرد: بعد از چند سال اين دسته از دبيران تبديل به گروه ب شدند يعنی نيروهايی كه در آموزش و پرورش مازاد هستند. اما امسال براى اولين باراست كه دارالقرآنها شكل و شمايل مستقلى در آموزش و پرورش دارند. اين اتفاق بعد از ٢٤ سال در حال رخ دادن است.

باقری بیان کرد: اولين دوره توانمندسازي مديران دارالقرآنها در سال ٧٩ برگزار كرديم و دومين دوره را سال ٨٨ برگزار كرديم و امروز شاهد برگزاري سومين دوره آن هستيم. قبل از تصويب اساسنامه دارالقرآن ها، اين مراكز، مراكز براى پرورش استعدادهاي قرآني بودند.

او تأکید کرد: بعد از تصويب اساسنامه دارالقرآن ها علاقمندان به قرآن را تحت نظارت معاونت پرورشى آموزش می دهند و به صورت مردمي اداره مي شود.

معاون اداره كل قرآن،عترت و نماز اهداف دار القرآن ها را ارتقاي توانايي سطح كمي و كيفی فهم قرآن و بهر ه گيري هرچه بيشتر از آن و همچنين ترويج فرهنگ قرآني برشمرد.

وی بیان کرد: سه عاملی كه سبب كم فروغ شدن دارالقرآن ها در دو سال گذشته شد پرداختن بيش از حد به پيش دبستاني ها و استفاده از نيروهاى آزاد در دارالقرآن ها و همچنين استفاده از فضاى محقر براي برپايي دارالقرآنها بوده است.

وي يادآور شد: پیش دبستاني های را به چند شرط مي توانيم جذب كنيم؛ ابتدا اينكه بيشتر از ٢٠ درصد از فضاي دارالقرآنها استفاده نكنيم دوم اينكه شهريه مناسبي دريافت كنيم و در آخر از نيروهاي آزاد استفاده نكنيم.

باقری با اشاره به اهداف دارالقرآن ها گفت: گرايش به قرآن و عترت، محبت ومودت نسبت به قرآن و اهل بيت، توانایی خواندن قرآن، خواندن صحيح و روان قرآن با تلفظ عربى، توانايي و التزام به تدبر آيات قرآن كريم ، آشنايي با علوم و معارف قرآن كريم، توانايي استفاده از قرآن كريم ، توانايي جستجو و دريافت معارف عمومي مورد نياز از قرآن با استفاده از منابع معتبر، تبعيت از قرآن كريم، عمل به آموزه هاي قرآن و اهل بيت(ع) از جمله اهداف دالقرآن ها است.

باقري ضمن اشاره به اينكه در هيچ كدام از كتابهاي آموزش قرآن تاكنون اين اهداف پيگيري نشده است تأکید کرد: ما تيمي بوديم كه از ٣ سال قبل كارپژوهش و تحقيق را شروع كرديم. مجبوريم كه كتابي تاليف كنيم تا ٦٠ درصد آن روخوانى باشد و بقيه آن اين ٩ هدف باشد. به طور كلي ١٠ ساعت فرصت داريم كه اين آموزه ها را به قرآن آموزها بياموزانيم.

او گفت: ضوابط آموزشي مي گويد كه سطوح آموزشي دارالقرآنها ١٠ سطح است. مهمترين اين دوره اين است كه نظامي را براي دارالقرآنها تاليف كنيم كه اگر كسي از تهران به خوزستان سفر كرد همزمان در شهر ديگر بتواند بقيه كلاس خود رابه طور هماهنگ ادامه دهد.

معاون اداره كل قرآن، عترت و نماز در ادامه به ويژگي هاي مدير دارالقرآنها پرداخت و گفت: مدير دارالقرآن اين نيست كه پشت ميز بنشيند و منتظر قرآن آموزها بماند. او بايد قرآن آموزهاي مستعد را شناسايي كند.

او ادامه داد: يكى از رسالت هاي مدير آن است كه وارد مدارس بشود و بچه هاي مستعد را شناسايي كند و همچنین سطح فراگیران را تقویت کند و اين كار فقط با رفتن به مدارس بدست مي ايد.

او يكي از فنون مديريت را قدرت نگهداشت قرآن آموز دانست و گفت: يكي از دغدغه هايي كه خيلي مهم است اين است كه مي گويند ما در بين ترم ريزش قرآن آموز داريم. از عوامل ريزش يكي نگرفتن شهريه است. گرفتن شهريه سبب مي شود كه قرآن آموز خود رامتعهد به حضور در كلاس بداند. از عوامل ديگر لغزش و اشتباه در تعيين سطح قرآن آموزان است. اگر وقفه اي در آموزش ايجاد شود دوباره بايد آزمون تعيين سطح برگزار شود.

[ منبع این خبر سایت فردانیوز-جامعه می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت فردانیوز-جامعه منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.