ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ایران از پیوستن چین و پاکستان به توافق توسعه چابهار استقبال می‌کند

ایران از پیوستن چین و پاکستان به توافق توسعه چابهار استقبال می‌کند

فارس/ سفیر ایران در پاکستان می‌گوید توافقنامه توسعه بندر چابهار هنوز تمام‌شده نیست و تهران از پیوستن پاکستان و چین به آن استقبال می‌کند.

«مهدی هنردوست» سفیر ایران در پاکستان می‌گوید توافق سه جانبه بندر ترانزیتی چابهار بین ایران، هند و افغانستان هنوز خاتمه نیافته و از پیوستن چین و پاکستان به آن استقبال می‌شود.
به گزارش روزنامه انگلیسی‌زبان «دان» چاپ «کراچی» پاکستان، آقای هنردوست گفت که این توافق، تنها به این سه کشور محدود نمی‌شود.

توافقنامه سه جانبه ترانزیتی بندر چابهار روز دوشنبه با حضور سران سه کشور ایران، هند و افغانستان در تهران امضا شد.
این توافق، با متصل کردن هند به آسیای میانه از طریق افغانستان و همچنین فراهم کردن زمینه دسترسی افغانستان به هند از طریق دریا، در گسترش مبادلات تجاری و بازرگانی کشورهای منطقه اهمیت زیادی دارد و چابهار را به مرکز ترانزیت، انرژی و تجارت منطقه تبدیل می‌کند.

هنردوست گفت: «این توافق، هنوز تمام نشده است. ما منتظر اعضای جدید هستیم. از پیوستن پاکستان، کشورهای برادر و همسایه ما و چین که شریک بزرگ ایران و دوست خوب پاکستان است هم استقبال می‌شود. هند، دوست خوبی برای ما در دوران تحریم‌ها و تنها کشور واردکننده نفت از ایران در این دوران بود.»
برخی تحلیلگران ادعا کرده‌اند توافقنامه سه جانبه توسعه بندر چابهار قرار است این بندر را با توجه به روابط سردی روابط افغانستان و هند با پاکستان، به بدیلی برای بنادر «کراچی» و «گوادر»، تبدیل کند.
روزنامه دان از قول «احمد صافی»، از اعضای ارشد «مرکز مطالعات راهبردی در اسلام‌آباد» این ادعا را رد کرده و گفته که «چابهار قرار نیست به رقیب گوادر تبدیل شود.»

[ منبع این خبر سایت نامه نیوز-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت نامه نیوز-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.