ربات‌های «کارتزین» برای برش‌های ۳محوره ساخته شد

اسماعیل قراخانی، مدیر فنی شرکت دانش بنیان تولیدکننده ربات های کارتزین در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: ربات کارتزین بر اساس مدل دکارتی (کارتزین یا مبتنی بر محورهای X   Y   Z ) ساخته شده و علاوه بر آزمایشگاهها در صنعت نیز به کار می رود.

وی با بیان اینکه کار اصلی ربات کارتزیناین است که ابزارهای صنعتی را در ۳ محور جابجا می کند، گفت: ربات های کارتزین این شرکت دانش بنیان برای مصارفی چون سیستم های برش ۲ و ۳ بعدی، ابزارهای اندازه گیری، پرینت ۳ بعدی و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

قراخانی افزود: این ربات ها در ابعاد و دقت های مختلف بسته به نیاز مشتری طراحی و ساخته می شوند.

وی در خصوص مشخصات این ربات ها گفت: قابلت کنترل و موقعیت با دقت دلخواه تا دقت یک صدم میلیمتر در بازه یک متر، ارتباط انالوگو دیجیتال با کنترلر، بدنه آلومینیوم و مقاوم به خوردگی از ویژگی های این ربات به شمار می رود.

وی عنوان کرد: نرم افزارهای ساختار باز کنترلی برای بهینه سازی سیستم کنترل، مکانیزم حرکتی خطی مبتنی بر مکانیزم پیچ و مهره یا تسمه تایم نیز از مزیت های ربات های کارتزین محسوب می شوند.

قراخانی با بیان اینکه این دستگاه یک ربات 3 درجه آزادی است که یک بازوی رباتیک را در سه جهت عمود بر هم به میزان دلخواه حرکت می دهد، افزود: این ربات ها روی دستگاههای خاصی همچون سیستم های برش، سیستم های لیزر، پرینتر های ۳ بعدی، ابزارهای اندازه گیری و... نصب می شوند.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی این سیستم از طریق نرم افزار های خاص انجام می شود، گفت: این محصول در یک شرکت دانش بنیان برای اولین بار در کشور تولید شده است.

وی در خصوص دیگر کاربردهای ربات کارتزین گفت: از این ربات می توان در آزمایشگاهها برای کنترل موقعیت، سرعت و نیروی یک موتور و همچنین برای تدریس دروس کنترل موقعیت انواع موتور در دانشگاهها نیز بهره برد.

مدیر فنی این شرکت دانش بنیان گفت: کاربردهای این ربات در بازرسی غیر مخرب برای دیجیتال رادیوگرافی و بازرسی جوش توسط التراسونیک، اسکن سه بعدی توسط لیزر، پاشش پلاسما و لایه نشانی، رنگ آمیزی دقیق، جابجایی سریع و دقیق قطعات، برشکاری و جوشکاری اتوماتیک، مونتاژ اتوماتیک، بسته بندی و چسب زنی اتوماتیک و برای مصارف اندازه گیری و مقاصد آموزشی است.

وی تاکید کرد: به دلیل اینکه معمولا آنچه که در واقعیت بوده و آنچه که در دروس خوانده می شود متفاوت است، بنابراین ضروری است که چنین دستگاهی در آزمایشگاههای دانشگاهها وجود داشته باشد.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ربات‌های «کارتزین» برای برش‌های ۳محوره ساخته شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-دانش منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.