ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کشف کهکشانی در فاصله ۵ میلیارد سال نوری از زمین -آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکانجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی

آکاایران: سرویس فناوری آکا ایران به نقل از زومیت؛ بخش نجوم:

به گزارش آکاایران: دانشمندان در استرالیا در حالی که نرم افزارهای لازم برای رصد را آزمایش می کردند، موفق به کشف کهکشانی در فاصله ی ۵ میلیارد سال نوری از زمین شدند. با زومیت همراه باشید.

رصد خانه ی مورکیسون که در کویری واقع در غرب استرالیا قرار دارد موفق به کشف کهکشانی شده که ۵ میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد. این اکتشاف با استفاده از تلسکوپ ASKAP صورت گرفته است.

ASKAP توانایی شناسایی سیگنال ها را از کهکشان های دور دارد. نجوم ، ستاره شناسی و فضانوردی - این سیگنال ها امواج رادیویی هستند که در اثر وجود سیاه چاله ها در مرکز کهکشان ها، ساطع می شوند. الین سدلر، استاد دانشگاه سیدنی می گوید:

اگر این سیگنال های رادیویی از درون مولکول هیدروژن عبور کنند، اثری از خود در فرکانسی مشخص به جا خواهند گذاشت. این اثر می تواند مسافتی که هیدروژن طی کرده است را مشخص کند و این دقیقا همان کاری است که ASKAP انجام می دهد.

,کهکشانی,فاصله,میلیارد,[categoriy]

کشف کهکشانی در فاصله ۵ میلیارد سال نوری از زمین

کشف کهکشانی در فاصله ۵ میلیارد سال نوری از زمین -آکاکهکشانی,فاصله,میلیارد,نوری,زمین

آکاایران: کشف کهکشانی در فاصله ۵ میلیارد سال نوری از زمین

کهکشان جدید کشف شده که PKS B1740-517 نام گرفته، در صورت فلکی آرا در آسمان جنوبی قرار دارد. امواج رادیویی که این کهکشان ایجاد کرده است، مسافتی معادل ۵ میلیارد سال نوری را طی کرده اند. برای درک بهتر از این مسافت بیان این جمله کافی است که در زمان آغاز نشر این امواج خورشید منظومه ی ما بوجود نیامده بود.

ASKAP بدلیل قرار گرفتن در محیطی خلوت و بسیار دور از شهر توانسته این سیگنال ها را شناسایی کند. دیگر تلسکوپ ها بدلیل قرار گرفتن در محیطی که دارای امواج رادیویی ساخت بشر است، از تشخیص این سیگنال ها عاجز هستند چرا این امواج رادیویی تحت تاثیر امواج ساخت بشر از بین می روند.

ویژگی دیگر ASKAP میدان دید بسیار وسیع آن است. این تلسکوپ میدان دید ۱۰۰ تا ۲۰۰ برابری نسبت به تلسکوپ های دیگر دارد و می تواند کوچک ترین اجرام را به راحتی کشف کند.

,کهکشانی,فاصله,میلیارد,[categoriy]

کشف کهکشانی در فاصله ۵ میلیارد سال نوری از زمین

نکته ی دیگر این است که سدلر و همکارانش، به تازگی ساخت تلسکوپ را آغاز کرده اند و تنها با استفاده از ۶ ماهوار ه از ۳۶ ماهواره ی موجود موفق به کشف این کهکشان جدید شده اند. سدلر این گونه ادامه می دهد:

ما در حال آزمایش نرم افزارهای خود بودیم، و کشف این کهکشان در مراحل ابتدایی برای ما بسیار شگفت آور بود. من و همکارنم امیدورایم صدها و شاید هزارها کهکشان مشابه را در آینده کشف کنیم.[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.