ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جستجوی جهان های موازی با نوترون ها -آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکامقالات فیزیک

آکاایران: بیگ بنگ: از اولین نتایج ِ آشکارسازی که به منظور جستجوی ذرات رسیده از جهان های موازی به جهان ِ ما طراحی شده است، رونمایی شد.,آشکارساز هلیومی,ابعاد بالاتر,ابعاد بالاتر و جهان های موازی,[categoriy]

جستجوی جهان های موازی با نوترون ها

جستجوی جهان های موازی با نوترون ها -آکاآشکارساز هلیومی,ابعاد بالاتر,ابعاد بالاتر و جهان های موازی,برهم نهی کوانتومی,تابع موج,تابع موج جهان,تونل زنی کوانتومی,جستجوی جهان موازی,جستجوی جهان های موازی,جهان های موازی,ذراتی در جهان موازی,ساختار فضا-زمان,طول پلانک,فضا-زمان با ابعاد بالاتر,مدل استاندارد فیزیک ذرات,نوترون ها,نوترون ها و جهان های موازی

آکاایران: جستجوی جهان های موازی با نوترون ها

به گزارش آکاایران: نمایی از قلب راکتور هسته ای ILL


به گزارش انجمن فیزیک ایران، برخی از نظریه های گرانش کوانتومی، وجود ابعاد فراتر از مکان و زمان را پیش بینی می کنند. آنها جهان ما را یک سطح چهار بعدی یا یک «غشاء» (brane) در توده فضا-زمان با ابعاد بالاتر می دانند. این توده می تواند شامل غشاهای چندگانه ای باشد که به وسیله ی فواصل معینی در ابعاد بالاتر از یکدیگر جدا شده اند. غشاء، هر جسم گسترش یافته ی فضایی با ابعاد صفر و یا بیشتر در نظریه ی ریسمان هاست.


فیزیک پیشگان تاکنون هیچ شواهد تجربی مبنی بر وجود سایر غشاها نیافته اند. در سال ۲۰۱۰ پژوهشگرانی از بلژیک مدلی را پیشنهاد کردند که نشان می داد ذراتی که توسط سایر غشاها به دام می افتند، می توانند از طریق تونل زنی کوانتومی به شامه مجاور راه پیدا کنند. آنها معتقد بودند که پیمودن این مسیر برای نوترون ها آسانتر است، زیرا تونل زنی کوانتومی تحت تاثیر برهمکنش های الکترومغناطیسی تضعیف می گردد. اکنون گروهی از پژوهشگران در بلژیک و فرانسه تصمیم به آزمودن این مدل گرفته اند. آنها یک آشکارساز هلیومی را در چند متری راکتور هسته ای ILL قرار داده و سپس شروع به ثبت نوترون های رسیده از آن به آشکارساز نموده اند.


,آشکارساز هلیومی,ابعاد بالاتر,ابعاد بالاتر و جهان های موازی,[categoriy]

جستجوی جهان های موازی با نوترون ها

ایده بدین صورت است که نوترون های منتشر شده از راکتور می توانند در غشاء ما در برهم نهی کوانتومی شرکت کنند. اغلب آنها در غشاء ما باقی می مانند اما کسر کوچکی از آنها می تواند به غشاء مجاور راه پیدا کند. چون با آب و حفاظ بتنی برهمکنش نموده و از راکتور می گریزند. اما از آن جایی که تابع موج آنها هنوز به مقدار جزئی در غشاء ما وجود دارد، می توانند دوباره در اثر برخورد با هسته های هلیم آشکارساز به غشاء ما بازگردند.


آنها در مدت زمان ۵ روز توانستند رویداد های کوچک اما قابل توجهی را به ثبت برسانند و به این نتیجه رسیدند که احتمال رخداد چنین رویدادی یک در دو میلیارد است و این حدود ۱۵۰۰۰ بار از محدوده ی تعیین شده قبلی توسط پژوهشگران دقیق تر است. حدود جدید دلالت بر آن داشت که فاصله بین غشاها باید ۸۷ برابر طول پلانک (۱٫۶ x 10-35) باشد. این پژوهش می تواند راه ارزان قیمتی را برای آزمودن نظریه های ورای مدل استاندارد فیزیک ذرات باز کند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی Physics Letters B منتشر شده است.


آکا ایران /


VN:F [1.9.22_1171]

[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.