ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قهرمانی آلمان در خاک انگلیس با گل طلایی بیرهوف


آلمان با گل طلایی اولیور بیرهوف موفق شد در خاک انگلیس قهرمانی در یورو 96 را کسب کند.

به گزارش ایسنا، برای نخستین بار 16 تیم به مرحله نهایی یورو 1996 راه یافتند. پیش از آن این بازی ها با حضور هشت تیم برگزار می شد. یوفا تصمیم گرفت میزبانی را به انگلیس بدهد. فوتبال دوباره به خانه باز می گشت و کاشفان فوتبال در رویای فتح جام در ومبلی بودند اما آلمان در نیمه نهایی این رویا را از بین برد. آلمانی ها در دیدار نهایی برابر تیم موفق این رقابت ها یعنی جمهوری چک قرار گرفتند و قهرمان شدند.

آلمان با هدایت برتی فوگس افتخار این را داشت نخستین تیمی باشد که با گل طلایی به قهرمانی دست پیدا می کند. گل طلایی برای اولین بار در این بازی ها وارد شد تا وقت های طولانی اضافه کمتر شود. با این حال تا فینال این رقابت ها گل طلایی به ثمر نرسید. بیرهوف که 21 دقیقه به پایان وارد زمین شده بود، جام قهرمانی را در دقیقه 95 به تیمش داد. مهاجم آلمانی دقایقی پس از ورودش به زمین گلزنی کرد و بازی را به تساوی رساند تا این دیدار به وقت های اضافه برسد. چک توسط پاتریک برگر از روی نقطه پنالتی گل نخست بازی را به ثمر رسانده بود.

این دو تیم در مرحله گروهی برابر هم قرار گرفته بودند و آلمان با دو گل پیروز شده بود. هر دو تیم از این گروه به مرحله بعد صعود کردند و ایتالیای بزرگ را کنار زدند. در یک چهارم نهایی، تیم تحت هدایت فوگس، دو بر یک کرواسی را شکست داد و در نیمه نهایی در ضربات پنالتی برابر انگلیس پیروز شد. دیدار در 120 دقیقه با تساوی یک بر یک به پایان رسیده بود.

در مقابل، جمهوری چک نیز پرتغال را با یک گل در یک چهارم شکست داد و فرانسه را پس از تساوی در وقت‌های عادی و اضافه، در ضربات پنالتی پشت سر گذاشت.

اسپانیا ناکام برابر میزباناسپانیا که به علت رابطه بد خاویر کلمنته با برخی از رسانه ها در شرایط خوبی به سر نمی برد، با گل گیرمو آمور در آخرین دیدار مرحله گروهی به یک چهارم نهایی صعود کرد. این تیم با تساوی یک بر یک برابر بلغارستان، یورو 96 را شروع کرد. گل های این بازی توسط آلفونسو پرس و هریستو استویچکوف (از روی نقطه پنالتی) به ثمر رسید. سپس برابر فرانسه نیز با همین نتیجه بازی خود را به پایان رساند. در این شرایط برای صعود چاره ای جز پیروزی برابر رومانی نداشت. این برد به سختی به دست آمد. مانخارین در دقیقه 11 دروازه رومانی را باز کرد اما دقیقه 29 گل تساوی به ثمر رسید. در نهایت آمور گل پیروزی را دردقیقه 84 زد.

اسپانیا به عنوان تیم دوم باید برابر انگلیس میزبان در ومبلی قرار می گرفت. شاگردان کلمنته بهترین بازی خود را در طول این بازی ها به نمایش گذاشتند اما نتواستند صعود کنند. این موضوع در تاریخ اسپانیا بارها دیده شده است. برابر بلژیک در جام جهانی 86، یوگسلاوی در 90 و در سال 94 برابر ایتالیا این اتفاق افتاده بود.

این بار در سال 96 دوباره پنالتی ها تیم صعود کننده را مشخص می کرد. بازی بدون گل پایان یافت و انگلیس با نتیجه چهار بر دو در ضربات پنالتی به نیمه نهایی صعود کرد. فرناندو هیرو و میگل آنخل نادال پنالتی های خود را از دست دادند.

تیم های شرکت کنندهآلمان، بلغارستان، کرواسی، دانمارک، اسکاتلند، اسپانیا، فرانسه، انگلیس، ایتالیا، هلند، پرتغال، چک، رومانی، روسیه، سوییس و ترکیه.

نتایجیک چهارم نهاییآلمان 2 کرواسی یکانگلیس صفر اسپانیا صفر ( 4 بر 2 در ضربات پنالتی)چک یک پرتغال صفرفرانسه صفر هلند صفر ( 5 بر 4 در ضربات پنالتی)

نیمه نهاییآلمان یک انگلیس یک ( 6 بر 5 در ضربات پنالتی)چک صفر فرانسه صفر ( 6 بر 5 در ضربات پنالتی)

فینالآلمان 2 چک یک

ترکیب تیم های فینالیستآلمان: آندریاس کوپکه، ماتیاس سامر، مارکوس بابل، توماس هلمر، توماس اشتورنتز، مهمت شول، دیتر ایتز، توماس هاسلر، کریستین زیگه، اشتفان کونتز، یورگن کلینزمن.

چک: پتر کوبا، رادا، میروسلاو کادلک، یان شوچاپرک، مایکل هورناک، پاول ندود، رادک بیبل، یری نمچ، کارل پوبورسکی، پاتریک برگر، پاور کوچا.

گل هابرگر (59)، بیرهوف (73 و 95)

داورپیرلوییجی پیرتو

تماشاگران73 هزار و 611 نفر در ویمبلی

برترین گلزنانآلن شیرر( انگلیس) 5بریان لادروپ( دانمارک) 3هریستو استویچکف ( بلغارستان) 3یورگن کلینزمن( آلمان) 3داور سوکر( کرواسی) 3اولیور بیرهوف ( آلمان) 2پیرلوییجی کازیراگی ( ایتالیا) 2تدی شرینگام ( انگلیس) 2ماتیاس سامر( آلمان) 2

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-ورزشی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-ورزشی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.