ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

معمای سرانه مطالعه در ایران

برخی از آمارها سرانه مطالعه در ایران را دو دقیقه و بعضی دیگر هفت دقیقه در شبانه روز بیان می کنند که البته هر دو رقم برای جامعه ایران نگران کننده است.
بسیاری از فعالان نشر و کتاب، آمارهای موجود را قبول ندارند و معتقدند که این میزان درست نیست و باید در این زمینه به صورت مستند به ارزیابی پرداخت.
مدیر نشر فردین روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با انتقاد از ارائه آمار و ارقام در خصوص سرانه مطالعه گفت: بر این اساس نمی توان ادعا کرد ، میزان مطالعه در کشور اندک است.
سید رضا تهامی افزود: یکی از مشکلاتی که در جامعه کنونی ایران وجود دارد، ارائه آمار و ارقامی است که هیچ پایه و اساس صحیح و علمی ندارد و توسط افراد غیر کارشناس بیان می شود بدان معنا که معیارهای اندازه گیری آن درست نیست.
وی با انتقاد از اعلام آمار و سرانه مطالعه در کشور که همواره به پایین بودن آن اشاره می شود، ادامه داد: بر چه اساسی ادعا می شود، مطالعه در میان مردم کاهش یافته و یا مثلا 60درصد بازدید کنندگان نمایشگاه کتاب تهران از دوستداران کتاب نبوده و فقط برای گردش و تفریح و مسائل جانبی به شهر آفتاب رفته اند.
مدیر نشر فردین با بیان اینکه استقبال خوب مردم از نمایشگاه کتاب نافی این مساله است، ‌اضافه کرد: به نظر من درصد بالایی از مراجعان نمایشگاه برای خرید کتاب و با هدف بهره مندی از این کالای فرهنگی به شهر آفتاب آمده بودند هر چند به دلایل مختلف موفق به خرید نشده باشند.
وی خاطر نشان کرد: مردم بیکار نیستند که با کمترین امکانات رفاهی و با وجود مسافت زیاد به شهر آفتاب بیایند بعد گفته شود برای تفریح، تفرج و استفاده از فضای سبز به نمایشگاه رفته اند زیرا مناطق و بوستان های خوش آب و هوا در داخل شهر کم نداریم.

** عبارت 'مردم می گویند' آفت است
تهامی افزود: یکی از بیماری های کلامی که در میان مردم وجود دارد استفاده از این عبارات است ' مردم می گویند'، 'مردم دوست ندارند' یا 'مردم مخالفند' ، ملاک رسیدن به این عبارات چیست؟
وی با بیان اینکه مطالب روزنامه ها و سایت های خبری را مطالعه می کنم، ادامه داد: مطالعه کتاب چیز دیگر است و هیچ چیز جایگزین آن نمی شود.
تهامی با بیان اینکه نام آخرین کتابی که خوانده ام ' فلسفه تاریخ راتلج 'است، گفت: دانستن و مطالعه فلسفه و تاریخ آن را برای همه افرادی که کار آنها به نوعی با فرهنگ در ارتباط است، ضروری می دانم از این رو پیشنهاد می کنم، علاقمندان به کتاب های فلسفی، این کتاب جالب و چهار جلدی را که نشر چشمه منتشر کرده مطالعه کنند هرچند کتاب های تاریخی و فلسفی آسان تری هم وجود دارد.
وی تصریح کرد: در جلد نخست این کتاب، به همزمانی تفکرات فلاسفه دنیا با وقایع هنری زمان آنها اشاره شده است و اینکه چه میزان فلسفه با صنعت، هنر و پیشرفت علم هماهنگی و تناسب دارد.
فراهنگ**1880 ** 1569


انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.