ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

صادرات محصولات دانش بنیان گیاهی به عراق و گرجستان

به گزارش خبرنگار مهر، لاله حجازی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان باریج اسانس در مراسم بازدید رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی از این شرکت عنوان کرد: شرکت باریج اسانس کار خود را از سال ۱۳۷۶ با کشت گیاهان دارویی شروع کرد اما اکنون تعداد شرکت‌های تولیدکننده زیرمجموعه این شرکت افزایش یافته‌اند.

وی با بیان اینکه ما اولین شرکتی بودیم که مجوز پخش گیاهان دارویی را اخذ کردیم، گفت: در حال حاضر ۱۴ شرکت داریم که سهامداران آن با شرکت باریج اسانس یکی هستند و اکثرا هم در راستای همین حرفه فعالیت می‌کنند.

حجازی در خصوص انگیزه‌های ایجاد شرکت داروسازی باریج اسانس گفت: ایجاد فرهنگ استفاده از داروهای گیاهی به جای داروهای شیمیایی از معیارهای راه‌اندازی این شرکت دانش‌بنیان بوده است.

وی با بیان اینکه در ایران حدود ۳ درصد از کل داروهای عرضه شده، داروهای گیاهی هستند گفت: بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از ۸۰ درصد از مردم جهان برای درمان انواع بیماری‌ها از گیاهان دارویی یا روش‌های طب مکمل و سنتی استفاده می‌کنند.

حجازی ادامه داد: ۷۰ درصد از جمعیت چین، ۴۰ درصد از جمعیت کلمبیا و ۶۵ درصد از جمعیت هند، ۴۸ درصد از جمعیت استرالیا، ۷۰ درصد از جمعیت کانادا، ۴۹ درصد از جمعیت فرانسه و ۴۲ درصد از جمعیت آمریکا از داروهای گیاهی برای درمان اولیه بیماری‌ها استفاده می‌کنند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان باریج اسانس با اشاره به دیگر انگیزه‌های ایجاد شرکت دارویی باریج اسانس گفت: استفاده از منابع باارزش و متنوع گیاهی، کارآفرینی و اشتغالزایی از عواملی بودند که ما را ترغیب به راه‌اندازی این شرکت کرده‌اند.

وی افزود: ایران یکی از ۸ مرکز اصلی در تولید گیاهان دارویی در جهان است. همچنین برخورداری از ۱۱ اقلیم آب و هوایی از ۱۳ اقلیم آب و هوای جهان و وجود ۷ هزار و ۵۰۰ گونه مختلف گیاهی که هزار و ۸۰۰ گونه آن دارویی است، ویژگی‌های منحصر به فرد کشور برای استفاده از منابع باارزش و متنوع گیاهی به شمار می‌روند.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان باریج اسانس اظهار داشت: در حال حاضر ۱۲ پژوهشگر با تحصیلات دکترا و فوق‌لیسانس، ۱۰ مشاور علمی از هیات علمی دانشگاه‌های تهران و اصفهان، ۱۰ نفر بورسیه در مقاطع دکترا و فوق‌لیسانس در واحد تحقیق و توسعه این شرکت فعالیت می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه این شرکت موفق به اخذ مجوز دائمی از وزارت علوم به عنوان مرکز تحقیقات گیاهان دارویی است، گفت: در واحد تحقیق و توسعه، تحقیقات در بخش‌های کشاورزی، فیتوشیمی، فارماکولوژی، فرمولاسیون، میکروبیولوژی، بیوتکنولوژی، توکسیکولوژی، بالینی، طب سنتی، دامپزشکی، آفات و حشرات انجام می‌گیرد.

حجازی با بیان اینکه شعبه باریج اسانس در سال ۱۳۸۹ در تاجیکستان راه‌اندازی شد، گفت: همچنین واحد بازاریابی بین‌الملل و صادرات در سال ۱۳۹۲ در این شرکت ‌بنیان‌گذاری شد.

وی با بیان اینکه تاکنون توانسته‌ایم محصولات خود را به کشورهای عراق و گرجستان صادر کنیم، اظهار داشت: همچنین ما موفق شدیم محصولات خود را در کشورهای تاجیکستان، کانادا و ترکیه به ثبت برسانیم.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان باریج اسانس با اشاره به انعقاد قرادادهایی برای صادرات به کشورهای سوریه، لبنان، اوکراین، روسیه، افغانستان و چین گفت: ما توانستیم چارت سازمانی خود را با تمرکز بر حوزه‌های جغرافیایی مستعد صادرات تهیه کنیم و در این راستا به جستجوی شرکت‌های خریدار خارجی بپردازیم؛ در واقع با این کار بازار خود را پیدا کرده‌ایم.

حجازی با اشاره به افتخارات شرکت دانش‌بنیان باریج اسانس گفت: دریافت گواهینامه GMP، دریافت گواهینامه بین‌المللی کیفیت بر اساس استاندارد ایزو ۹۰۰۱:۲۰۰۸، از توف‌نورد آلمان، دریافت گواهینامه حلال از مالزی، اجرای نظام مدیریت کیفیت و دیگر نظام‌های بهبود و تعالی‌دهنده در شرکت، داشتن ۵۳ فرآیند ثبت یک به همراه طرح تفضیلی آنها و داشتن ۲۷۵ شاخص فرآیندی و برنامه‌ریزی جهت اندازه‌گیری آنها و ... از افتخارات این شرکت به شمار می‌رود.

وی در ادامه افزود: برگزیده فن‌آفرین در گروه رشدیافته جشنواره فناوری شیخ بهایی در سال ۸۷، برگزیده کارآفرین نمونه کشوری در سال ۸۵، واحد نمونه صنعتی استان مرکزی در سال‌های ۸۳ و ۸۴، انتخاب پماد ام جی از تولیدات شرکت باریج اسانس به عنوان محصول برتر کشور از سوی وزارت صنایع و معادن از دیگر افتخارات شرکت دارویی باریج اسانس به شمار می‌رود.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان باریج اسانس با اشاره به تنوع محصولات این شرکت دانش‌بنیان اظهار داشت: در سال ۱۳۷۶، ۲۳ نوع محصول در این شرکت به تولید می‌رسید، اما در سال ۹۴ این میزان به ۱۰۸ نوع محصول رسید.

وی تاکید کرد: بنا داریم که سالانه ۸ تا ۱۲ محصول جدید را تولید و عرضه کنیم.

[ منبع این خبر سایت مهر-دانش می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-دانش منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.